Z kraju

Z kraju

Rynek gier nadal słaby

Spółka Nicolas Games nadal nie radzi sobie z projektem "after fall", czyli licencją na budowę dużej gry. Kiedy w spółce pojawi się inwestor, który sfinansuje nową grę? O tym w magazynie "Dzień na rynkach" z prezesem Nicolas Games Tomaszem Majką, rozmawiał Mikołaj Kunica

Długie oczekiwania na unijne dotacje

Ile trwa weryfikacja wniosków dotyczących unijnych programów? Bardzo długo, a przedsiębiorcy chcą to zmienić. O szczegółach w magazynie "Pieniądze od rana" z byłym wiceministrem rozwoju regionalnego Jerzym Kwiecińskim, rozmawiał Robert Stankiewicz.

Pilnujmy swoich pieniędzy na emeryturę

Aktywizatorom Otwartych Funduszy Emerytalnych kryzys nie jest straszny. W ubiegłym roku zarobili oni prawie pół miliarda złotych, czyli o 1/5 więcej niż w roku ubiegłym. Nie zawsze jednak zarabiali na przemyślanych decyzjach i na korzyść klientów. O szczegółach w magazynie "Pieniądze od rana" z Dariuszem Laskiem z Union Investment TFI, rozmawiał Robert Stankiewicz.

MFW wyprzedaje złoto

Międzynarodowy Fundusz Walutowy planuje sprzedaż ponad 190 ton złota. Wartość ze sprzedaży według obecnego kursu może osiągnąć ponad 6 miliardów dolarów. Czy taka decyzja może wpłynąć na zachwianie cen złota na rynku? O tym w magazynie "Pieniądze od rana" z Janem Mazurkiem głównym analitykiem w Investors TFI, rozmawiał Robert Stankiewicz

Wojsko wyprzedaje

Wojskowe działki pod młotek. Ministerstwo Obrony Narodowej po atrakcyjnych cenach wyprzedaje wojskowe nieruchomości w dużych miastach. Pieniądze ze sprzedaży gruntów wojskowych zasilą fundusz modernizacji sił zbrojnych. O szczegółach Marek Klapa.

Greckie problemy Europy

O kryzysie w strefie euro w kontekście greckich problemów. Co ta sytuacja oznacza dla Polski? Czy strefa euro powinna zastanowić się nad wprowadzeniem procedur weryfikacji danych dotyczących zadłużenia? O tym w magazynie "90 Minut" z dr Pawłem Kowalewskim, dyrektorem Biura ds. Integracji ze Strefą Euro w NBP, rozmawiał Robert Stanilewicz.

FED podniósł stopę dyskontową

Amerykańska Rezerwa Federalna uruchamia tak zwane strategie wyjścia z nadzwyczajnych środków ożywiania gospodarki - podnosi stopę dyskontową - czyli tę, po jakiej udziela bankom awaryjnych pożyczek. Stopa wzrosła z pół do 0,75 procent. FED tłumaczy, że chce w ten sposób zachęcić banki do korzystania z innych form finansowania niż kredyty z Rezerwy Federalnej. Rozmowa z prof. Krzysztofem Rybińskim, partnerem w Ernst & Young

Euro kryzys przez Grecję

Początek końca strefy Euro, tak o kryzysie w Grecji mówią znani ekonomiści. O tym ile jest w tym prawdy, z prof. Leokadią Oręziak z Katedry Finansów Międzynarodowych SGH, rozmawiał Marcin Kowalski.

Eurostrefa i jej problemy

Ile jest prawdy w amerykańskiej krytyce wspólnej europejskiej waluty? W magazynie "Bilans" o możliwych scenariuszach dotyczących Euro także w kontekście stanu polskich finansów Marcin Kowalski rozmawiał z dr Filipem Elżanowskim z Uniwersytetu Warszawskiego.

Kryzys eurostrefy

W TVN CNBC Biznes "Dzień z kryzysem eurostrefy". O kryzysie eurostrefy z perspektywy amerykańskiej Rafał Hirsch rozmawiał z prof. Krzysztofem Błędowskim ekonomistą z Manufacturers Alliance.

Plany spółki Fast Finance

Gościem Rafała Hirscha w programie "Rynki Dnia" był prezes spółki Fast Finance, Jacek Daroszewski. Spółka notowana na NewConnect chce się przenieść na główny rynek.

Akwizytorom dziękujemy

Warto pilnować swoich pieniędzy na emeryturę. Szczególnie wtedy, gdy nasza kontrola ogranicza się do decyzji o zmianie Otwartego Funduszu Emerytalnego, który nimi zarządza. Istniejący wciąż jedynie w fazie projektu zakaz akwizycji na rzecz OFE powoduje, że tylko w ubiegłym roku akwizytorzy zarobili pół miliarda złotych na nie zawsze przemyślanych decyzjach przyszłych emerytów. Przekonują płatników składek, że zmiana funduszu opłaca się co dwa lata. W ten sposób co prawda nie płacą prowizji za zmianę, ale za to wpadają w najwyższe widełki opłat w OFE.

Poznaj swoje ubezpieczenie!

Ubezpieczenie podczas zagranicznego wyjazdu. Niezależnie od tego, czy oferuje je nam biuro podróży, z którym wyjeżdżamy, czy kupujemy polisę na własną rękę warto dobrze przeczytać warunki umowy. Jeśli ulegniemy wypadkowi, a nie dopełnimy zapisanych warunków może się okazać, że odszkodowanie nie zostanie wypłacone. Patrycjusz Wyżga.

Czy są szanse na ratunek dla ZNTK Łapy?

Prezes ZNTK Łapy, zakładów które są obecnie w upadłości likwidacyjnej, walczy o możliwość zmiany formy upadłości. O szczegółach w magazynie "Rynki Dnia" z prezes Agatą Ciok, rozmawiał Rafał Hirsch.

Kolejny debiut na NewConnect

Spółka Szar, która zajmuje się produkcją komponentów używanych w przemyśle metalurgicznym po raz pierwszy notowana na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. O debiucie spółki na GPW w magazynie "Rynki Dnia" z prezesem Szar Szymonem Rurarzem, rozmawiał Rafał Hirsch.

Grecka lekcja gospodarki

W opiniach amerykańskich coraz głośniej słychać opinie na temat tego, że euro strefa się rozpadnie. Takie głosy rozgorzały po tym jak okazało się że Grecja ma duży problem z długiem publicznym. Na temat problemów w strefie euro rozmawiał w programie "Biznes Lunch" z Robertem Stankiewiczem, prof. Dariusz Rosati, ekonomista były poseł Parlamentu Europejskiego.

Ochrona roszczeń pracowniczych

Jeżeli pracodawca zaprzestał przez dwa miesiące wypłacania świadczeń z powodu trudnej sytuacji w firmie, a nie ma ogłoszonej upadłości wówczas osoby poszkodowane mogą zgłosić się do Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz im pomoże. O tym rozmawiał w programie "Biznes Lunch" z Robertem Stankiewiczem, Paweł Krzykowski, prawnik w zespole prawa pracy kancelarii Salans.

Plany spółki LUG

Dobre wyniki na rynku NewConnect otwierają przed spółka perspektywę przejścia na rynek regulowany. Jednak rok 2009 kończy się dla spółki wyjątkowo pod kreską. Wzrost kursu euro, również miał nie korzystny wpływ na finanse firmy. Na temat sytuacji i wyników  spółki, rozmawiał w programie "Dzień na rynkach" z Mikołajem Kunicą,  prezes Ryszard Wtorkowski.

Kryzys strefy euro

FED podniósł stopę dyskontową do 0,75% z 0,5%. Czy to znak dla strefy euro, że Amerykanie wieszczą koniec kryzysu? Ekonomiści spierają się o przyszłość strefy euro - jedni uważają że kryzys ją wzmocni, inni że rozbije. Na temat sytuacji w Eurolandzie z Robertem Stankiewiczem w programie "Pieniądze od rana" rozmawiał Cezary Wójcik, Katedra Finansów Międzynarodowych SGH.

Sytuacja firm telekomunikacyjnych

W IV kwartale wyniki Neti nie powinny być zaskoczeniem. Firma oczekuje 2,5 mln zysku netto. Ważna dla akcjonariuszy będzie prognoza na rok 2010. Telekomunikacja Polska z kolei musi stawić czoła problemowi malejących przychodów ze sprzedaży. Na temat sytuacji w branży telekomunikacyjnej, rozmawiał w programie "Dzień na rynkach" z Mikołajem Kunicą, Jakub Viscardi, analityk DM IDMSA.

Nie pierwszy już kryzys europejskiej unii walutowej

Wielu ekonomistów wieści rychły koniec strefy euro. Jednak patrząc w przeszłość możemy zauważyć że historia lubi się powtarzać i nie jest to pierwszy taki poważny europejski kryzys. Przypomnijmy sobie choćby historię łacińskiej unii monetarnej. O europejskich kryzysach walutowych w przeszłości i o kryzysie strefy euro z Mikołajem Kunicą w programie "Dzień na rynkach" rozmawiał prof. Wojciech Morawski, Szkoła Główna Handlowa.

Kredyt pod IKE

Dobra wiadomość dla tych wszystkich którzy oszczędzają na swoją przyszłą emeryturę, chociażby w ramach trzeciego filaru, czyli oszczędzają w Indywidualnych Kontach Emerytalnych. Takie osoby będą mogły czerpać z tego dodatkowe korzyści- chociażby wziąć kredyt. Ale czy to się opłaci? Na ten temat z Robertem Stankiewiczem rozmawiał w programie "Pieniądze od rana" Przemysław Gawlak, TU Allianz Życie Polska.

Sytuacja na rynku reklamowym

Po słabym 2009 roku gdzie rynek reklamy stracił ponad 13 %, rok 2010 ma być rokiem lepszym. Jak twierdzą eksperci, dużo zależy od największych medialnych graczy, gdyż ich dobra passa może przełożyć się na inne branże reklamowe. Na temat sytuacji na rynku reklamy w programie "Dzień na rynkach" z Mikołajem Kunicą rozmawiał Krzysztof Przybyłowski, prezes Cam Media.

Koniec kryzysu w Stanach ?

Coraz odważniej mówi się o zbliżającym końcu kryzysu. Wczoraj FED podniósł stopę dyskontową z poziomu 0,5% do 0,75%. Czy oznacza to faktycznie koniec kryzysu w Stanach Zjednoczonych? Na ten temat w programie "Dzień na rynkach", z Giełdy Papierów Wartościowych z Mikołajem Kunica rozmawiał  Andrzej Kurnicki, prezes EuroAmerican Company.

Zła passa portów lotniczych?

Początek tego roku oraz końcówka roku 2009 to ciężki okres dla portów lotniczych. Sroga zima co jakiś czas paraliżowała loty na lotniskach, 3 godzinna awaria wieży kontrolnej na Okęciu w tym tygodniu oraz awantura w sprawie terminu remontu pasów startowych -o tym wszystkim w rozmowie z Michałem Marcem, naczelnym dyrektorem P.P. "Porty Lotnicze", w programie "Pieniądze od rana" .

Euroland w kryzysie - czy rzeczywiście?

Wczoraj FED podniósł stopę dyskontową do 0,75%. Taka informacja wystarczyła by euro straciło na wartości do amerykańskiego dolara. Dolar jest najmocniejszy od maja 2009 roku. Jednak to za euro nadal trzeba więcej płacić. Czy faktycznie strefa euro jest w kryzysie? O tym rozmawiał z

Rynki Dla Opornych

W jakie spółki warto inwestować tak by nie stracić? To wszystko w programie „Rynki Dla Opornych”  w TVN CNBC Biznes.

Odwilż w gospodarce

Rozgrzana gospodarka w środku zimy. Zaskakujące 8,5% wzrostu produkcji w styczniu. W programie "90 Minut" na temat polskiej gospodarki Robert Stanilewicz rozmawiał z głównym ekonomistą BRE Banku - Ryszardem Petru.

Piramidalne oszustwo

W ciągu ostatnich tygodni - TVN CNBC Biznes wykryła 2 przypadek stron internetowych kuszących niewiarygodnymi zyskami. Jednak po bliższym przyjrzeniu okazywały się to piramidy finansowe. Najpierw był to portal GoGo20, w czwartek zajmowaliśmy się sprawą portalu Plus500. Kiedy powinna nam się zapalać czerwona lampka? W magazynie "90 minut" z psychologiem biznesu, dr Leszkiem Mellibrudą rozmawiał Robert Stanilewicz.

Nie wiesz co masz robić? Powołaj komisję

USA ma nową komisję, która będzie kontrolować deficyt budżetowy i starać się go ograniczać. Prezydent Barack Obama powołał do życia specjalną komisję w skład której wejdą zarówno Republikanie jak i Demokraci. Amerykański deficyt ma sięgnąć w tym roku fiskalnym rekordowej sumy prawie biliona 600 miliardów dolarów. Co to oznacza dla rynków? O tym w magazynie "90 Minut" z Piotrem Kuczyńskim głównym analitykiem Xelion, rozmawiał Robert Stanilewicz.