Z kraju

Z kraju

Minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak przedstawiła aktualne zapisy projektu ustawy o pomocy państwa w spłacie kredytów hipotecznych osobom, które straciły pracę. Według nowego projektu jeżeli pracę straci tylko jedno z małżonków, to rodzina nie dostanie od państwa pożyczki na spłatę kredytu hipotecznego -udzielana będzie gdy bez pracy będą obydwoje. W TVN CNBC Biznes Adam Ambrozik z Konfederacji Pracodawców Polskich uważa, że sama idea jest słuszna, ale należy zauważyć skąd ten projekt będzie finansowany.

Pozbud, producent stolarki z Lubonia, zanotował wzrost przychodów w I kwartale o 26,6% rok do roku. Jak przyznał prezes spółki mimo że branża deweloperska notuje spadki to w ich firmie widać wzrosty sprzedaży. W programie "Rynki dnia" wiceprezes Pozbudu Roman Andrzejak podtrzymał prognozę na ten rok - zysk netto 6,8 mln zł, sprzedaż 70 mln zł.

Zysk netto Seco/Warwick w I kwartale wzrósł o 271,7% rdr do 3,9 mln złotych. Spółka znacznie obniżyła przy tym koszty. Jakie są dalsze plany Seco/Warwick? Między innymi na ten temat Robert Stanilewicz rozmawiał w "Rynkach Dnia" z Leszkiem Przybyszem - prezesem Seco/Warwick.

3 miliardy złotych - tyle mogą kosztować propozycje minister pracy Jolanty Fedak, która chce, aby podnieść nawet o 40 procent świadczenia rodzinne. Zmiany miałyby wejść w życie jeszcze w tym roku. Ponadto Pani Minister proponuje zwiększyć liczbę uprawnionych do świadczeń podnosząc o 20 procent próg dochodowy. Na te duże wydatki nie chce zgodzić się minister finansów, ale jak się okazuje podwyżki w "pewnej formie" mogą zostać zaakceptowane.

Nowy prezes - stare problemy. Sebastian Mikosz, który dotychczas był pełniącym obowiązki prezesa, teraz został formalnie wybrany na to stanowisko. Obecny szef Polskich Linii Lotniczych może być ostatnim, za którego kadencji samoloty przewoźnika będą latać. Urząd Lotnictwa Cywilnego weryfikuje warunki koncesji LOT-u i pod koniec czerwca ogłosi, czy firma nadal może wozić pasażerów. Polskie Linie Lotnicze mogą przestać latać - coś co jeszcze jakiś czas temu wydawało się nieprawdopodobne przez wiele lat - teraz może stać się faktem w ciągu zaledwie kilku tygodni.

11-go maja obchodzimy "Dzień Bez Śmiecenia". Organizatorzy oczywiście nie namawiają nas do nie śmiecenia, bo tego akurat uniknąć sie nie da. Zamysłem akcji jest nauczenie nas jak "śmiecić z głową" czyli jak powinniśmy zagospodarować i segregować nasze odpady. W programie "Biznes Lunch" wraz z naszymi gośćmi: Piotrem Szajrachem, prezesem Rekopolu oraz Józefem Mokrzycki z firmy MO BRUK, zastanawialiśmy się, jak w "śmieceniu z głową" pomaga nasze państwo.

Nawet 12 spalarni mogłoby powstać w Polsce w najbliższym czasie - przyznał w TVN CNBC Biznes wiceminister środowiska, Bernard Błaszczyk. Problemem jednak jest ich lokalizacja. Mieszkańcy dużych miast wciąż są negatywnie nastawieni do tego typu inwestycji w regionie. O polskich spalarniach, ale przede wszystkim o nowej ustawie w "Biznes Lunchu" z wiceministrem środowiska rozmawia Jolanta Wiśniewska.

Spółka Wasko zanotowała w pierwszym kwartale 2009 roku stratę netto na poziomie ponad 2,5 mln zł wobec prawie 2-milionowego zysku rok wcześniej. Zdaniem członka zarządu spółki, Tomasza Kosobuckiego, wyniki poprawi trzeci kwartał, a spółka osiągnie w całym roku zysk podobny do wypracowanego w 2008. O szczegóły w "Dniu na Rynkach" pytał Mikołaj Kunica.

Wiosna zawsze sprzyja ożywieniu na rynku nieruchomości. Jednak trend spadkowy będzie się jeszcze utrzymywał ze względu na złą sytuację na rynku kredytowym. Na temat sytuacji na rynku nieruchomości rozmawialiśmy z Martą Kosińską, Szybko.pl.

Robienie biznesu w Chinach nie jest łatwe. Jest to rynek dosyć atrakcyjny, ale polscy przedsiębiorcy borykają się z trudnościami. Jakie to trudności? Czy do prowadzenia działalności w Chinach niezbędni są pośrednicy? Między innymi na te pytania odpowiadał Augustyn Ciuhak, prezes zarządu Grupy Strategia.

Warszawska Giełda Papierów Wartościowych jest liderem w regionie, a do tego na pierwszym miejscu w Europie pod kątem pierwszych emisji. Co natomiast dzieje się na rynku New Connect? Na to pytanie i wiele innych o przyszłość warszawskiej GPW, jej prezesa Ludwika Sobolewskiego pytał w programie "90 Minut" Rafał Wojda.

Kredyt we franku szwajcarskim wciąż jest tańszy wobec innych kredytów walutowych - przyznał w TVN CNBC Biznes analityk Expandera Jarosław Sadowski. Jest także trudniej dostępny, bo kolejne banki wycofują się z udzielania go klientom. O tym, jakie kredyty są obecnie najbardziej opłacalne i ile wynosi średnia marża, gościa programu "Pieniądze od Rana" Jarosława Sadowskiego pytał Robert Stankiewicz.

Ministerstwo finansów nie pracuje obecnie nad podwyżką podatków - przyznał w TVN CNBC Biznes wiceminister finansów Maciej Grabowski. Takie głosy pojawiły się po zapowiedzi przez rząd zmiany ustawy budżetowej na 2009 rok. Zmiany czekają także podatników, którzy w przyszłym roku będą chcieli się rozliczać przez internet. O szczegóły w programie "Pieniądze od Rana" pytał Robert Stankiewicz.

Zysk netto Banku Millennium wyniósł w pierwszym kwartale 2009 roku niewiele ponad 12 mln zł i był mniejszy o ponad 90 procent wobec pierwszego kwartału roku poprzedniego. O to, jaka jest obecnie sytuacja w sektorze bankowym i jakie plany ma Millennium, Mikołaj Kunica pytał w "Dniu na Rynkach" Bogusława Kotta.

Od czerwca będziemy płacili mniej za gaz. URE zatwierdziło juz nowe taryfy PGNiG. Jak wpływa to na nasze bezpieczeństwo gazowe a także jakie zapasy gazu będzie miała w zimie Polska, pytaliśmy naszego gościa: Macieja Woźniaka, doradcę premiera ds. bezpieczeństwa energetycznego.

Unijne fundusze są, chętni do ich wykorzystania też. Jednak na samym rynku sięgania po wspólnotowe pieniądze konkurencja jest ostra. Przedstawiciele mniejszych firm skarżą się, że większe i bogatsze podmioty mają do pieniędzy łatwiejszy dostęp.

Na całym idee sprawiedliwego handlu wspiera prawie 60 krajów. Pomagając ponad 7 milionom osób. Prawie wszyscy konsumenci w Wielkiej Brytanii wiedzą czym są produkty FAIRTRADE. U nas ta wiedza jest znikoma i to nie z powodu użycia angielskiego słowa. To się jednak zmienia. Jednak rośnie liczba Polaków, którzy podejmując decyzję o zakupie towaru interesują się, czy za jego wyprodukowanie na poziomie rąk do pracy - pracownik został godziwie wynagrodzony, a hurtowi odbiorcy uczciwie potraktowali swoich kotrahentów.

Biznes coraz dalej kultury. Firmy wycofują pieniądze, które wcześniej przeznaczyły na sponsorowanie instytucji i wydarzeń kulturalnych. Rozpoczynający się w piątek w warszawie festiwal filmów dokumentalnych będzie inny niż przed rokiem.

Stawka za świadczenie usługi przesyłowej wzrośnie średnio o około 7% w stosunku do taryfy poprzednio obowiązującej. Opłata za przesył gazu tylko w kilku procentach decyduje o końcowej cenie płaconej przez odbiorców gazu ziemnego. Na temat nowej taryfy rozmawiał w studiu z Adam Bryszewski, dyrektor pionu finansowego Gaz System.

Tempo wykorzystywania funduszy unijnych jest bardzo dobre, w I kwartale wydaliśmy trzy razy więcej pieniędzy niż planowaliśmy. W tej chwili mamy podpisane umowy na prawie 22 mld zł i 40 mld zł w zaakceptowanych już wnioskach. Wszystko wskazuje na to że nasz plan na wykorzystanie funduszy z Unii Europejskiej na ten rok jest do wykonania - powiedziała w TVN CNBC Biznes Elżbieta Bieńkowska, minister rozwoju regionalnego.