Z kraju

Z kraju

Prywatyzacja GPW i banku PKO SA

Aby warszawska giełda mogła być coraz bardziej konkurencyjna, potrzebna jest prywatyzacja. Wiedeńska giełda jest głównym konkurentem w uzyskaniu przewodnictwa w europie środkowo-wschodniej. Na temat przyszłości warszawskiej giełdy, oraz prywatyzacji PKO BP, rozmawiał w programie "Dzień na rynkach" Michł Chyczewski, wiceminister skarbu.

Kryzys u sasiadów

Dziś w magazynie "Ostatnie Piętro" zobaczymy, jak radzą sobie z kryzysem nasi sąsiedzi w Rumunii i Bułgarii. Okazuje się, że mają szanse na wyjście z niego obronną ręką. Zajrzymy też na rynek kart kredytowych oraz sprawdzimy, na co biznesmenom styliści.

Projekt partnerstwa publiczno prywatnego.

Projekt partnerstwa publiczno-prywatnego polega na tym, że tam gdzie można zastępuje się kapitał publiczny kapitałem prywatnym. Hanna Gronkiewicz Waltz zadeklarowała, że Urząd Warszawy planuje wydać 3 mld zł na projekty związane z PPP. Na ten temat rozmawiała w Studiu TVN CNBC Biznes Irena Herbst, dyrektor Centrum Partnerstwa Publiczno Prywatnego.

Nowy samochód?  Może warto poczekać..

Niewykluczone,że niebawem wzorem naszych zachodnich sąsiadów, także w Polsce rząd będzie dopłacał do nowego auta. Nie mamy co liczyć na gotówkę , wicepremier Waldemar Pawlak proponuje zwolnienie z podatku VAT w przypadku zakupu nowego samochodu. O tym pomyśle rozmawialiśmy w programie "Biznes Lunch" z naszymi gośćmi którymi byli: Jakub Faryś-dyrektor Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, Łukasz Tarnawa- ekonomista PKO BP oraz Adam Pietkiewicz -prezes Polskiej Grupy Dealerów.

Jak podźwignąć branże motoryzacyjną z kryzysu?

Jak podźwignąć branże motoryzacyjną z kryzysu? Sposobu na to szukają kolejne kraje UE. Francja , Włochy, Niemcy chcą dopłacać obywatelom by wymieniali swoje stare samochody na nowe auta. Polski rząd ma inny pomysł. Chce darować Polakom VAT od zakupu nowego samochodu. Czy takie działania mogą przrynieść oczekiwany skutek i jaki jest najlepszy sposób na ożywienie przemysłu motoryzacyjnego? O tym rozmawilaiśmy z Wojciechem Derzewieckim -Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar oraz Eliza Kamińska- Eurotax Glass,s.

Kopalnie ofiarami opcji?

Polskie kopalnie mogły stracić nawet 600 milionów złotych na spekulacyjnych opcjach walutowych – wynika z informacji TVN CNBC Biznes. Jastrzębska Spółka Węglowa może stracić w tym roku nawet 100 milionów złotych

Zrobieni na szaro

Czarne chmury zbierają się nad wieloma  firmami i sprawiają, że co raz większa staje sie szara strefa. Strefa, do której trafiają m.in ci z pracowników, którzy stają przed wyborem - albo zielona trawka - albo praca na czarno. O zatrudnianiu bez ubezpieczeń i niebezpiecznych oszczędnościach przedsiębiorców - a także  kolejnych odcieniach kryzysu  

Netia odpiera atak

Wyniki integracji z TELE 2 są coraz bardziej widoczne. Efekty synergii przekroczą zakładaną kwotę 30 mln złotych, obiecujące są też pozostałe prognozy spółki. Prezes Mirosław Godlewski odpiera ataki konkurenta - MNI - który wydał miażdżącą opinię na temat funkcjonowania i korzyści spółki.

Ekspansja Comarchu

Spółka Comarch zainwestuje w swoją niemiecką spółkę Softe Em ponad 8 milionów złotych, ponieważ zależy im na ekspansji na tamtejszy rynek. Dlaczego spółce tak zależy na wejściu na rynek niemiecki i jak to wpłynie na wyniki spółki pytaliśmy naszego gościa Pana Janusza Filipiaka, prezesa Comarchu.

Gorsze czasy dla TFI

Kryzys Uderza w fundusze TFI. Wraz ze spadkami na giełdach tracą Fundusze. O tym co czeka fundusze w roku 2009 pytaliśmy Tomasza Publicewicza z Analizy Online.

Straty Jastrzębskiej Spółki Węglowej

Polskie kopalnie mogły stracić nawet 600 milionów złotych na spekulacyjnych opcjach walutowych – wynika z informacji TVN CNBC Biznes. Jarosław Zagórowski, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej tłumaczył w TVN CNBC Biznes, że spółka kierowała się prognozami kursów walutowych zapisanymi w budżecie państwa.

Niebezpieczne opcje

Od listopada 2007 roku Polska była zobowiązana do wdrożenia unijnej dyrektywy MiFID, czyli dyrektywa w sprawie rynków instrumentów finansowych. Do dzisiaj nie została ona wdrożona a ustawa, która była przyjęta we wrześniu 2008 roku została skierowana przez prezydenta do Trybnunału Konstytucyjnego... O problemach przedsiębiorców z opcjami walutowymi rozmawialiśmy z wiceprezesem BCC Arkadiuszem Protasem.

Zabójcze opcje

Gwałtowna zmiana na rynku walutowym to poważny problem dla firm, które podpisały umowy na opcje walutowe. Dla wielu przedsiębiorstw straty poniesione w związku z opcjami będą oznaczały bankructwo. Czy w tej sytuacji może i zechce pomóc rząd?

Test na przetrwanie

Poważny problem z odkurzaczem i lodówką w tle. Zła sytuacja w globalnej gospodarce uderza w branżę produkującą sprzęt AGD, która w Polsce miała do tej pory bardzo silną pozycję. Produkcję wstrzymała firma znana prawie wszystkim Polakom. ZELMER będzie produkować mniej z powodu niestabilności na rynku walutowym oraz mniejszego niż dotychczas popytu.

Polski superkomputer

Dziś w "Programie" przekonamy się jak wygląda i co potrafi polski superkomputer. Powiemy też, jakimi gadżetami warto się zainteresować w kontekście nadchodzących świąt. Pokażemy również jak korzystać z dwóch monitorów jednocześnie.

Podsumowanie 2008

Jaka technologia najbardziej zaskoczyła, a co najmocniej rozczarowało w 2008 roku? Dziś zapraszamy na przegląd wydarzeń technologicznych kończącego się roku. Dodatkowo, przetestujemy laptopa - dla wymagających..

Telekomunikacja przyszłości

Dziś w "Programie" zastanawialiśmy się, w jakim kierunku rozwiną się technologie telekomunikacyjne. Przyjrzeliśmy się też z bliska technologii blu-ray, oraz sprawdziliśmy, jak sprawniej korzystać z laptopa.

GUS - wynagrodzenia w IV kwartale.

Główny Urząd Statystyczny poda dziś dane o średniej płacy w gospodarce narodowej w 4-tym kwartale ubiegłego roku. Od czerwca do września średnie wynagrodzenie wyniosło 2968 złotych i 55 groszy brutto i było tylko o 0,6% wyższe niż w kwartale drugim. O tym jak zmienia się rynek pracy  rozmawialiśmy z Wiktorem Wojciechowskim z Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Amnestia UOKiKu

Bierzesz udział w zmowie cenowej? Zgłoś się do urzędu Ochrony konkurencji i Konsumentów, a otrzymasz łagodniejszą karę lub nawet jej unikniesz. Taką możliwość daje nowe rozwiązanie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, które wchodzi w życie 24 lutego. O tym, na jakie efekty liczy UOKiK wprowadzając program łagodzenia kar i czy takie rozwiązanie sprawdzi się na polskim rynku pytaliśmy Małgorzatę Krasnodębską-Tomkiel, prezesem UOKiK.

Świąteczne gadżety

Święta za pasem - jeśli chcemy spędzić je przed telewizorem, to warto zastanowić się nad tym - przed jakim. W dzisiejszym "Programie" prezentujemy najnowsze technologie w produkcji telewizorów. Pokażemy też kilka świątecznych gadżetów.

Na stoku... nowocześnie

Dziś przyjrzymy się technologicznym nowinkom, jakie znajdują zastosowanie w sprzęcie narciarskim. Zobaczymy również czym mogą pochwalić się najbardziej ekskluzywne telefony na rynku. Dowiemy się również jak oczyścić komputer ze zbędnych danych.

spec - GPS

Dziś w "Programie" pokażemy i przetestujemy GPS do zadań specjalnych. Zobaczymy też, jak za pomocą internetu i odpowiedniego oprogramowania mieć dostęp do domowego komputera z dowolnego miejsca.

Kryzys w IT?

Dziś w "Programie" zastanawiamy się, czy kryzys finansowy może przenieść się do branży komputerowej. Powiemy też jak oglądać telewizję w wysokiej rozdzielczości, oraz jak łatwo przenieść dokumenty i ustawienia pomiędzy komputerami.

Cyberprzestępczość

W dzisiejszym wydaniu przyjrzeliśmy się problemowi cyber-przestępczości. Okazuje się bowiem, że Polska przoduje w niechlubnych rankingach. Obejrzymy również najnowsze modele monitorów oraz sprawdzimy, jak zdalnie sterować swoim komputerem.

Geodezja XXI wieku

Dziś w "Programie" przyjrzeliśmy się najnowocześniejszym technologiom i urządzeniom wykorzystywanym w dzisiejszej geodezji. Sprawdziliśmy również, jak nowe telefony radzą sobie z funkcją odtwarzaczy muzyki. Zobaczymy również, jak ochronić swój komputer przed atakami z internetu.

BOŚ z nową strategią

Pozyskanie 100 tysięcy klientów w ciągu trzech lat i zwiększenie sumy bilansowej do 20 mld złotych - to główne założenia nowej strategii Banku Ochrony Środowiska. W środę rusza kampania, której celem jest pozyskanie depozytów, nowych klientów i zmiana wizerunku, o tym mówi Prezes BOŚ Mariusz Klimczak.

Sytuacja PTE Polsat

Wg donisień PTE Polsat sprzedał akcje, ze stratą. Jednak Wojciech Olszewski, dyrektor departamentu inwestycji PTE Polsat, twierdzi że jest to strata wirtualna i że możliwość dopłat jest mało prawdopodobna. Na temat sytuacji PTE Polsat rozmawialiśmy z nim w studiu TVN CNBC Biznes.

Co dalej ze złotym?

Czy umacnianie się złotego to stała zmiana trendu czy mamy do czynienia tylko z korektą kursu? O tym rozmawiamy w TVN CNBC Biznes z Markiem Wołosem, analitykiem TMS Brokers.