Z kraju

Z kraju

Portfel zamówień Rafako jest wart 2 miliardy złotych, ale spółka nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Prezes Rafako powiedział w TVN CNBC Biznes, że do końca roku oczekuje podpisania kontraktów na kolejne kilkaset milionów złotych. Z prezesem Rafako w programie "Dzień na rynkach" Robert Stanilewicz rozmawiał również na temat przetargu na projekt energetyczny, do którego spółka startuje wraz z Mostostalem Warszawa.

Pakiet dla przedsiębiorców wciąż bez wersji finalnej. W Komisji Trójstronnej miało być porozumienie, a tymczasem trwają kolejne negocjacje. O to, kiedy strony się dogadają i co jest przedmiotem przedłużających się negocjacji, w "Dalszym Ciągu Poranka" gościa programu, Jacka Męcinę z PKPP Lewiatan, pytał Robert Stankiewicz.

Warszawskiej giełdzie nie grożą na razie dołki z lutego tego roku. O to, co czeka inwestorów w najbliższych tygodniach i jak wygląda sytuacja na giełdzie za oceanem, gościa "Dnia na Rynkach, Macieja Wiśniewskiego z Investors TFI, pytał Robert Stanilewicz.

"Nie można administracyjnie żądać od banków, by udzielały kredytów" - uważa główny ekonomista BRE Banku. Wiesław Szczuka dodał, że zgadza się w tym względzie z raportem o sektorze bankowym sporządzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego. "W strefie euro cały czas nie widać zmiany trendu" - mówił w TVN CNBC Biznes. Zdaniem Wiesława Szczuki przed krajami Unii jeszcze daleka droga do wzrostów.

Zdaniem minister pracy Jolanty Fedak pakiet antykryzysowy zostanie uzgodniony w maju,a projekt nowej ustawy znajdzie się w Sejmie jeszcze przed wakacjami. Jednak pracodawcy i związkowcy są rozczarowani propozycjami rządu. Czy jest możliwe szybkie porozumienie w sprawie pakietu i czy wejdzie on w życie zanim skończy się kryzys? Zdaniem prezesa Związku Rzemiosła Polskiego do podpisania nie dojdzie wcześniej niż we wrześniu. Z Jerzym Bartnikiem w programie "Pieniądze od rana" rozmawiał Robert Stankiewicz.

Bez konkretnych ustaleń zakończyło się spotkanie Komisji Trójstronnej z udziałem rządu. Przedstawiciele Rady Ministrów mają wrócić do związkowców i pracodawców za tydzień - już ze szczegółowymi rozwiązaniami antykryzysowymi na rynku pracy. Pracodawcy i związkowcy skarżą się na opieszałość rządu w tej sprawie. O rozwiązaniach oraz propozycjach przedstawionych rządowi rozmawialiśmy ze Zbigniewem Żurkiem, wiceprezesem Business Centre Club.

Główny Urząd Statystyczny podał lepsze od oczekiwań dane o produkcji przemysłowej. W marcu spadła ona o 2% rdr, kiedy oczekiwano spadku o 6,5% rdr. "To bardzo dobre dane dla polskiej gospodarki" - ocenił w TVN CNBC Biznes prof. Marian Noga z Rady Polityki Pieniężnej. O komentarz do danych o produkcji, jak również o prognozy dotyczące polskiego PKB w magazynie "90 minut" Marek Tejchman pytał profesora Mariana Nogę, członka RPP.

Jeżeli zawieramy związek małżeński powinniśmy pomyśleć o biznesie który prowadzimy. Czy intercyza może okazać się ratunkiem dla naszych pieniędzy? O tym rozmawialiśmy z naszymi gośćmi. Pawłem Matusiakiem, notariuszem oraz Arturem Wiśniewskim z Euler Hermes.

Czy warto teraz inwestować w złoto? Zgodnie z prognozami złoto będzie tanieć, ale nie będzie to stały trend. Jest to okazja do rozpoczęcia inwestycji. W programie "Dzień na Rynkach" o to kiedy w złoto zacząć inwestować i jakich stóp zwrotu należy się spodziewać wyjaśniał analityk Investors TFI Piotr Kowalski.

Budynki nad torami. To może być opłacalna inwestycja po zmianie przepisów, którą właśnie szykuje Ministerstwo Infrastruktury. Projekt ustawy ma wydłużyć okres dzierżawy terenów pod tego typu inwestycje nad torami z obecnych 30 do 99 lat. Ma to sprawić, że deweloperom zacznie się opłacać budowanie np. biurowców, których najniższe kondygnacje będą stanowiły tunel dla pociągów. Dla PKP szansa na sprzedaż bardzo atrakcyjnych terenów po dobrych cenach.

W dzisiejszym programie rozważaliśmy zakup akcji spółki MakoLab S.A. Jest to spółka informatyczna z Łodzi notowana na rynku NewConnect. Firma tworzy i wdraża oprogramowanie biznesowe i naukowe. Mimo ożywienia na rynku New Connect na razie wstrzymamy się z zakupem akcji.

Poważny zwiastun końca kryzysu - czy jedna jaskółka, która wiosny nie czyni. Dane dotyczące produkcji przemysłowej dużo lepsze od oczekiwań. Czy to oznacza, że już wkrótce całkowicie zapomnimy o kryzysie? O tym rozmawialiśmy z naszym gościem Adamem Ambrozikiem z Konfederacji Pracodawców Polskich.

Nie pierwszy raz - sprzedawcy i restauratorzy - z utęsknieniem czekają na pierwsze komunie. Pierwsze oznaki spowolnienia gospodarczego już odczuliśmy w naszych portfelach, czy zatem pierwsze pierwszokumunijne prezenty wybieramy skromniejsze niż w ubiegłych latach? Czy też pierwsza komunia będzie pierwszym realnym testem naszej kondycji finansowej? Kto i czym nas kusi?

Dobre dane o produkcja przemysłowej - cieszą ekonomistów, ale przestrzegają oni, że nie oznacza to, że najgorsze już za nami. Dlaczego i gdzie powinniśmy wypatrywać pierwszych oznak końca trudnych czasów?

Tylko 10 dni pozostało na złożenia PIT-u za 2008 rok. Polacy znani są z tego, że takie sprawy zostawiamy zawsze na ostatnią chwilę. A gdy siadamy nad formularzem - rodzą się pytania. My na te pytania odpowiadamy. Twój Brat PIT dziś o tym, co może dla nas oznaczać wypełnienie rubryk, których wypełniać nie powinniśmy - a także o tym, czym jest czynny żal.

Prezes wzywa - prezesi przybywają. Szef Narodowego Banku Polskiego - Sławomir Skrzypek zaprosił na spotkanie zarządzających największymi polskimi bankami. Tradycyjnie była dyskusja - i tradycyjnie brak konkretów. Dlaczego i kiedy w końcu pojawią się działania wspierające akcję kredytową?

Do firm doradczych i consultingowych masowo zgłaszają się firmy, które potrzebują pomocy przy redukcji kosztów. Jak zarabia się na kryzysie w consultingu? Czego potrzebują firmy i ile to kosztuje? Gości "Biznes Lunchu" Mariusza Pawłowskiego z Optima Partners i Jana Karaska z KPMG, pytała Jola Wiśniewska.

Mnóstwo wątpliwości pojawia się zwłaszcza teraz kiedy do rozliczenia z fiskusem pozostało zaledwie 10 dni. Jednak różna jest interpretacja przepisów i tego co w swoich deklaracjach wpisują podatnicy. Na ten temat w programie "Biznes Lunch" z Dominiką Dragan-Berestecką - doradcą podatkowym, kancelaria Ożóg i Wspólnicy, rozmawiała Jolanta Wiśniewska.

W programie "Dzień na Rynkach" prezes Multimediów Polska Andrzej Rogowski zapewniał, że spółka pokaże w 2009 stabilność biznesu multimedialnego mimo, że jest ona podatny na wahania kursowe. W rozmowie z Robertem Stanilewiczem prezes Multimediów powiedział, że jest przekonany iż wyniki spółki będą lepsze rok do roku.

W dniu dzisiejszym odbyła się inauguracja spotkań bankowców na temat pobudzenia akcji kredytowej. Jakie są jego wstępne postanowienia? Czy takie spotkania zmienią sytuację na rynku kredytowym? O tym Robert Stanilewicz rozmawiał w "Dniu na Rynkach" z prezesem Raiffeisen Bank Polska Piotrem Czarneckim.