Z kraju

Z kraju

Pan Łukasz polecił nam zakup akcji spółki Vistula. Dzisiejsza sesja po silnym spadkowym trendzie zakończyła się formacją objęcia bessy. Czy będzie to zatem dobra inwestycja?

Znów gorąco wokół gazu. Po styczniowym konflikcie na linii Rosja - Ukraina, teraz punkt zapalny przeniósł się do samego Kijowa. Do siedziby ukraińskiej spółki Naftohaz, która odpowiada między innymi za transport rosyjskiego gazu do Polski, wkroczyli uzbrojeni agenci ukraińskiej służby bezpieczeństwa. Tymczasem do naszego kraju wciąż nie dociera tyle gazu ile wynika z kontraktu.

Gospodarka zwalnia, ale ceny rosną. Coraz więcej płacimy nie tylko za towary w sklepach, ale również za prąd i gaz. W nieskomplikowanym procesie wydawania pieniędzy dość trudno zrozumieć jak skomplikowany proces kształtowania się cen może sprawić, że mimo wszystko rosnące ceny są dzisiaj w naszej gospodarce znacznie mniejszym złem, niż gwałtowne spadki cen.

Wczoraj PiS - dzisiaj PSL. Pojawiają się nowe pomysły projektów rozwiązania problemu opcji walutowych, które mogą doprowadzić do bankructwa wiele nieźle do tej pory prosperujących firm. Pomysły przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości zaprezentowane wczoraj - dzisiaj ostro krytykowali posłowie rządzącej Platformy Obywatelskiej, a koalicyjny PSL złożył tymczasem własny projekt

Rosja ograniczyła ze 190 tys. do 40 tys. liczbę pozwoleń transportowych dla polskich firm. W ten sposób ratuje miejsca pracy lokalnych przedsiębiorców. Jutro problem polskich transportowców będzie omawiany przez wiceministra infrastruktury - Tadeusza Jarmuziewicza w Moskwie. Polscy przewoźnicy krytykują ministerstwo za opieszałość - mają jednak nadzieję na korzystne dla nich i rychłe rozwiązanie

Spore wpływy do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w styczniu i lutym tego roku to zasługa kilku czynników, między innymi "niewidocznego" jeszcze dla księgowości ZUS spadku zatrudnienia oraz relatywnie mniejszej liczby osób pobierających zasiłki i renty. Gościem TVN CNBC Biznes była Aleksandra Wiktorow, doradca prezesa ZUS

komentarz do wyników za IV kwartał. W całym ubiegłym roku spółka miała 757,9 mln zł przychodów i 3,4 mln zł zysku netto – mniej niż przewidywano w prognozach rocznych. W programie Dzień na rynkach Wiceprezes Komputronika Jacek Piotrowski mówił też co będzie się dziać z cenami sprzętu komputerowego.

Czy bankowy tytuł egzekucyjny nie jest dla banków środkiem do nadużyć i pewnej bezbronności klienta względem banków? W studio TVN CNBC Biznes rozmawialiśmy z mec. Jerzym Bańką ze Związku Banków Polskich oraz Przemysławem Cichulskim radcą prawnym z Business Centre Club

Ustawa o pozwach zbiorowych to wyjście dla przedsiębiorców, którzy wpadli w tarapaty w związku z opcjami walutowymi. Jednak, jak mówi gość TVN CNBC Biznes wiceminister sprawiedliwości, Zbigniew Wrona, nowy instrument nadaje się do wykorzystania nie tylko w kontekście umów na opcje - dotyczy bowiem szerszego kręgu problematycznych kwestii w sprawach, kierowanych do sądu zbiorowo.

O alternatywach dla gospodarki światowej a także Polski w dobie światowego kryzysu. W TVN CNBC Biznes rozmawiali -dyrektor inwestycyjny NWA Investment Maciej Jakczyński i główny ekonomista Alpha Financial Services Sp. z o.o. Jacek Maliszewski.

Pół miliona dolarów straty w minutę w IV kwartale - AIG się wali. Czy przywali Amerykę?

Vindexus to firma windykacyjna, która wchodzi na giełdę. Spółka emituje 2,5 mln akcji, za które ma zamiar pozyskać 15 do 18 mln złotych. Prezes Vindexusa Andrzej Kulesza liczy na korzystny debiut: jak ocenia w rozmowie z TVN CNBC Biznes, obecny czas to dla firm windykacyjnych czas żniw.

O pomysłach jak rozwijać rynek obligacji w Polsce po to aby przedsiębiorcy mieli alternatywne źródło zdobywania pieniędzy w czasach kryzysu na rynkach finansowych rozmawialiśmy w TVN CNBC Biznes z Jackiem Jonakiem z Kancelarii Jonak.

Kredyt na własne mieszkanie to nie tylko kłopoty, to również szansa na mniejsze podatki. pieniądze które płacimy bankowi w ramach rat możemy odliczyć od swoich podatków. Ale nie wszyscy i nie wszystkie, kto może zapłacić mniej - o tym marek klapa.

Koncepcje z anulowaniem umów na opcje i inne programy pomocowe, takie jak pożyczki państwa na spłatę kredytów hipotecznych są pomysłami populistycznymi - uważa prof. Andrzej Wojtyna z Rady Polityki Pieniężnej. Gość TVN CNBC Biznes stwierdził, że takie projekty - skumulowane - mogą mieć bardzo negatywny wpływ na finanse państwa. Z prof. Andrzejem Wojtyną rozmawiamy także o warunkach wejścia do ERM2 oraz problemach naszej gospodarki w oczach Europy Zachodniej.

W ostatnim czasie na fali spekulacji dochodziło do sytuacji, że złotówka tracił nawet w stosunku do ukraińskiej hrywny. A w ciągu roku złoty osłabił się do forinta o 12,5%. W programie Dzień na rynkach naszym gościem był Marek Pokrywka, dyrektor wydziału operacyjnego DM BOŚ.

Choć gospodarka Polski wyraźnie zwalnia, to pogorszenia nastrojów nie widać jeszcze w domowych budżetach Polaków. Zdaniem badających nastroje konsumentów, sytuacja makroekonomiczna Polaków jest podobna dzisiaj do tej sprzed kilku miesięcy. Czy Polacy na prawdę nie boją się kryzysu? Portret Polaka w kryzysie prześwietlaliśmy wspólnie z Krzysztofem Chmielewskim z ośrodka badań Ipsos

Nie wszystkie branże poddają się kryzysowi. W styczniu rynek farmacji wzrósł aż o 14 procent w stosunku do roku poprzedniego. Adam Pieniacki, członek zarządu i dyrektor finansowy Prosper, oczekuje silnego wzrostu spółki w roku 2009. Od 3 marca Prosper jako jedyny na polskim rynku gracz w dystrybucji farmaceutycznej podpisał z drugim producentem leków umowę na dystrybucję leków do aptek w modelu dystrybucji bezpośredniej. Adam Pieniacki potwierdza, że umowa ta nie poprawi rentowności w znaczący sposób, jednak liczy się trend i przyszłe prognozy - na rynku brytyjskim juz 40% produktów jest w ten sposób dystrybuowana.

Spółka Point Group ogłosiła wyniki za IV kwartał, a jednocześnie jej prezes oświadczył, że podtrzyma prognozy na ten rok zakładąjace osiągnięcie 116,4 mln zł przychodów i 30 mln zł zysku operacyjnego. W TVN CNBC Biznes Michał Lisiecki, prezes Point Group, omawiał plan „konsolidacji z podmiotami działającymi w obszarze marketing services”. Co więcej, stwierdził że "Rzeczpospolita" jest spółką dobrze zarządzaną pod kątem finansowym, jednak o tym, czy Point Group zakupi gazetę będzie decydować dokładna analiza wyników "Rzeczpospolitej" oraz sugerowana cena.

W zeszłym tygodniu rząd przyjął informację, z której wynikało, że już połowa firm nie ma problemów związanych z opcjami. PiS złożył w Sejmie własny projekt ustawy o unieważnieniu opcji, którego głównym zamierzeniem będzie ujawnienie kulis tych transakcji nie tylko w relacjach krajowych, ale przede wszystkim w relacjach międzynarodowych. Jak podkreślił na antenie TVN CNBC Biznes Waldemar Pawlak, wicepremier i minister gospodarki, partia złożyła propozycję, według której z chwilą, kiedy klient złoży oświadczenie o tym, że dostrzega nieuczciwe praktyki, będzie możliwe unieważnienie opcji.