Dziś ważna decyzja Rady Polityki Pieniężnej. Oto prognozy

Autor:
/dap
Źródło:
PAP
Glapiński: nie podjęliśmy decyzji o końcu cyklu podwyżek
Glapiński: nie podjęliśmy decyzji o końcu cyklu podwyżekTVN24 BiS
wideo 2/10
TVN24 BiSPrezes NBP Adam Glapiński o zakończeniu cyklu podwyżek stóp procentowych

Na kończącym się we wtorek posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej nie zmieni stóp procentowych – uważają ekonomiści. Ich zdaniem możliwa jest jednak zmiana retoryki RPP.

We wtorek kończy się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Zdaniem ekonomistów RPP nie zmieni stóp procentowych.

Stopy procentowe. Jaka decyzja RPP?

- RPP na czerwcowym posiedzeniu nie zmieni stóp procentowych, ale możemy mieć do czynienia ze zmianą retoryki Rady – ocenił ekonomista ING BSK Adam Antoniak.

Zwrócili na to uwagę także analitycy PKO BP. "Wydarzeniem tygodnia w kraju będzie posiedzenie RPP (wtorek) i choć nie oczekujemy zmian poziomu stóp procentowych (referencyjna pozostanie na poziomie 6,75 proc.), to w naszej ocenie możliwa jest pewna korekta wymowy komunikatu RPP" - napisali.

W ostatnim czasie prezes NBP Adam Glapiński wskazywał, że RPP nie podjęła decyzji o końcu cyklu podwyżek stóp procentowych. - Jeżeli inflacja będzie się wyrywać do góry, z tego korytarza, który przewidujemy, to jesteśmy gotowi na reakcję, ale też jesteśmy gotowi zareagować w drugą stronę, jeżeli scenariusz będzie wyjątkowo dobry - wyjaśniał szef banku centralnego podczas kwietniowej konferencji prasowej.

Stopy procentowePAP

Stopy procentowe w Polsce

RPP ostatni raz zmieniła stopy we wrześniu 2022 r. Wówczas stopy zostały podwyższone, a główna stopa NBP, referencyjna, została podniesiona do 6,75 proc. Od tamtego czasu stopy pozostały niezmienione. 

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:/dap

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości