Ważne zmiany dla kredytobiorców na horyzoncie. Wiemy, kiedy ma zniknąć WIBOR

Autor:
mb/ams
Źródło:
TVN24 Biznes
Narkun o sytuacji na rynku kredytowym
Narkun o sytuacji na rynku kredytowymTVN24
wideo 2/5
TVN24Narkun o sytuacji na rynku kredytowym

Indeks WIRON już niedługo ma zastąpić wskaźnik WIBOR, od którego zależy wysokość oprocentowania kredytu, a tym samym wysokość płaconych rat. Wycofywanie produktów i instrumentów stosujących WIBOR ma nastąpić w 2024 roku - tak wynika z mapy drogowej opublikowanej na stronach Komisji Nadzoru Finansowego. Cała reforma ma się zakończyć w 2025 roku.

Na stronach Komisji Nadzoru Finansowego opublikowano założenia oczekiwanej mapy drogowej procesu zastąpienia wskaźników referencyjnych WIBOR i WIBID przez indeks WIRON. "Dokument przedstawia podstawowe założenia dotyczące prac Narodowej Grupy Roboczej ds. reformy wskaźników referencyjnych (NGR), powołanej przez Urząd Komisji Nadzoru Finansowego na wniosek uczestników rynku finansowego" - czytamy.

WIRON zastąpi WIBOR

Komitet Sterujący NGR na początku tego miesiąca wybrał WIRON (Warsaw Interest Rate Overnight) jako rekomendowany indeks zastępujący dotychczasowy wskaźnik referencyjny WIBOR. "Będzie on stosowany w umowach finansowych (np. umowach kredytu), instrumentach finansowych (np. papierach dłużnych lub instrumentach pochodnych) oraz przez fundusze inwestycyjne (np. w ustalaniu opłat za zarządzanie)" - wskazano.

Jak wyjaśniono, metodyka kalkulacji indeksu WIRON jest tożsama z wcześniej opracowanym i publikowanym przez GPW Benchmark indeksem WIRD. "Zmianie uległa jedynie nazwa indeksu, aby lepiej odzwierciedlić jego charakterystykę (oparcie na danych reprezentujących transakcje overnight)" - dodano.

Będzie to ważna zmiana dla kredytobiorców. WIBOR wraz z marżą banku są bowiem składowymi oprocentowania kredytu. Obecnie część banków stosuje stawkę WIBOR 3M, co dla kredytobiorcy oznacza aktualizację oprocentowania kredytu hipotecznego co trzy miesiące, licząc od momentu uruchomienia kredytu. W przypadku WIBOR 6M oprocentowanie jest aktualizowane co sześć miesięcy.

Stawki WIBOR są ustalane w każdy dzień roboczy, ich wartość w danym dniu poznajemy jednak dopiero o godzinie 23.00. WIBOR 3M w poniedziałek wynosił 7,16 proc., a WIBOR 6M 7,32 proc. Dla porównania WIRD 3M był na poziomie 6,13 proc., a WIRD 6M wynosił 5,29 proc. - tak wynika z wpisu na Twitterze ekonomisty Rafała Mundrego.

WIRON zastąpi WIBOR - mapa drogowa

Zgodnie z opublikowaną we wtorek mapą drogową, GPW Benchmark, czyli administrator indeksu WIRON, w czwartym kwartale br. ma zamknąć proces dostosowawczy, zapewniający dostępność indeksu. Tym samym spełnione mają zostać wszelkie wymogi formalne pozwalające na rozpoczęcie stosowania indeksu WIRON na rynku finansowym.

"W czwartym kwartale zakłada się publikację zmian w dokumentacji ISDA Definitions, uwzględniającą nowy indeks WIRON. Zmiana ta jest kluczowa z punktu widzenia rozpowszechniania indeksu na rynku międzynarodowym, a przy tym wzrostu możliwości zawierania transakcji pochodnych i rozwoju rynku instrumentów finansowych stosujących nowy wskaźnik referencyjny" - czytamy.

Jak poinformowano, trwają jeszcze przygotowania do publikacji dokumentów analitycznych oraz rekomendacji opracowanych przez Narodową Grupę Roboczą, które określą standardy stosowania indeksu WIRON w produktach kredytowych, instrumentach dłużnych oraz instrumentach pochodnych.

"Zakłada się, że od grudnia 2022 roku uczestnicy rynku będą mogli stosować indeks WIRON w nowych instrumentach finansowych" - dodano.

Zgodnie z zapowiedziami w 2023 roku banki mogą wprowadzać do oferty kredyty stosujące indeks WIRON, równolegle z dotychczas oferowanymi kredytami na WIBOR. Oznacza to, że wskaźniki będą mogły funkcjonować równolegle.

Z kolei w 2024 roku zakłada się "budowę przestrzeni do wycofywania produktów i instrumentów stosujących WIBOR na rzecz produktów i instrumentów stosujących WIRON, aż do ich całkowitego wyparcia".

Cała reforma ma się zakończyć w 2025 roku. Zgodnie z założeniami mapy drogowej Narodowej Grupy Roboczej w tym roku "zakłada się gotowość do zaprzestania kalkulacji i publikacji Stawek Referencyjnych WIBID i WIBOR".

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN

Pozostałe wiadomości