Z kraju

Z kraju

Zawirowania na światowych rynkach żywności

Jest drogo, może być jeszcze drożej, choć według ekspertów wzrostów cen żywności o ponad 100 procent - jak pszenicy w ubiegłym roku - raczej nie będzie. Co więcej, w tym roku w naszym kraju możemy spodziewać się, że ceny niektórych produktów ustabilizują się. Wysokie ceny żywności najsilniej odczują jednak najbiedniejsze kraje - praktycznie cała Afryka, Azja i kraje arabskie, a także biedniejsze państwa Ameryki Łacińskiej i kraje nadbałtyckie. Co dalej?

Podwójne księgowania kartami debetowymi

Uwaga klienci Lukas Banku! Jeśli w ubiegły czwartek korzystaliście z kart debetowych wydanych przez wasz bank, transakcje mogły zostać zaksięgowane podwójnie na waszym rachunku. Bank utrzymuje, że wszystkie podwójne transakcje zostały anulowane jeszcze przed weekendem. Problem mogą mieć jednak ci klienci, którzy awarii nie zauważyli, bo w wyniku wyzerowania konta bank - na przykład - nie spłacił automatycznie ich kredytu. W takim przypadku klient zostanie obciążony karnymi odsetkami - i powinien zgłosić reklamację. Z podobną sytuacją kilka miesięcy temu mieli do czynienia użytkownicy kart systemu VISA kilku polskich banków. Według ekspertów - podobne problemy mogą powtarzać się także w przyszłości...

E-podpis jednak później?

Jest poniedziałek, 21 dzień lipca 2008 roku... Następuje paraliż administracyjny większości przedsiębiorstw działających w Polsce. Kilkaset tysięcy firm zaspało i nie dysponuje podpisem elektronicznym. Nie ma możliwości rozliczania się z ZUS-em. To oczywiście jeszcze nie fakty, ale całkiem realny czarny scenariusz, którego świadkami możemy być już za 3 miesiące.

Polacy w kosmosie

Wiele się zmieniło od czasów Neila Armstronga i misji Apollo 11. Kolejne kroki w kosmosie stawiają już nie tylko Amerykanie czy Rosjanie. Coraz bardziej liczą się Europejczycy. A wśród nich - od poniedziałku - jeszcze bardziej: także Polacy. W ministerstwie gospodarki podpisano kartę działań Programu o Europejskim Państwie Współpracującym Europejskiej Agencji Kosmicznej. Choć podpisane w poniedziałek porozumienie to dla Europejskiej Agencji Kosmicznej krok niewielki - dla polskich firm oznaczać może wielki skok w kosmos.

Zapłacimy za wakacje

Okazuje się, że nie wystarczy wykupić wycieczkę i spokojnie na nią czekać. Biura podroży mają prawo zażądać dopłaty, kiedy koszt transportu znacząco wzrośnie. Dotychczas raczej nie korzystały z tej możliwości, ale właśnie nadszedł ten moment, kiedy droga ropa sprawia, że klienci muszą dopłacić do wykupionych już wakacji nawet po kilkaset złotych od osoby.

Mobilne bankomaty

Gdzie turyści - tam pieniądze. Ta prawda trafiła także do bankowców, którzy postanowili ułatwić swoim klientom dostęp do gotówki tam, gdzie dotychczas był on bardzo utrudniony - w niewielkich, chociaż modnych, miejscowościach wypoczynkowych oraz przy takich miejscach jak plaże, góry czy jeziora. W Polskę, na kilka dni przed pierwszym długim weekendem w tym roku wyruszyły mobilne bankomaty.

Cezary Mech doradcą prezesa NBP

Cezary Mech doradcą prezesa NBP. Przeciwnik euro, krytykujący obecną politykę pieniężną, znajdzie się w samym sercu banku centralnego. Jaką odegra tam rolę na razie nie wiadomo, ale jego nominacja wywołała dużo emocji w świecie finansów.

Polskie owce na plusie

Polskie owce muszą uratować polskie góry! Po tym, jak hodowla owiec stała się nieopłacalna - jedynym ratunkiem stały się dopłaty do tej hodowli. W województwie śląskim ruszył program "Owca plus" i - wygląda na to, że odniesie spory sukces.

Zamieszanie wokół 1 procenta

Burza wokół jednego procenta - burza, którą uspokajać musiał sam premier. Ministerstwo finansów musiało wycofać zalecenie, w którym nakazywało urzędom skarbowym, by jeden procent przekazały tylko gdy podatnik rozliczy się w terminie i w terminie - czyli do 30 kwietnia - opłaci podatek. To zalecenie spowodowało spore zamieszanie i wywołało niepokój wśród tych, którzy swój 1 procent już przekazali.

Zastój w mieszkaniówce?

Kupić - czy nie kupić, sprzedać - czy może jeszcze poczekać. Czy mieszkania będą tańsze, czy jednak wciąż będą drożeć. Największy polski developer ma problemy ze sprzedażą wybudowanych przez siebie mieszkań. Stara się więc zrobić wszystko, by sprzedaż wzrosła - do tego stopnia, że sam oferuje kredyty tym, którzy mają kłopoty z uzyskaniem pożyczki w banku.

Kłopoty z rozliczeniem

Tylko tydzień pozostał na rozliczenia z fiskusem. Spóźnialskich będą czekać kary. Co nam grozi, jeśli nie złożymy zeznania podatkowego w terminie? Co zrobić, jeśli pracodawca nie przesłał nam PITu? Radzi naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Wola, Hanna Olczyk.

Porządki w kasie KGHM

Polski KGHM ma nowego prezesa. Warto wspomnieć, że spółka zgodnie z ogłoszonym planem prywatyzacyjnym na najbliższe 4 lata nie będzie dalej prywatyzowana. Szef miedziowego monopolisty kierowanie firmą zaczyna od finansowych porządków.

Już czujemy drogą ropę

Dolar - najtańszy w historii. Ropa - najdroższa w historii. Między tym - polski kierowca, który zauważył ostatnio, że znowu więcej zostawia w kasie na stacji paliw. Skąd te rekordy i co czeka kieszenie kierowców już w najbliższych dniach?

Jak skorzystac w ulgi prorodzinnej?

W cyklu Twój Brat Bit razem z doradcą finansowym Pawłem Szymankiem wyjaśniamy kto może skorzystać przy z ulgi prorodzinnej, a kto nie? Oraz kiedy ta ulga nam przysługuje.

Kogo obejmie abolicja?

Polacy pracujący za granicą nie będą musieli płacić w Polsce podatku od uzyskanych tam dochodów - zapowiedział premier Donald Tusk. Resort finansów zakończył pracę nad ustawą o abolicji podatkowej dla Polaków wracających z emigracji zarobkowej. O tym, kogo obejmie abolicja i jak do tego czasu mają się rozliczać emigranci będziemy rozmawialiśmy na antenie TVN CNBC Biznes z Jerzym Paluchem, doradcą podatkowym.

Program prywatyzacji GPW

Cena warszawskiego parkietu jest na razie nieznana, ale znany jest sam plan prywatyzacji Giełdy Papierów Wartościowych. To jedna z 740 spółek, które znalazły się na liście do prywatyzacji w ciągu następnych 4 lat. Program prywatyzacji zatwierdził i ogłosił we wtorek rząd. Czy plan się powiedzie?

Makroekonomiczne wzloty czy upadki?

Z polską gospodarka jest jak z tegoroczna wiosną. Niby wszystko wokół rośnie – ale jakby trochę wolniej. Optymizmu jednak nie brakuje przedsiębiorcom. Jednak choć rzeczywiście tendencje wzrostowe widać w całej gospodarce, to jednak marzec przyniósł osłabienie w niektórych sektorach - na przykład w przemyśle i handlu wewnętrznym. Dobrych informacji też nie brakuje. Liczba zarejestrowanych bezrobotnych w porównaniu z ubiegłorocznym marcem spadła o ponad pół miliona. I na optymizmie się zatrzymajmy.

Paragony - zaprzeszłe kartki?

Każdy bochenek chleba, każdy litr mleka i każdy kawałek sera. Na wszystko musi być papier, czyli paragon fiskalny, a każdy sklep ma obowiązek przechowywania paragonów przez 5 lat. Jednak możliwe, że niedługo doczekamy się reform - prawdopodobnie już od czerwca przedsiębiorca będzie mógł przechowywać kopie paragonów na płytach CD lub DVD.

Współpraca z Irakiem dzisiaj

Polskie kontakty gospodarcze z Irakiem praktycznie ustały, choć wcześniej było nawet sporo wizyt i politycznych deklaracji współpracy. Ale mimo wojskowej obecności teraz niebezpieczeństwo jest tak duże, że polskie firmy nawet nie wystartowały w ostatnim przetargu na koncesje na wydobycie ropy.

Jak rozliczają się więźniowie?

Pomagamy rozliczyć się z fiskusem między innymi osobom, które obok działalności rolniczej uzyskują dochody z innego źródła. Pytamy także o to w jaki sposób rozliczają się więźniowie i żołnierze.

Koniec reform?

Idąc do władzy obiecywała reformy a nawet gospodarczy cud. Teraz Platforma Obywatelska musi borykać się z dymisją wiceministra Stanisława Gomułki i sporami o to, co i jak właściwie reformować. Czy obecnej ekipie udało się coś osiągnąc w gospodarce?

Skype - nowy system rozmów

Skype już dawno zaczął być traktowany jak telefon. Teraz Skype wypuścił na rynek nową ofertę - za niewielki abonament, na przykład dwunastozłotowy, rozmowy bez ograniczeń z telefonami stacjonarnymi w dowolnym miejscu w Polsce. Za czterdzieści złotych - w kilkudziesięciu krajach świata. Choć taka oferta mogłaby rzeczywiście zrewolucjonizować polski rynek, zdaniem ekspertów skorzystają z niej tylko nieliczni...

Opodatkowane aukcje internetowe

Niewiele osób wie, że z transakcji internetowych należy się rozliczać. I warto o tym pamiętać, bo termin rozliczania PIT-ów już się zbliża. W przypadku transakcji internetowych podatek płacony jest od zysku z transakcji. Osoby fizyczne dochód z transakcji internetowych rozliczają na formularzu PIT-36. Według doradców podatkowych osoby prowadzące nieświadomie wielobranżowe second-handy wyprzedając na aukcjach internetowych domowe szpargały coraz częściej mogą spodziewać się kontroli fiskusa. Dlatego powinny rozważyć zgłoszenie działalności gospodarczej.

Rozliczamy nietypowe formy zarabiania

Ostatni dzień składania PIT-ów zbliża się wielkimi krokami. Proponowałaś kosmetyki swoim znajomym w ramach sprzedaży bezpośredniej? A może wystawiałaś sprzęt AGD na Allegro? W ramach akcji Twój Brat PIT pytaliśmy o rozliczenie nietypowych form zarabiania. Beata Kuszewska, doradca podatkowy wyjaśnia na antenie TVN CNBC Biznes, czy żołnierz powinien rozliczyć żołd i czy pracujący więźniowie też muszą złożyć PIT.

Reforma finansów zagrożona?

Czy reforma finansów publicznych jest zagrożona? Rząd z premierem na czele będą odpowiadać za błąd zaniechania - mówi profesor Stanisław Gomułka, który dwa dni temu złożył rezygnację z funkcji wiceministra finansów. Wciąż nie wiadomo jaka jest treść listu, który został wysłany do premiera, ale w wywiadach prasowych profesor Gomułka opowiada o problemach związanych z możliwością realizacji zmian funkcjonowania państwowej kasy.

Produkcja w marcu zaskakująco słaba

Czy to już koniec dobrobytu po wejściu Polski do Unii Europejskiej? Szokujące dane o produkcji przemysłowej. W marcu wzrost niemal zamarł. Co to oznacza dla polskiej gospodarki? Sprawdzał Patrycjusz Wyżga.

Czy zdążymy z hotelami na Euro 2012?

Minął rok od przyznania Polsce i Ukrainie organizacji piłkarskich mistrzostw Europy -Euro 2012. Tymczasem dla kibiców którzy do Polski na te mistrzostwa przyjadą, problemem może być brak miejsc w hotelach. Ich brak - pomimo oczekiwanych inwestycji w hotelarstwie - może wynieść aż 15 tysięcy.

Drożej na Okęciu?

Czy przeniesienie odpraw na trasach krajowych do nowego terminalu na warszawskim Okęciu oznacza większe koszty dla pasażerów? Sprawdzał to nasz reporter, Wojciech Kowalik.

Plan prywatyzacyjny

Znamy rządowy plan prywatyzacyjny na lata 2008-2012. W prywatne ręce trafić mają także spółki z sektora stoczniowego, farmaceutycznego i energetycznego w tym Enea, Vattenfall, Polska Grupa Energetyczna i Energa. Nie będzie natomiast dalszej prywatyzacji PKN Orlen i Lotosu.

Podatek liniowy a ulgi

Wybrałeś podatek liniowy - nie dla Ciebie wspólne rozliczenie z małżonkiem i korzystne zasady opodatkowania dla samotnych rodziców. Nie można też skorzystać z ulg, z wyjątkiem odliczenia składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. O tym, jak powinni rozliczyć się "liniowcy", mówi doradca podatkowy Accreo Taxand, Wojciech Sawicki.