Inflacja przekroczyła kolejną granicę. Są nowe dane

Autor:
mb/ams
Źródło:
TVN24 Biznes
Inflacja w sierpniu przekroczyła granicę 16 procent. Komentarze do wstępnych danych GUS
Inflacja w sierpniu przekroczyła granicę 16 procent. Komentarze do wstępnych danych GUSTVN24
wideo 2/7
TVN24Inflacja w sierpniu przekroczyła granicę 16 procent. Komentarze do wstępnych danych GUS

Inflacja w sierpniu 2022 roku wyniosła 16,1 procent, licząc rok do roku - wynika ze wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). Analitycy spodziewali się wzrostu cen o 15,4 procent rok do roku.

Wzrost cen towarów i usług w lipcu br. wyniósł 15,6 proc. rok do roku, a w czerwcu ceny rosły w tempie 15,5 proc. rok do roku.

Inflacja w Polsce - sierpień 2022

Inflacja przekroczyła granicę 16 proc. po raz pierwszy od marca 1997 roku. Wówczas wzrost cen był na poziomie 16,6 proc. rok do roku.

Ze wstępnych danych GUS wynika, że żywność i napoje bezalkoholowe podrożały o 17,4 proc. rok do roku. Ceny nośników energii poszły w górę o 40,3 proc., a ceny paliw do prywatnych środków transportu wzrosły o 23,3 proc.

PAP/Maciej Zieliński

Ze wstępnych danych wynika, że w sierpniu br. w porównaniu do lipca ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 0,8 proc.

Zaślepka materiału TVN24GO
Nic prostszego: Inflacja. Czym tak naprawdę jest? Jak odbija się na naszych portfelach?
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Inflacja w sierpniu - komentarze

Nowe dane GUS zaskoczyły ekonomistów. "Sierpniowa inflacja znowu zaskakuje w górę, tym razem bardzo mocno. W sierpniu wyniosła 16,1 procent r/r (!!!) wobec oczekiwań na 15,4 procent oraz 15,6 procent w lipcu. Powodem zaskoczenia ceny żywności i inflacja bazowa, którą obecnie szacujemy na 9,9 procent (wzrost z 9,3 procent w lipcu)" - napisali na Twitterze ekonomiści Banku Pekao.

O zaskoczeniu mówią też ekonomiści mBanku. "Auć. Inflacja w sierpniu ani nie zwolniła (konsensus), ani się nie ustabilizowała (my)...Wystrzeliła do 16,1 procent. Winni: żywność (+1,6 procent m/m), energia (+3,7 procent). Winni z wykrzyknikiem: inflacja bazowa mogła przyspieszyć nawet do 10 procent" - napisali.

W ocenie ekonomistów ING Banku Śląskiego nowe dane oznaczają, że z cyklem podwyżek stóp procentowych "jednak nie pożegnamy się szybko". "Duży skok cen energii (nie wszystko da się regulować), żywność wyżej, bazowa ~10 procent r/r! Letnia stabilizacja inflacji to nie koniec jej wzrostów, ostrzegaliśmy" - zwrócili uwagę ekonomiści tego banku.

Polski Instytut Ekonomiczny zwrócił uwagę, że "komunikat GUS wskazuje, że coraz szybciej rosną ceny energii". "Rośnie też inflacja bazowa – w sierpniu wyniosła 9,8 procent. Równocześnie taniej tankujemy na stacjach benzynowych" - dodali przedstawiciele PIE.

W ich ocenie czwarty kwartał br. przyniesie niewielkie spadki inflacji. "W grudniu wzrost cen wyniesie ok. 14,5 procent. To efekt tańszych cen paliw. Przedsiębiorstwa dalej podwyższać będą ceny w związku z rosnącymi kosztami energii elektrycznej. Mocno zdrożeją również rachunki za ogrzewanie" - prognozuje Instytut.

Z prognoz PIE wynika, że w pierwszym kwartale 2023 roku inflacja powróci w okolice 15,5-16 proc. "Będzie to efekt podwyżek cen energii elektrycznej oraz gazu. Inflacja bazowa dalej pozostanie wysoka z uwagi na rosnące koszty firm. Dopiero w czerwcu inflacja spadnie poniżej 10 procent, a w całym 2023 r. wyniesie około 9,5 procent" - czytamy.

Zaślepka materiału TVN24GO
Nic prostszego: Inflacja. Czym tak naprawdę jest? Jak odbija się na naszych portfelach?
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości