Z kraju

Z kraju

Kurs akcji ukraińskiej spółki wydobywczej Sadovaya Group wzrósł na otwarciu w pierwszym dniu notowań o przeszło 16%. Jak zapewniał w programie "Dzień na Rynkach" Ivan Churylovych, inwestorzy mogą być pewni że zrealizujemy wszystkie założone inwestycje. Na razie spółka nie przewiduje kolejnych emisji akcji.

Tylko w grudniu Polacy wydadzą na wina musujące i szampana ok 200 mln złotych. Jak mówi prezes Ambry, Robert Ogór, ostatni dzień roku generuje 25% całorocznej sprzedaży win musujących.

Sadovaya Group to 34. debiut w tym roku i 27. spółka zagraniczna na głównym parkiecie. Ukraiński producent węgla przydzielił wszystkie akcje sprzedane w ofercie publicznej. W sumie inwestorzy objęli 10,8 mln akcji, to 25% kapitału spółki.

Euler Hermes podniósł rating dla Polski z poziomu B do BB. Wyższa ocena raitingowa Polski to "votum zaufania" dla gospodarki. Jak tłumaczył główny analityk i dyrektor biura oceny ryzyka w TU Euler Hermes, Tomasz Starus, po 1,5 roku kryzysu Polska okazała się elastyczna i mocna fundamentalnie a efektywność polskich firm wyraźnie wzrosła.

Rynek czeka na dzisiejszą decyzję w sprawie zmian w OFE. Rząd rozważa m.in. zmniejszenie transferów do OFE, oraz przekazywanie im składek w długoterminowych obligacjach emerytalnych, zamiast w gotówce. Zdaniem Anny Horseckiej, prezes PTE Polsat, która była gościem programu "Dzień na Rynkach", każdy z rozważanych przez rząd wariantów zmian szkodzi przyszłym emerytom.

Decyzja w sprawie reformy Otwartych Funduszy Emerytalnych zapadnie w czwartek. Rząd rozważa zmniejszenie transferów do otwartych funduszy, oraz zastąpienie gotówki długoterminowymi obligacjami emerytalnymi. Wiktor Wojciechowski, ekspert FOR mówi, że trwałe zmniejszenie składek do OFE byłoby antyreformą.

Blisko 10 mld euro wyniosą w tym roku bezpośrednie zagraniczne inwestycje w Polsce. W przyszłym roku możemy oczekiwać że wzrosną one o około 30%. Sławomir Majman, prezes PAIiIZ tłumaczy, że zagraniczni inwestorzy dostrzegają pozytywne zmiany w polskim prawie.

Do 100 tysięcy euro wzrośnie gwarantowana ochrona depozytu bankowego. Ustawa o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym prawdopodobnie już w czwartek zostanie opublikowana w dzienniku ustaw. Przyspiesza ona także okres wypłaty gwarancji z trzech miesięcy do 20 dni. Gościem Roberta Stankiewicza była Anna Trzecińska, wiceprezes Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

10 mln rocznie w 10 lat? Tyle być może zapłacą polskie firmy by widnieć w nazwie Stadionu Narodowego w Warszawie. Największym rynkiem naming rights na świecie są Stany Zjednoczone. Właściciele obiektów sportowych w USA inkasują rocznie około 280 mln dolarów z tytuły sprzedaży praw do nazwy obiektów. Czy w Polsce również w grę wchodzi kilkadziesiąt milionów złotych? Gościem Roberta Stankiewicza był Tomasz Wiśniewski, partner w KPMG.

Dzisiaj nasz portfel urósł o 0,41%. Do końca roku zostały zaledwie jeszcze dwie sesje. Dzisiaj zastanawiamy się nad zainwestowaniem naszych pieniędzy w akcje spółki Duda.

Po dwóch dniach spadku, dzisiaj przyszedł czas kiedy to WIG 20 kończy dzień na zielono. Najlepszymi spółkami w indeksie były dzisiaj dwa największe polskie banki PEKAO SA i PKO BP.

Zakup nowych gruntów, wkład własny do niektórych inwestycji oraz przejęcie innej spółki. Na to wszystko mają pójść pieniądze z debiutu na warszawskiej giełdzie spółki Inpro. Mowa o trójmiejskim deweloperze sprzedającym miesięcznie średnio 30-35 mieszkań. Pomysły spółki na zdobycie miejsca na rynku giełdowych deweloperów poznawał Rafał Hirsch, którego gościem był prezes Inpro, Piotr Stefaniak.

PBG i Budimex to spółki, które mogą się wyróżniać na tle całego rynku budowlanego w 2011 roku. To jeden w wniosków raportu Espirito Santo dotyczącego perspektyw dla spółek budowlanych w przyszłym roku. Za tymi spółkami ma przemawiać głównie ich niska wycena. Co jeszcze może dać zarobić w ciągu najbliższych 12 miesięcy? W TVN CNBC pytamy o to jednego z autorów raportu, Macieja Hebdę.

Życie po kratce - może być trudne. Szczególnie dla branży motoryzacyjnej. Kończący się rok przyniósł kilka impulsów, które stymulowały sprzedaż nowych aut w Polsce. Ostatnie miesiące to przyspieszanie decyzji o zakupie pojazdu z powodu znikającej kratki. Początek 2011 roku może być dla branży bardzo trudny. Czy i jak na konkurencyjnej wojnie skorzystają klienci? O tym Patrycjusz Wyżga.

Nie możesz zmienić stawek sam? przyjdzie ci słono zapłacić za usługę tym którzy zrobią to za ciebie. Przeprogramowanie kas fiskalnych to teraz złoty interes. Klient płaci by nie stracić... klientów i choć tanio nie jest wyjścia nie ma - dopóki nie zmieni stawek nie otworzy sklepu czy kawiarni. O noworocznych wyzwaniach i biznesowych szansach dla serwisantów Łukasz Kijek.

Kriogaz, spółka zależna CP Energia będzie rozwijała swoją pozycję na rosyjskim rynku. Ma w tym pomóc kapitał z debiutu spółki na NewConnect. Pierwszą polską spółkę gazową w Rosji chce w przyszłym roku wprowadzić na alternatywny rynek CP Energia. Jakie jeszcze plany dotyczące przyszłego roku ma CP Energia? O to w programie "Rynki dnia" pytał Rafał Hirsch, a jego gościem był wiceprezes spółki, Michał Swół.

Podzielone zdania w sprawie perspektyw dla chińskiej gospodarki w 2011 roku. Karol Chrystowski, zarządzający Renaissan Asset Managers nie zgadza się z Robertem Parkerem z Credit Suisse, który w TVN CNBC przedstawił optymistyczne prognozy dla Chin. Zdaniem Karola Chrystowskiego - silny wzrost PKB Chin wcale nie musi się przekładać na rynek akcji. O prognozy dla Chin oraz Europy w programie Strategie Rynkowe pyta Błażej Karwowski.

Brazylia i Chiny to jedne z rynków, które mogą zyskiwać w 2011 roku. Tak uważa starszy doradca w Credit Suisse, Robert Parker. Jego zdaniem chiński rynku rynek akcji zdyskontował już wszystkie złe informacje, co powinno otworzyć strumień pieniędzy do tamtego regionu. Brazylia natomiast powinna skorzystać na rynku surowców, które nie powinny tanieć w 2011 roku. O globalne pomysły inwestycyjne na 2011 rok Roberta Parkera pyta Błażej Karwowski.

Od 1 stycznia będzie obowiązywało ograniczone zwolnienie z VAT na usługi medyczne. Aby skorzystać ze zwolnienia trzeba mieć status zakładu opieki zdrowotnej. Na co dokładnie zmienia się stawka podatku od towarów i usług od soboty i jak to wpłynie na dostawców usług? Spytaliśmy dra Jacka Adamskiego, dyrektora Departamentu Ekonomicznego PKPP Lewiatan.

Kupujesz mieszkania jako inwestycję - nie licz na szybki zwrot z tej inwestycji. Rok 2010 na rynku inwestorów okazał się w końcu przewidywalny. Ujawniło się sporo inwestorów, którzy kupowali inwestycyjnie mieszkania w szczycie hossy - mówi Łukasz Madej, Prodevelopment. Rok 2011 powinien przynieść zwiększenie płynności na rynku.