Z kraju

Z kraju

W tym roku na targach mieszkaniowych swój akces zgłosiło ok. 160 firm. Deweloperzy pokładają duże nadzieje w tych targach. Uważają, że dzięki nim, może nastąpić pewne ożywienie na rynku mieszkaniowym. Na ten temat rozmawiał w studiu TVN CNBC Biznes, Jacek Oryl, prezes targów Murator-Expo.

Comarch błysnął kwartalnymi wynikami, prognozuje pięcioprocentowy wzrost przychodów w bieżącym roku. Jeszcze w marcu planuje kupić niemiecką spółkę. W strategii rozwoju znajduje się też otwarcie oddziałów w Wietnamie i Chinach. O wynikach, sytuacji finansowej oraz planach spółki mówił w "Dniu na Rynkach" jej prezes Janusz Filipiak.

Polska nie może być postrzegana przez kraje zachodnie tak, jak reszta krajów Europy Środkowo-Wschodniej, które znajdują się w gorszej niż my sytuacji - zauważył gość TVN CNBC Biznes, prezes Narodowego Banku Polskiego Sławomir Skrzypek. Wizerunkowi Polski jako kraju znajdującego się w recesji należy przeciwdziałać, ale relatywnie lepsza sytuacja na tle krajów regionu nie zwalnia nas z obowiązku nadzwyczajnych działań - i rząd właśnie takie działania będzie podejmować - zapowiedział prezes NBP w rozmowie z Robertem Stanilewiczem w programie "Pieniądze od Rana" w TVN CNBC Biznes.

Pojawiają się sygnały, które mogą świadczyć o tym, że przestajemy być pod względem gospodarczym postrzegani wyłącznie jako element większej całości czyli Europy Środkowo-Wschodniej. Zabiegali o to przedstawiciele rządu a także szef NBP. Dowodem na poprawę wizerunku naszej gospodarki mogłoby być umocnienie się złotego. W programie "Biznes lunch" z Piotrem Kuczyńskim głównym analitykiem Xelion. Doradcy Finansowi oraz Ernestem Pytlarczykiem ekonomistą BRE Banku.

Ulga internetowa czyli do 760-ciu złotych do odpisania od podatku- tym tematem zajmował się dziś Twój Brat Pit. O tej coraz popularniejszej uldze podatkowej dostępnej coraz szerszemu gronu podatników rozmawiał z Andrzejem Marczakiem z KPMG w programie "Pieniądze od rana" Robert Stankiewicz.

- Zabezpieczamy się przed kursami, około 75% transakcji jest nominowana w USD- powiedział w TVN CNBC Biznes prezes Bakallans SA. Marian Owerko dodał, że w związku z zabezpieczeniem walutowym spółka podniosła ceny swoich produktów.

NFZ przedstawił w lutym zmodyfikowany plan wydatków na bieżący rok. O tym, czy Fundusz będzie musiał zaciągnąć w tym roku kredyt, w pogramie "Pieniadze od rana" z prezesem NFZ-tu Jackiem Paszkiewiczem rozmawiał Robert Stankiweicz.

Kolejne banki obniżają stopy procentowe. Jednak sytuacja w Polsce jeszcze nie jest najgorsza. NBP dysponuje jeszcze możliwościami ratunku gospodarki, jeszcze ma z czego wprowadzać dalsze obniżki w przeciwieństwie do innych banków. Na temat stóp procentowych rozmawiał w studiu TVN CNBC Biznes JAkub Borowski, główny ekonomista Invest Banku.

LOT powinien mieć stabilnego inwestora - powiedział w TVN CNBC Biznes partner zarządzający działem Doradztwa Finansowego Deloitte w Polsce. Wojciech Roman dodał, że wprowadzenie polskich linii lotniczych na giełdę byłoby zasadne jako dobra droga do prywatyzacji.

Najniższe zamkniecie giełdy w USA od 2003 roku to kolejne potwierdzenie trendu spadkowego. EBC obniżył stopy procentowe o 50pb. Główna stopa wynosi teraz 1,5%. A w Polsce powiększająca się dziura budżetowa. Złoty traci na wartości ale lekko oderwał się od walut naszego regionu. W programie "90 MINUT" Marek Tejchman rozmawiał z Marcinem Rupińskim - analityk Domu Maklerskiego BOŚ i Adamem Dakowiczem - prezes BRE Property Partner.

Czy programy motywacyjne, dopłacanie do obiadów, służbowe komórki czy firmowe majówki mają sens w ciężkich dla firmy czasach? Z czego można zrezygnować, a z czego wręcz trzeba? I wreszcie - czy opłaca się coś pracownikom zostawić? O tym rozmawialiśmy z naszymi gośćmi Piotrem Wielgomasem, prezesem Bigram SA oraz Piotrem Palikowskim z Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami

DWS Polska co najmniej na dobę przyprawił wielu inwestorów o szybsze bicie sera, zawieszając umarzanie i wycenę jednostek w trzech funduszach inwestycyjnych: Dłużnych Papierów Wartościowych, Płynnej Lokaty oraz Płynnej Lokaty Plus.

W Międzynarodowym Funduszu Walutowym pomocy szukają węgrzy, ale nie polacy. Prezes NBP, Sławomir Skrzypek pojechał dzisiaj do Waszyngtonu. Pragnie przekonać wszystkich że właśnie w Polsce inwestorzy nie boją się lokować swoich kapitałów.

Opieka nad dziećmi, czasami wymaga włożenia większego nakładu energii, niż praca zawodowa. Nagrodę rodzicom funduje raz w roku fiskus. W tym roku można odliczyć od podatku za każde dziecko 1173 złote. Jednak trzeba uważać, bo tutaj czyha nich pewien haczyk...

Rynek subfunduszy musi się rozwijać - mówi w rozmowie z Robertem Stankiewiczem prezes Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych. Zdaniem gościa TVN CNBC Biznes Ewy Lewickiej kluczem do skutecznego inwestowania jest wypuszczenie różnego typu obligacji - korporacyjnych, infrastrukturalnych - które dałyby szanse na wyższe emerytury i konkurencyjność rynku. Tymczasem, jak mówi prezes IGTE, tego typu rozwiązania nie są realizowane, choć są przedmiotem regulacji prawnych.

Głównym powodem rezygnacji prezesa LOT było poczucie braku przeprowadzania dalszych zmian koniecznych dla spółki. Prezes sądził, że po 11 miesiącach urzędowania ma wyczucie czy zmiany w spółce idą w dobrym kierunku. Gościem TVN CNBC Biznes był były prezes PLL LOT, Dariusz Nowak.

Rząd powinien w trybie pilnym podjąć prace nad subfunduszami bezpiecznymi, które są ważne szczególnie w ostatnim momencie oszczędzania na emerytury - powiedział doradca prezydenta RP, Paweł Wypych. Gość TVN CNBC Biznes przyznał w TVN CNBC Biznes, że system emerytalny po 10 latach prac wymaga jeszcze reform, ale największym problemem przyszłych emerytów jest wartość ich lokat w momencie bessy.

Odbudowywanie kursu rocznego KGHM i stabilizacja na rynku to prognoza gościa TVNCNBC Biznes, prezesa Investors TFI Macieja Wiśniewskiego. A jest dużo do nadrobienia - kurs KGHM spadł w ostatnich miesiącach o ponad 80 procent. O atmosferze wokół polskiego rynku oraz o problemie z wyceną środków należących do klientów funduszu DWS z prezesem Investors TFI rozmawialiśmy w programie "Dzień na Rynkach"

PIT 2008 już spędza niektórym sen z powiek. W TVN CNBC Biznes pomagamy rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące ewentualnych problemów przy okazji rozliczenia dochodów za 2008 rok. Na maile i listy od widzów w sprawie sposobów na PIT w programie "Biznes Lunch" w TVN CNBC Biznes odpowiada w rozmowie z Jolanta Wiśniewską doradca podatkowy PriceWaterhouseCoopers, Joanna Narkiewicz.