Z kraju

Z kraju

Udane wczasy można poznać nie po tym jak się zaczynają ale po tym jak kończą - Dla prawie 900 polskich turystów na Majorce niestety nie kończą się dobrze. Wszystko dlatego, ze linia lotnicza obsługująca loty czarterowe zawiesiła połączenia z powodu problemów finansowych. Taka decyzja to potężny kłopot nie tylko dla turystów ale także biur podróży. Jaki?

Edukacja, Nauka i Drogi - to trzy priorytety projektu ustawy budżetowej zaprezentowanej przez Ministra Finansów Jacka Rostowskiego. Niezwykle istotnym elementem jest także znaczące zmniejszenie deficytu budżetowego. W pierwszym samodzielnie konstruowanym budżecie zabrakło jednak wielu przedwyborczych obietnic rządu Donalda Tuska.

Co raz wyżej oprocentowane lokaty, strategie depozytowe i pieniądze w prezencie - czyli bankowa - jesienna walka o klienta rozpoczęta. Jak jednak wybrać ofertę, która naprawdę jest dla nas korzystna i na co zwracać uwagę zanim zdecydujemy się podpisać umowę z bankiem?

Dobry czas na kupowanie mieszkania – bo znacząco taniej już nie będzie. Tak twierdzą specjaliści, a developerzy podkreślają, że na razie wstrzymują planowane inwestycje i obniżają ceny lub organizują inne promocje. Co i za ile teraz można kupić?

Patrząc na umacniającego się dolara i euro nieco głębiej zaczynają oddychać eksporterzy. Tyle tylko, ze dla tych, którzy robią interesy na wschodzie różnice kursowe to nie jedyny problem. Czy faktycznie ze wschodu w oczy przedsiębiorców wieje zimny wiatr, i ci którzy inwestują w tamtym regionie odczuwają skutki międzynarodowej politycznej zawieruchy.

W Sejmie ważą się losy wypłaty świadczeń z Otwartych Funduszy Emerytalnych. Posłowie przesłali do dalszych prac w komisji rządowy projekt ustawy o zakładach emerytalnych. Czasu jest niezwykle mało bo pierwsze emerytury muszą zostać wypłacone już w styczniu.

Ponad milion złotych kary mają zapłać 2-a stowarzyszenia twórców za zmowę cenową. Według Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów - za spawa ZAIKS-u i Stowarzyszenia Filmowców Polskich zbyt dużo płacimy za filmy na DVD.

W Sejmie polityczna bitwa o to kto jest odpowiedzialny za dramatyczną sytuację polskich stoczni. Rząd który ma jeszcze 8 dni na przedstawienie Komisji Europejskiej ostatecznego planu ich restrukturyzacji oskarża poprzedni gabinet. Prawo i Sprawiedliwość odbija piłeczkę... A my pytamy czy rząd Donalda Tuska już przygotowuje opinię publiczną na najczarniejszy scenariusz - upadek polskiego przemysłu stoczniowego.

Pomimo zagrożenia recesją w strefie euro Europejski Bank Centralny postawił na walkę z inflacją i zdecydował pozostawić stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Podobną decyzję podjął Bank Anglii.

Elektronika w promocyjnej cenie, a może gwarantowane ceny prądu? Tak kusi potencjalnych klientów jeden z dostawców energii by zachęcić ich do zmiany operatora. Sprawdzaliśmy jak wygląda początek wielkiej bitwy o nasze o portfele...

Sami sobie - w tym kierunku zdaniem wicepremiera Waldemara Pawlaka powinna zmierzać polityka energetyczna Polski. Według wiceszefa rządu uniezależnienie kraju od jednego kierunku dostaw powinno iść w parze z urozmaiceniem technologii produkcji energii, w tym z szerszym wprowadzeniem technologii ekologicznych. Czy znaczy to, że Polska stanie się energetycznie samowystarczalna, a w kraju wyrośnie las wiatraków?

Mimo niepokoju związanego z sezonem huraganów surowiec tanieje. E ksperci są podzieleni w swoich prognozach. Według jednych cena ropy wróci na poziom 150-ciu dolarów za baryłkę, według innych w najbliższych miesiącach spadnie nawet o 30 procent.

Pięć lub prawie pięć - tyle wyniosła roczna inflacja w sierpniu i w zgodnej opinii ekonomistów, i ministerstwa finansów więcej już nie powinna rosnąć. Tyle, że ten statystyczny wskaźnik nie oddaje społecznych odczuć na które największy wpływ maja ceny żywności, niestety drożejące szybciej niż średnia inflacja wyliczana przez GUS...

kierowcy z pewnością cały czas się zastanawiają, kiedy odejdzie do lamusa powiedzenie - polskie drogi czyli drogi kręte i pełne dziur jak szwajcarski ser? Nieprędko - niestety. Resort infrastruktury nie traci nadziei i zapewnia, że tegoroczny plan budowy autostrad zostanie w całości zrealizowany.

Zarabiać w Polsce chcą nowe banki - nic dziwnego skoro w pierwszym półroczu sektor bankowy zarobił 8 mld 700 mln PLN, czyli o ponad 1/5 więcej niz przed rokiem. Po czasach konsolidacji i fuzji na naszym bankowym rynku przyszedł wreszcie czas na nowe tego typu instytucje. Wkrótce do walki o nasze pieniądze dołączą Alior Bank i Allianz Bank.

Pogodzić wciąż wysokie ceny ropy z przystępnymi cenami biletów lotniczych to łamigłówka którą codziennie starają się rozwiązać przewoźnicy. Jak? Sprawdzał reporter TVN CNBC Biznes.

SLD gotowe jest poprzeć uwolnienie zarobków prezesów państwowych spółek w zamian za uwolnienie pensji pracowników tych firm. Jak dowiedział się nasz reporter - za taką cenę SLD byłoby gotowe poprzeć koalicję w odrzuceniu weta prezydenta do ustawy znoszącej tak zwaną ustawę kominową. Na pierwszym po wakacjach posiedzeniu opinię o prezydenckim wecie omawiała komisja skarbu. Jakie są szanse aby prezesi państwowych firm zarabiali porównywalnie do prywatnej konkurencji?

Dzieci zasiadły już w ławkach, a studenci mają jeszcze miesiąc wakacji - miesiąc na znalezienie mieszkania. Jednak gwałtownie rosnące ceny najmu zmuszają ich do odświerzenia podstaw ekonomii i rozwiązania zadnia:wynająć czy może kupić mieszkanie?

Ministerstwo Edukacji Narodowej chce okroić program podstaw przedsiębiorczości w rozpoczętym dziś roku szkolnym. Uczniowie mają 60 godzin lekcji o przedsiębiorczości. Pierwszy dzwonek w szkołach powinien być dzwonkiem alarmowym dla tych wszystkich którzy marzą o tym żeby polska szkoła uczyła przedsiębiorczosci.

Commerzbank za blisko 10 miliardów euro przejmuje Dresdner Bank. To jedna z największych transakcji w branży finansowej w Europie, dzięki której Commerzbank wyprzedzi Deutsche Bank pod względem liczby klientów indywidualnych. Fuzja nie spodobała się jednak inwestorom, Commerzbank na giełdzie we Franfurcie stracił ponad 10 procent.