Z kraju

Z kraju

Jak przygotować się do przejęcia albo fuzji? Jak postępować w przypadku wrogiego przejęcia? Co to jest due dilligance? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w rozmowie Roberta Stankiewicza w "Biznes Lunchu" z Bartłomiejem Smolarkiem, dyrektorem w Grupie Fuzji i Przejęć w Ernst & Young i Pawłem Rymarzem z Weil, Gotshal & Manges.

Jaki był 2009 rok pod względem fuzji? Jaki jest Polski rynek fuzji i przejęć? Jak przygotować się do fuzji? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w rozmowie Roberta Stankiewicz w "Biznes Lunczu" z Adamem Kostrzewą, partnerem TPA Howath.

Zmiana wysokości czynszu za wynajem nawet co miesiąc, a nie raz na pół roku - to propozycja ministerstwa gospodarki dla właścicieli lokali. Innym korzystnym rozwiązaniem ma być skrócenie okresu wypowiedzenia wysokości czynszu z trzech do dwóch miesięcy. Zmienić miałby się także próg maksymalnej podwyżki czynszu. Ile z tych propozycji ma szansę wejść w życie? O tym Marek Klapa.

Jedna trzecia Polaków jest dotknięta materialnym niedostatkiem. Z danych Eurostatu wynika, że to wskaźnik dwa razy wyższy od unijnej średniej i jeden z najwyższych w Europie. Prawie 3/4 z nas nie stać, by raz w roku pojechać przynajmniej na tygodniowe wakacje. Jedna piąta Polaków ma kłopot z dostatecznym ogrzaniem mieszkania zimą. Podobny odsetek dotyczy osób, których nie stać na samochód. Czy fakt, że nasz kraj w czasie globalnego kryzysu jest zieloną wyspą notującą dodatni wzrost gospodarczy może coś zmienić? Między innymi o tym Łukasz Kijek.

Komentując najnowsze grudniowe dane o wynagrodzeniach i zatrudnieniu, członek Rady Polityki Pieniężnej Halina Wasilewska Trenkner podkreśliła w TVN CNBC Biznes wagę czynników sezonowych które jej zdaniem w pewnym stopniu zniekształciły obraz rynku pracy.

150 mln złotych pożyczki z Agencji Rozwoju Przemysłu dla Polic. ARP bez zgody Brukseli nie może jednak uruchomić tych środków. Na jakim etapie są rozmowy z Komisją Europejską? Rozmowa z prezesem spółki Zbigniewem Miklewiczem.

Jak będzie wyglądał rynek akcji za kilka miesięcy, jak będzie wyglądał proces prywatyzacji, kto będzie kupował polskie akcje? W programie "Rynki Dnia" rozmowa z Pawłem Klimkowskim - zarządzającym rynkiem akcji Aviva PTE.

Jaka przyszłość banku Pekao SA po zmianie warty na stanowisku prezesa spółki i planach włoskiej grupy. Na te i inne pytania w programie "Rynki Dnia" odpowiadała była prezes banku Maria Pasło-Wiśniewska.

Wykonawca składa bezpośrednie odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej, a instytucja ma 15 dni na rozstrzygnięcie odwołania. Dostępność i łatwość stosowania procedur otwartych ma zmobilizować zamawiających do korzystania z zamówień publicznych. Złożenie skargi nie wstrzymuje juz możliwości zawarcia umowy o zamówieniu publicznym.

Przepisy zakładają utrudnienia w przeprowadzaniu zamówień z wolnej ręki tym samym będzie więcej przetargów konkursowych. Jak oprotestować przetarg po nowelizacji? Z Wojciechem Hartungiem z kancelarii Domański Zakrzewski Palinka, w programie "Biznes Lunch" rozmawiał Rafał Wojda.

W tym roku można spodziewać się większej liczy przetargów niż w roku ubiegłym: PKB ma wzrosnąć o 2-3%, dochody budżetu z podatku są wyższe od zakładanych, a potrzeby mniejsze. Ponadto w roku wyborczym należy oczekiwać od władz centralnych i samorządowych wielu „prezentów” dla obywateli. Jakie są największe bolączki przetargowe w Polsce? Z Grzegorzem Langiem, ekspertem PKPP Lewiatan, w programie "Biznes Lunch", rozmawiał Rafał Wojda.

Niedawno Orbis ogłosił, sprzedaż swojej spółki turystycznej Orbis Travel funduszowi private equity Polish Enterprise Fund VI. Czwarty kwartał był słaby dla grupy i pomimo sprzedaży spółki turystycznej problemy pozostały. Wiceprezes Węgłowski twierdzi, że wciąż nie ma odbicia na rynku. Zapewnia jednak, że nie ma zagrożenia, jeśli chodzi o spłatę przez Orbis rat i odsetek kredytów. O szczegółach w magazynie 'Rynki Dnia" Robert Stanilewicz rozmawia z wiceprezesem spółki Orbis S.A. Ireneuszem Węgłowskim

Jest szansa, że inwestorom budowlanym będzie lżej. Rząd szykuje nowelizację ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, która ma umożliwić szybsze i łatwiejsze uzyskiwanie warunków zabudowy. Inwestorzy oceniają jednak, że zmiana - choć potrzebna - jest niewielka, więc procedury przygotowywania budowy będą nadal uciążliwe. Zwracali na to uwagę uczestnicy 12-ego już "Inwestorskiego Toru Przeszkód"  - dorocznego spotkania szerokiego kręgu inwestorów. Konferencji patronowała TVN CNBC BIZNES, a w głosy tych, którzy budują i tych, którzy tworzą prawo wsłuchiwał się Cezary Królak.

Okęcie będzie nieczynne. Przez 3 weekendy września warszawskie lotnisko zostanie całkowicie zamknięte dla ruchu samolotów. Powodem będzie remont skrzyżowania dwóch pasów. Zarząd lotniska poinformował o tym wszystkich operatorów korzystających z portu lotniczego. Jednak dziś bez problemu można było kupić bilet na przykład w polskim LOCie z datą wylotu w terminie planowanych prac. Przewoźnik twierdzi, że sprzedaje miejsca w samolotach, bo nie wyobraża sobie zamknięcia międzynarodowego lotniska. Patrycjusz Wyżga.

Rząd ma kolejny pomysł na zmiany w emeryturach. Polacy mieliby sami wybierać gdzie maja trafić ich pieniądze zebrane na kontach w otwartych funduszach  emerytalnych. Chętni mogliby pieniądze wypłacić  wprost do swoich kieszeni. wielu ekspertów twierdzi ze ten pomysł niszczy reformę emerytalną. My sprawdzamy czy jest zgodny z konstytucją. Badanie przeprowadziła Karolina Hytrek Prosiecka.

Polska liderem branży logistycznej w regionie – wynika z raportu Banku Światowego. Polska uplasowała się na 30. miejscu, liderem są Niemcy, to wzrost o 10 miejsc w porównaniu poprzednim rokiem. Polska jest ceniona m.in. za terminowość dostaw towarów. Jak radziła sobie branża transportowa w ostatnim roku ? Z szacunków Zrzeszenia Firm Transportowych wynika, że od jesieni 2008 do jesieni 2009 branża transportowa w Polsce skurczyła się o ok. 40 procent. Z Krzysztofem Witosem, prezesem Blomquist Transport sp. z o.o., oraz Wojciechem Sienickim, prezesem Rhenus Logistics sp. z o.o. w programie "Pieniądze od rana", rozmawiał Robert Stankiewicz.

Mocny - co raz mocniejszy - złoty. Dziś euro kosztowało tylko 4 złote i jeden grosz. To poziom nie widziany od dwunastu miesięcy... A polska waluta ma dalej zyskiwać na wartości. Według Goldman Sachs na koniec roku złoty umocni się do poziomu 3,80. Niektóre prognozy są jeszcze bardziej optymistyczne. Czy to oznacza, że tegoroczne wakacje za granicą będą dużo tańsze i kto może wpaść w tarapaty z powody przewidywanej siły złotego, a także czy euro kosztujące 2 złote i 70 groszy to możliwy scenariusz? Łukasz Kijek

Komisja Nadzoru finansowego przestrzega przed kredytami walutowymi a także pozytywnie ocenia działanie rekomendacji S. Kredyty walutowe nie są wcale tańsze niż kredyty złotówkowe - przestrzega szef pionu bankowego KNF. Andrzej Stopczyński podkreśla również, że w kredytach walutowych wciąż jest wiele kosztów, o których zapominają klienci banków. O szczegóły w magazynie "Rynki Dnia" pyta Robert Stanilewicz.

24 miesiące - tyle czasu ma przedsiębiorca na odwieszenie działalności gospodarczej. Jeśli zaniecha ten termin odpowiednie ograny ewidencyjne mogą wykreślić przedsiębiorstwo ze spisu ewidencji działalności gospodarczej , mówił Przemysław Stopczyk z Kancelarii Prawnej Stopczyk&Mikulski.

Działalność gospodarcza można zawiesić minimalnie na miesiąc a maksymalnie na 2 lata. Co należy zrobić i jak załatwić tę sprawę w Urzędzie Skarbowym czy w ZUSie? Na te i inne pytania odpowiadała Renata Dłuska, partner w MDDP.

Wiktor Janukowycz zwycięzcą I tury wyborów na Ukrainie. Dokąd zmierza nasz południowy sąsiad, na jakie zmiany mogą liczyć Polscy przedsiębiorcy. Sebastian Stankiewicz w magazynie "Pieniądze od Rana" rozmawiał z Mikołajem Oniszczukiem, ze Stowarzyszenia Eksporterów Polskich, byłym Radcą Ekonomicznym w Kijowie.

W 2008 roku ponad 214 tysięcy przedsiębiorstw zawiesiło swoją działalność gospodarczą, jednak jesteśmy wciąż na plusie ponieważ w tym czasie powstało 270 tysięcy nowych firm. Jakie branże są najbardziej narażone na wyrejestrowywanie firm oraz jak to się robi, pytaliśmy naszego gościa Katarzynę Dwórznik z Krajowej Izby Gospodarczej.

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, w której uprościł zatrudnianie osób niepełnosprawnych poprzez rezygnację z zapisu o obowiązkowym uzyskaniu opinii Państwowej Inspekcji Pracy w sprawie przystosowania stanowiska pracy do potrzeb osób niepełnosprawnych. To znacznie ułatwi zatrudnianie takich osób. Co się zmieni i jak zatrudnić niepełnosprawnego i jakie są z tego korzyści? Na te i inne pytania odpowiadał nasz gość: Szczepan Wroński, dyrektor działu prawnego POPON.

Będą milionowe kary z Urzędu Regulacji Energetyki dla operatorów energetycznych za nie wypełnienie obowiązków dotyczących energii odnawialnej – za co i dokładnie ile? URE karze też operatorów za mniejsze przewinienia, Kogo i jak ukarze URE? O tym w rozmowie z prezesem URE, Markiem Woszczykiem.

Medical SPA w Świnoujściu - Interferie zamierza wyburzyć stary i zbudować nowy kompleks hotelowy. Według raportu DM AmerBrokers z 6 stycznia 2010 roku, akcje Interferii zostały wycenione na 5,27 zł. O spółce Interferie, mówił w magazynie "Dzień na Rynkach" jej prezes Adam Milanowski.

Bumech, spółka specjalizująca się w serwisie maszyn górniczych oraz drążeniu wyrobisk podziemnych, miała połączyć się z Elkopem. Jednak w akcjonariacie Elkopu pojawił się Mariusz Patrowicz. Czy to koniec szans na połączenie tych dwóch spółek? Rozmowa z Prezesem Bumechu, Zygmuntem Kosmałą.

Sąd nie zgodził się na wstrzymanie likwidacji Zakładów Napraw Taboru Kolejowego w Łapach. Licytacja majątku spółki ma się odbyć dwa dni później po tym jak zarząd mógł złożyć do sądu wniosek o zmianę upadłości na układową. Czy to oznacza, że zanim ZNTK staną na nogach, mogą zostać wyprzedane na przetargu. Rozmowa z prezes ZNTK Łapy, Agatą Ciok.

Początek ferii – trzeba się ubezpieczyć od wypadku na nartach. Jaki wpływ na warunki i koszty ubezpieczenia (a także ewentualne możliwości wypłaty) ma wprowadzony od 15 lutego obowiązek jazdy w kasku przez dzieci? Nie będzie wypłaty odszkodowania, jeśli dziecko się uderzy w głowę i nie będzie miało kasku? Rozmowa z Marcinem Brodą z Miesięcznika Ubezpieczeniowego.

Tradycyjny model reklamy w mediach czyli telewizji, radiu, gazetach postępuje w innym kierunku mówi Blake Chandlee, wicedyrektor Facebooka na Bliski Wschód, Europę i Afryke.Jego zdaniem marka musi być w stałym kontakcie ze swoim klientem, a taką możliwość daje właśnie Fecebook. Wywiad Karoliny Hytrek-Prosieckiej

Wymiana walut bez bankowych spreadów i opłat dodatkowych - czyli czegoś, co aż za dobrze znamy z bankowych praktyk... To jest możliwe dzięki zyskującej na popularności platformie Walutomat.pl; Projekt jest realizowany przez Tomasza Dudziaka, czyli człowieka, który ponad 10 lat temu zakładał Allegro. Jak to działa? I czy jest bezpieczne dla naszych pieniędzy? Materiał Łukasza Kijka.