Z kraju

Z kraju

Spółka Vattenfall jest nadal zainteresowana przejęciem pakietu większościowego w ENEI. Na dzień dzisiejszy posiada 18,7 proc. jej akcji. O planach budowy w Polsce elektrowni atomowej, sytuacji spółek energetycznych i przyszłości energii węglowej w rozmowie z Markiem Tejchmanem prezes Vattenfall Poland Torbjorn Wahlborg.

Banki dociskają klienta - żądają odsetek nawet od pieniędzy, których nie pożyczyły. Jak to możliwe i odpowiem jak się przed tym bronić? O tym rozmawialiśmy z naszym gościem Cezarym Smorszczewski, wiceprezesem Alior Bank.

Spada zatrudnienie - rosną pensje. Jednak ci, którzy pracują w przedsiębiorstwach i zarabiają więcej - wcale nie mają powodów do radości, bo pracodawcy zapowiadają, że to nie koniec redukcji etatów. A specjalny pakiet zmian w kodeksie pracy, który miałby tę sytuację złagodzić ciągle jest w powijakach. Czy porozumienie wypracowane w Komisji Trójstronnej porozumieniem wcale nie jest?

Spółka PCC RAIL ma 5,5% udziału w rynku, Ale jak powiedział w programie "Biznes lunch" prezes spółki Mieczysław Olender - W Polsce możliwości się już wyczerpały. PCC RAIL będzie szukać szans na rynkach poza naszym krajem.

Spółka transportu kolejowego PCC RAIL, w której skład wchodzi 12 przedsiębiorstw działa głównie na rynku polskim. Mamy 5,5% udziału w rynku polskim i na tym etapie nasze możliwości się wyczerpały - powiedział gość Marka Wójcika, prezes PCC RAIL Mieczysław Olender.

Pracodawcy zdają sobie sprawę, że rynek pracy bardzo się zmienił. Warto jednak pamiętać, że zwolnienia mogą dzisiaj przynieść tylko pozorne oszczędności, bo znalezienie i wyszkolenie pracownika w przyszłości może okazać się bardzo kosztowne. O rynku pracy w TVN CNBC Biznes rozmawiamy z Agnieszką Jabłońską IIC Partners Poland.

W tym roku podatki musimy rozliczyć do końca kwietnia. Dzisiaj porozmawiamy z naszym gościem Wojciechem Piotrowskim, doradcą podatkowym KPMG, w jaki sposób można przekazać wszystkie dokumenty związane z naszym rozliczeniem podatkowym.

Wydaje się, że spółka ZAK zadebiutuje w połowie 2009 roku na warszawskiej giełdzie. Jak powiedział w rozmowie z Markiem Tejchmanem w TVN CNBC Biznes prezes ZAK SA Krzysztof Jałosiński: Jesteśmy już po pierwszych spotkaniach z inwestorami i oczekujemy wpływów z emisji na poziomie 300 mln złotych.

280% normy po I kwartale. Polska uzyskała z Unii ponad 3-krotnie więcej niż planowała. Obecnie wydatkowanych jest 19 miliardów złotych z funduszy europejskich. Wnioski na 35 miliardów złotych czekają na formalną decyzję. Naszym gościem, prosto z Europejskiego Kongeresu Gospodarczego w Katowicach, była minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska.

PGE najprawdopodobniej w IV kwartale zadebiutuje na warszawskiej giełdzie - podkreślił na antenie TVN CNBC Biznes prezes spółki. Tomasz Zagroda wierzy, że z emisji akcji spółka jest w stanie pozyskać 4 miliardy złotych. Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego Marek Tejchman rozmawiał z Tomaszem Zagrodą, prezesem PGE.

O szczegółach kontraktu, którego realizacja ma potrwać 4 lata, oraz o znaczeniu polskiego górnictwa dla Unii Europejskiej, z Marianem Kostempskim, prezesem spółki KOPEX, podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego, rozmawiał Marek Tejchman.

PKP Cargo SA wskutek restrukturyzacji chcą naprawiać wagony kolejowe sami. W związku z samodzielną inicjatywą PKP Cargo, ZNTK Łapy będzie musiał zwolnić 400 osób. Gościem programu "Biznes Lunch" był Wojciech Balczun, prezes PKP Cargo SA

O pogarszającej się sytuacji producentów stali, o spadających cenach tego metalu oraz o kosztach funkcjonowania firm rozmawialiśmy z Jerzym Bernhardem prezesem Stalprofil SA.

W Katowicach podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego odbył się panel dyskusyjny. W rozmowie wzięli udział: Jerzy Pruski, prezes PKO BP, Joanna Schmid, wiceminister skarbu, Sławomir Sikora, prezes banku Citi Handlowego, Ludwik Sobolewski, prezes GPW, Herbert Stepic, prezes zarządu Raiffaisen Bank Polska, Filip Thon, prezes zarządu RWE Polska oraz Paweł Wojciechowski, podsekretarz stanu w MSZ. Uczestnicy panelu rozmawiali na temat tego ile jeszcze kryzys gospodarczy potrwa i czego się po nim spodziewać.

W Katowicach podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego odbył się panel dyskusyjny. W rozmowie wzięli udział: Jerzy Pruski, prezes PKO BP, Joanna Schmid, wiceminister skarbu, Sławomir Sikora, prezes banku Citi Handlowego, Ludwik Sobolewski, prezes GPW, Herbert Stepic, prezes zarządu Raiffaisen Bank Polska, Filip Thon, prezes zarządu RWE Polska oraz Paweł Wojciechowski, podsekretarz stanu w MSZ. Uczestnicy panelu rozmawiali na temat tego ile jeszcze kryzys gospodarczy potrwa i czego się po nim spodziewać.

Które spółki wypłacą dywidendę, które będą sprywatyzowane? Na temat spółek Skarbu Państwa rozmawiał z Markiem Tejchmanem w Katowicach, wiceminister skarbu Krzysztof Żuk.

18 lat Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Urzędowa pełnoletność osiągnięta, ale można mieć poważne wątpliwości czy polski rynek jest w pełni dojrzały. Na osiemnaste urodziny inwestorzy przygotowywali się już od kilku tygodni i w tym czasie indeksy odrabiały straty. Cezary Królak przyglądał się sytuacji polskiej giełdy przez pryzmat prawie dwóch dekad jej działalności.

Czarne złoto jest - i co z tego. Rosnące koszty wydobycia powodują, że węgiel, którego na Śląsku nie brakuje jest coraz droższy. Dodatkowym problemem jest fakt, że trzeba sięgać po złoża coraz głębiej położone, a przestarzałe technologie wydobycia nie pozwalają na efektywną i tanią eksploatację tych pokładów. Węgiel powoduje, że potencjalnie jesteśmy bogaczami, ale w dzisiejszych warunkach nie bardzo potrafimy z tego potencjału skorzystać.

W co inwestować w czasach kryzysu? O tym czy kryzys to złoty czas dla firm z sektora private equity z prezesem spółki Enterprise Investors, Jackiem Siwickim, na Europejskim Kongresie Gospodarczym rozmawiał Marek Tejchman.

relacjonujemy to co się dzieje w katowicach - a tam trwa Europejski Kongres Gospodarczy. Tym razem o polityce energetycznej Unii Europejskiej - w programie "Biznes Lunch" gościem jest Krzysztof Rożen szef zespołu ds. energii i zasobów naturalnych KPMG.