Z kraju

Przedłuż 500 plus o kolejny rok. Pamiętaj o ważnym terminie

Z kraju

Borys-Szopa: wypłaty 500 plus będą w miarę możliwości jak najszybciejtvn24
wideo 2/23

Przyjmowanie wniosków o wypłatę świadczenia 500 plus na nowy okres zasiłkowy przebiega spokojnie - powiedziała w piątek szefowa resortu rodziny Elżbieta Rafalska. Zaznaczyła, że najwięcej wniosków składanych jest drogą elektroniczną - od 1 sierpnia już ponad 130 tysięcy.

Wnioski o przyznanie środków z programu Rodzina 500 plus na kolejny okres zasiłkowy można składać od 1 sierpnia. MRPiPS przypomina, że wniosek można złożyć bezpośrednio w gminie, przez internet lub wysłać pocztą.

Wnioski o 500 plus

- Nie mamy zgłoszeń o problemach na poziomie systemów wykorzystywanych w gminach. Wręcz przeciwnie, mamy informacje, że przyjmowanie wniosków przebiega bardzo spokojnie - powiedziała w piątek w Olsztynie szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

Słowa minister potwierdzają wypowiedzi dyrektorów urzędów wojewódzkich. - Nic szczególnego się nie dzieje. Osoby, które usłyszały o możliwości składania już wniosków na nowy okres zasiłkowy po prostu to czynią. Spodziewamy się, że w drugiej połowie sierpnia będzie zdecydowanie więcej chętnych do złożenia wniosków – powiedziała Grażyna Jelska, dyr. Wydziału Polityki Społecznej Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp.

Ile w regionach?

Dodała, że pierwsze dni składania wniosków przyniosły w woj. lubuskim ok. 5 tys. wniosków, z których 4 180 to wnioski tylko i wyłącznie na świadczenie wychowawcze. Dodała, że jeśli utrzyma się obecna dynamika, to 3/4 z wniosków powinno wpłynąć do samorządów do końca sierpnia br. - Spodziewamy się ok. 70 tys. wniosków, podobnie jak było w zeszłym roku - podkreśliła.

Informacje o tym, że wnioski spływają do urzędów powoli potwierdził dyrektor Wydziału Spraw Społecznych Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie Jacek Kowalczyk. Poinformował, że w Małopolsce do piątku przed południem złożono nieco ponad 19 tys. wniosków. Jego zdaniem, ich niewielka liczba - w porównaniu z ponad 50 tys. wniosków złożonych przez pierwsze dwa dni funkcjonowania programu w 2016 r. - świadczy o tym, że mieszkańcy Małopolski zachowują spokój i czują się bezpiecznie.

- Są takie gminy, w których przez pierwsze dwa dni żaden mieszkaniec wniosku nie złożył. Mieszkańcy wiedzą, że te rozwiązania, które zostały wprowadzone, gwarantujące im ciągłość wypłaty świadczeń powodują, że tu nie ma żadnego ryzyka, nie trzeba biec do urzędu, żeby złożyć wniosek w pierwszych dniach, i że składanie wniosków może się rozłożyć w czasie – ocenił Kowalczyk.

Najwięcej wniosków (25 867) złożono w województwie mazowieckim, w tym najwięcej w Warszawie (11 273), Radomiu (890), Piasecznie (744) oraz w Siedlcach (492).

W woj. świętokrzyskim do 3 sierpnia złożone zostały 4587 wnioski, w pomorskich gminach - 5918, a w województwie podlaskim - blisko 3 tys.

Ciągłość świadczeń

MRPiPS przypomina, że rodziny, które chcą zachować ciągłość wypłat świadczenia wychowawczego muszą złożyć wniosek do końca sierpnia.

Złożenie wniosku we wrześniu spowoduje, że ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego i jego wypłata za październik i listopad nastąpi nie później niż do 30 listopada.

W przypadku, gdy wniosek zostanie złożony w październiku, przyznanie i wypłata świadczenia wychowawczego za październik, listopad i grudzień nastąpi nie później niż do 31 grudnia. Gdy wniosek zostanie złożony w listopadzie, ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego oraz wypłata świadczeń przysługujących od miesiąca złożenia wniosku, następuje do dnia 31 stycznia następnego roku.

Jeśli wniosek zostanie złożony później niż w październiku, prawo do świadczenia wychowawczego zostanie ustalone od miesiąca złożenia wniosku, bez wyrównania za wcześniejsze miesiące w ramach obowiązującego okresu świadczeniowego.

Autor: gry / Źródło: PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości