TVN24 Biznes | Tech

Musk chce połączyć mózg z komputerem. Na razie chip wszczepiono świni

TVN24 Biznes | Tech

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP

Należąca do Elona Muska firma Neuralink pokazała chip, który ma pozwalać na łączenie mózgu z komputerami. Na razie wszczepiono go świni. Jak twierdzą autorzy rozwiązania, w przyszłości taki układ ma pomagać ludziom sparaliżowanym, pozwalać na sterowanie różnymi urządzeniami, grami, a nawet na podłączenie do sztucznej inteligencji.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Założony przez Elona Muska startup Neuralink postawił sobie cel, aby pewnego dnia zacząć łączyć mózgi z komputerami. W trakcie transmitowanej online prezentacji firma pokazała prototyp chipu, który w przyszłości ma właśnie to umożliwić. W trakcie demonstracji pokazano układ wielkości monety, który wszczepia się do czaszki. Odchodzą od niej ultracienkie przewody, które wędrują do mózgu.

Wcześniejsza wersja była przystosowana do mocowania za uchem.

Tym razem chip udało się już wszczepić, choć na razie tylko świni o imieniu Gertrude.

Liczne zastosowania

Układy tego typu mają mieć liczne zastosowania - mówią autorzy rozwiązania. Po pierwsze, mają pomagać osobom sparaliżowanym, które sterując komputerem, będą mogły komunikować się z otoczeniem. - Jestem pewien, że w długiej perspektywie możliwe będzie przywracanie pełnej władzy nad ciałem - powiedział Musk, znany ze stwierdzenia, że "chce umrzeć na Marsie, chociaż nie w czasie lądowania". W podobny sposób chip ma pozwolić na sterowanie różnymi urządzeniami czy nawet grami komputerowymi. Jednak biznesmen-wizjoner idzie dalej. Według niego możliwe będzie podnoszenie intelektualnych możliwości człowieka. Od pewnego czasu ostrzega on bowiem przed sztuczną inteligencją, która według niego (i części innych ekspertów) może przerosnąć człowieka i stworzyć dla ludzkości zagrożenie. Rozwiązanie problemu miałoby polegać na tym, że ludzie sami podłączą się do komputerów, aby za nimi nadążyć. To na razie fantastyka, ale przynajmniej część z przedstawionych planów technicznie może być możliwa do realizacji. Inne wszczepiane do mózgu implanty już bowiem istnieją. Stosuje się je np. do stymulacji mózgu w chorobie Parkinsona czy epilepsji. Prowadzono już badania, w których z pomocą implantu sparaliżowane osoby na podstawowym poziomie komunikowały się z komputerem, poruszały ramieniem robota czy nawet własną ręką.

Elon MuskShutterstock

Nad chipami pracują też inni

Nad wszczepianymi do mózgu chipami pracują też inne firmy. Jedna z nich to Kernel, założona przez Bryana Johnsona, który za 800 mln dol. sprzedał PayPalowi swój obsługujący płatności startup Braintree. Przed czterema laty właściciel Facebooka Mark Zuckerberg kupił z kolei CTRL-labs - startup, który pracuje nad nieinwazyjnymi neuronalnymi interfejsami. W 2019 roku Zuckerberg zmienił tę firmę w Reality Labs, która za cel stawia sobie "fundamentalną zmianę tego, jak komunikujemy się z urządzeniami technicznymi".

Autor:mp/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości