Z kraju

Z kraju

Polsce potrzebne są przemiany strukturalne. Trzeba pomóc młodym ludziom, którzy chcą tworzyć swoje przedsiębiorstwa. Jak to zrobić? O to pytaliśmy naszych gości dr Wiktora Wojciechowskiego wicedyrektora Forum Obywatelskiego Rozwoju oraz prof. Andrzeja Blikleprezesa Blikle sp. z o. o.

Jest zainteresowana konsolidacją rynku telekomunikacyjnego - komentuje informacje o chęci połączenia z Mediatelem Piotr Majchrzak, prezes MNI. Parkiet spekuluje, że Telekom - "ramię" telekomunikacyjne MNI, chce dokonać fuzji z NFI Magna Polonia, żeby połączyć się właśnie z Mediatelem. O hipotetycznym scenariuszu takiego połączenia rozmawiamy z prezesem Piotrem Majchrzakiem w "Dniu na Rynkach".

KNF wydał komunikat o podejrzeniu manipulacji na fixingu na sesji giełdowej w dniu 12 listopada 2008 r. Zlecenia kupna zostały złożone z rachunku JP Morgan Securities Limited. Zarząd spółki nie komentuje komunikatu KNF. Według gości programu "Fakty Ludzie Pieniądze", Tomasza Dumały z BGŻ i Kamila Gaworeckiego, Nordea PTE, timing wydania raportu JP Morgan NT polski nie był przypadkowy...

Nowa ekipa Baracka Obamy - szansą na nowe otwarcie w światowej gospodarce? O tym Rozmawialiśmy z naszymi gośćmi dr Andrzejem Kunickim z Uniwersytetu Warszawskiego oraz dr Marcinem Piątkowskim z Akademii Leona Koźmińskiego.

Proponuje zakup akcji spółki NFI Magna Polonia napisał do nas Pan Michał. Czy to dobra propozycja dla naszego wirtualnego portfela?

Erbud stracił na kontraktach walutowych. W piątek kurs był kilkakrotnie zawieszany, Erbud tracił nawet ponad 47%, ostatecznie stracił 37,7%. Zarząd Erbudu mówi, że straty na kontraktach walutowych można szacować na 50 mln zł. O sytuacji spółki mówił gość programu "Dzień na Rynkach", członek zarządu spółki -Dariusz Grzeszczak.

Włoska grupa Unicredit wydała opinię dla koncernu paliwowego LOTOS. W raporcie Unicredit cena docelowa Lotosu spadła z 25 do zera złotych a rekomendacja "sprzedaj" podtrzymana. Padają opinie, że obniżenie ceny gdańskiego koncernu do zera to ewenement na skalę światowa. Raportem zajęła się już Komisja Nadzoru Finnasowego. Niewykluczone, że doszło do próby manipulacji ceną akcji.

Aż 300 wzorów umów i wiele nieprawidłowości. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygląda się kredytom hipotecznym i umowom z nimi związanym. Jak zapewnia na antenie TVN CNBC Biznes Małgorzata Krasnodębska -Tomkiel, prezes UOKiK - plusem jest to, że banki chętnie zmieniają złe klauzule i dostosowują się do sugestii urzędu.

Citi jest w poważnych opałach - lecz wszyscy mówią, że jest za wielki by upaść. Czy nie ma już żadnej instytucji która mogłaby się oprzeć kryzysowi? Jak to wpłynie ponownie na polski rynek? Analizę przeprowadzamy razem z Adamem Drozdowskim , dyrektorem w PZU Asset Management.

O problemach branży motoryzacyjnej słyszymy już od dłuższego czasu. Jakie aspekty globalnego kryzysu są najsilniej odczuwane na tym rynku? Gościem "Biznes Lunchu" był Enrico Pavoni, prezes Fiat Auto Poland.

Spółka AB.PL odnotowuje wzrost obrotów w Czechach i Słowacji, ale polski rynek jest wciąż najważniejszym w jej działalności. O wynikach finansowych firmy, prognozach i planach związanych z działalnością mówi w "Dniu na Rynkach" jej prezes, Andrzej Przybyło.

Spowolnienie wyraźnie wpływa na branżę motoryzacyjną - koncerny zwalniają, fabryki mają przestoje. O tym, jak długo taki stan się utrzyma i czego mogą się spodziewać polscy producenci, rozmawiają w "Biznes Lunchu" Rafał Orłowski z Automotive Suppliers oraz Zbigniew Drzymała, prezes Inter Groclin Auto.

Kryzys na rynkach finansowych powoduje, że tak atrakcyjnych cen nieruchomości nie było dawno. Wszechobecne promocje to dowód na to, że deweloperzy ostro walczą o klienta.

Kolejne banki - Multibank i mBank od dzisiaj podnoszą wymagany wkład własny klienta w przypadku kredytu we frankach szwajcarskich. Niemiła niespodzianka może spotkać również singli - po zmianach - nawet jak mają wysokie dochody - nie mają szansy na kredyt. Jest jednak nadzieja. Kredyty z dopłatami w złotówkach - tańsze niz we frankach.

Badając sprawę tzw. cudofixingu warto zastanowić się, kto miał złożyć przeciwstawne zlecenie do tego z JP Morgan - mówi na antenie TVN CNBC Biznes Ludwik Sobolewski. Prezes GPW potwierdza także planowane zmiany m.in. wydłużenia dogrywki.

Domenę może zarejestrować każdy, a jeśli jest zajęta, możemy próbować ją odkupić. W przypadku, gdy jej nazwa jest identyczna ze znakiem firmowym firmy, przedsiębiorca może dochodzić praw do domeny przed sądem arbitrażowym. Szczegóły w "Pieniądzach od Rana" zdradza Andrzej Bartosiewicz, kierownik Działu Domen w NASK.

Chwyty marketingowe znane z supermarketów pojawiają się już u dealerów samochodowych. W Wielkiej Brytanii można już kupić - to nie żart - dwa auta w cenie jednego. Kupców z Polski może tylko zniechęcić kierownica zamontowana po prawej stronie.

KNF skierował sprawę cudofixingu do prokuratury. Zdaniem Komisji zlecenie kupna wszystkich spółek z WIG20 z 12 listopada mogło być manipulacją instrumentami finansowymi. Wiadomo, że zlecenie zostało złożone przez JP Morgan Securities Limited z Wielkiej Brytanii i miało wartość 130 milionów złotych. O tym co się stało i co dalej zamierza zrobić Komisja nadzoru finansowego rozmawialiśmy z dyrektorem departanmtu nadzoru obrotu KNF, Robertem Wąchałą.

Wiadomo kto jest sprawcą słynnego „cudofixingu”, który po koniec sesji 12 listopada doprowadził do zmniejszenia strat na WIG20. Sprawa gwałtownej zmiany kursu z poprzedniego tygodnia została przez Komisje Nadzoru Finansowego przekazana do Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Regulator przywróci regulacje? Tak może się stać by skutecznie walczyć ze zmonopolizowaniem rynku dostawców energii elektrycznej w Polsce. Urząd Regulacji Energetyki rozważa możliwość ponownego wprowadzenia taryfikacji cen dla dostaw do zakładów przemysłowych. Co oznacza to dla odbiorców i czy taka decyzja może wstrzymać inwestycje branży energetycznej?