Żona Józefa Oleksego może spać spokojnie

 
Sąd umorzył śledstwo ze względu na niską szkodliwość społecznąTVN24

Prokuratura Rejonowa w Płocku umorzyła śledztwo przeciw Marii Oleksy o składanie fałszywych zeznań, dotyczących jej członkostwa w radzie nadzorczej spółki Pollex, zajmującej się obrotem paliwami.

Zarzut składania fałszywych zeznań płocka prokuratura postawiła żonie Józefa Oleksego w czerwcu. Dotyczył on zeznań złożonych przez nią w listopadzie 2006 r. w ramach śledztwa w sprawie podejrzenia nadużycia uprawnień i przyjęcia korzyści majątkowej przez funkcjonariusza publicznego w związku z działalnością Pollexu.

Maria Oleksy oświadczyła wtedy, iż nie miała wiedzy na temat swego członkostwa w radzie nadzorczej Pollexu, natomiast materiały zebrane w postępowaniu wskazywały, że otrzymywała za zasiadanie w radzie wynagrodzenie. - Umorzenie śledztwa nastąpiło ze względu na znikomą szkodliwość społeczną czynu - powiedział szef płockiej prokuratury okręgowej Osowiecki.

Śledztwo w sprawie podejrzenia nadużycia uprawnień i przyjęcia korzyści majątkowej przez funkcjonariusza publicznego w związku z działalnością spółki Pollex jest jednym z wątków postępowania prowadzonego przez Prokuraturę Apelacyjną w Krakowie, w którym powołany został zespół prokuratorski, w tym z udziałem prokuratora Prokuratury Okręgowej w Płocku. Właśnie z tego postępowania wyłączono do odrębnego zbadania sprawę fałszywych zeznań Marii Oleksy i przekazano ją płockiej prokuraturze. Informacja o powiązaniach Marii Oleksy ze spółką Pollex znalazła się w raporcie sejmowej komisji śledczej ds. PKN Orlen z września 2005 roku w części „Ujawnione powiązania przedstawicieli świata polityki ze spółkami paliwowymi”.

Powołując się na ustalenia prowadzonego przez Prokuraturę Apelacyjną w Krakowie wielowątkowego śledztwa ws. mafii paliwowej, w raporcie podano, iż w trakcie tego postępowania okazało się, że Maria Oleksy miała być członkiem rady nadzorczej Pollexu, spółki pośredniczącej w handlu paliwem. - Spółka Pollex, jak wynika z materiałów śledztwa Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie, była zamieszana w aferę paliwową, a jej właściciele skazani prawomocnymi wyrokami sądu za wyłudzenie ok. 42 milionów złotych na szkodę rafinerii Glimar - napisano w raporcie sejmowej komisji śledczej ds. PKN Orlen. W raporcie podano, iż Maria Oleksy przez 6 miesięcy zasiadała w radzie nadzorczej firmy JK Energy and Logistics, należącej do Jerzego Kozłowicza. W tej samej spółce syn Oleksych, Michał, miał otrzymać posadę asystenta zarządu i pracował, co najmniej do lipca 2005 roku. W międzyczasie firma JK Energy and Logistics - jak napisano w raporcie - brała udział w przetargach na dostawy paliwa do PKP Cargo, eliminując PKN Orlen. Wcześniej, w lutym 2005, o powiązaniach Marii Oleksy z branżą paliwową poinformował program „Misja Specjalna” TVP. Do informacji w nim zawartych sprostowanie napisał Józef Oleksy oświadczając, iż ani on osobiście, ani członkowie jego rodziny nie wpływali nigdy na działalność żadnych podmiotów gospodarczych. Zaznaczył przy tym, iż jego żona istotnie była w radzie nadzorczej Pollexu od marca do lipca 2002.

- Przede wszystkim jednak moja żona nie zasiadała w radzie nadzorczej spółki Pollex wtedy, gdy przeciwko osobom z tego przedsiębiorstwa prowadzono postępowania karne w związku z transakcjami handlowymi z rafinerią Glimar - zastrzegł. Oleksy stanowczo wówczas zaprzeczył, iż jego syn zasiadał w radzie nadzorczej firmy handlującej paliwem; jak napisał, jego syn nigdy nie zasiadał w żadnej radzie nadzorczej. Przyznał z kolei, że żona była w radzie nadzorczej firmy JK Energy&Logistics, ale między styczniem a lipcem 2002 roku, gdy spółka ta zajmowała się spedycją. Józef Oleksy podczas przesłuchania przed sejmową komisją śledczą ds. PKN Orlen w 2005 roku poinformował, że w 2001 roku przez 6 miesięcy korzystał z samochodu z kierowcą użyczonego mu przez spółkę paliwową Pollex, powiązaną z JK Energy&Logistic. Nie potrafił jednak wtedy odpowiedzieć na pytania, kto płacił za paliwo, amortyzację auta i pensję kierowcy. Wątek ten znalazł się także w raporcie sejmowej komisji śledczej ds. PKN Orlen jako badany wcześniej przez krakowską Prokuraturę Apelacyjną.

Źródło: PAP/Radio Szczecin

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Nieudzielenie pracownikowi czternastodniowego urlopu jest naruszeniem przepisów o urlopach wypoczynkowych - mówi redakcji biznesowej tvn24.pl Tomasz Zalewski z Państwowej Inspekcji Pracy. Dodaje, że inspektor pracy może skierować do pracodawcy wystąpienie o usunięcie stwierdzonych naruszeń.

Czy pracownik musi wziąć dwutygodniowy urlop?

Czy pracownik musi wziąć dwutygodniowy urlop?

Źródło:
tvn24.pl

- My, jako zwykli użytkownicy, możemy tylko trzymać kciuki. Natomiast branża cyberbezpieczeństwa, koledzy, koleżanki, wyciągają wnioski, zastanawiają się, co można zrobić - powiedział Piotr Konieczny z portalu Niebezpiecznik.pl, pytany w "Faktach po Faktach" o to, czy możemy uniknąć powtórki z dzisiejszej światowej awarii oprogramowania.

Potężna awaria uderzyła w miliony osób. "Jest kilka możliwości, które mogą ograniczyć skutki"

Potężna awaria uderzyła w miliony osób. "Jest kilka możliwości, które mogą ograniczyć skutki"

Źródło:
tvn24.pl

W piątek doszło do dwóch awarii jednocześnie - jednej związanej z oprogramowaniem MS i drugiej z aktualizacją oprogramowania zewnętrznej firmy CrowdStrike - poinformowała rzeczniczka Microsoft Polska Anna Klimczuk. Pracujemy nad jak najszybszym przywróceniem usług – podała firma. Firma Crowdstrike poinformowała, że globalna awaria wynikła z błędu firmy i to nie był cyberatak.     

Znamy przyczyny globalnych utrudnień. Dwie awarie jednocześnie

Znamy przyczyny globalnych utrudnień. Dwie awarie jednocześnie

Źródło:
PAP

Nowa edycja dopłat do fotowoltaiki ruszy 2 września - przekazała na konferencji prasowej Paulina Hennig-Kloska, ministra klimatu i środowiska. Warunkiem otrzymania dofinansowania z programu w przypadku nowych instalacji będzie dodatkowy zakup magazynu energii. W ramach programu będzie można dostać do 28 tysięcy złotych.

Będzie można dostać nawet 28 tysięcy złotych

Będzie można dostać nawet 28 tysięcy złotych

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu, 19 lipca, w Eurojackpot padło pięć wygranych II stopnia oraz siedem III stopnia. Nie odnotowano głównej wygranej, co oznacza, że kumulacja rośnie.

Rośnie kumulacja w Eurojackpot

Rośnie kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Pod koniec lipca ceny paliw mogą być najniższe w tym roku - przewidują eksperci portalu e-petrol.pl. Kierowcom sprzyja zahamowanie wzrostu notowań ropy na światowych rynkach, a także umacniający się złoty.

Najtańsze tankowanie w tym roku. "Kierowcom sprzyja mocny złoty"

Najtańsze tankowanie w tym roku. "Kierowcom sprzyja mocny złoty"

Źródło:
PAP

"Ostrzegamy przed fałszywymi informacjami o cenach energii" - pisze Ministerstwo Klimatu i Środowiska, dodając, że nie trzeba nikomu płacić, żeby mieć tańszy prąd. "To kolejna fala ataków, która ma na celu sianie strachu w społeczeństwie i wyłudzanie danych oraz pieniędzy" - ostrzega resort klimatu.

"Nie trzeba nikomu płacić, żeby mieć tańszy prąd". Ostrzeżenie

"Nie trzeba nikomu płacić, żeby mieć tańszy prąd". Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Nadzoru Finansowego zgodziła się na objęcie przez Artura Olecha stanowiska prezesa zarządu PZU - przekazano w piątkowym komunikacie. W trakcie posiedzenia komisja wyraziła także zgodę między innymi na powołanie Bartosza Kubika na prezesa BOŚ, a także Mirosława Czekaja na prezesa BGK.

Nowi prezesi w czołowych instytucjach finansowych. KNF podjęła decyzję

Nowi prezesi w czołowych instytucjach finansowych. KNF podjęła decyzję

Źródło:
PAP

Konieczne jest usunięcie nieuzasadnionych obciążeń dla przedsiębiorców oraz zadbanie, aby artyści otrzymywali wynagrodzenia - napisano w apelu izb i organizacji w imieniu polskich przedsiębiorców działających w sektorze kablowym i satelitarnym do senatorów.

Apel do senatorów o zmiany w ustawie o prawie autorskim

Apel do senatorów o zmiany w ustawie o prawie autorskim

Źródło:
tvn24.pl

Coraz więcej krajów decyduje się na zaostrzanie kar, a także stosowanie konfiskaty aut wobec kierowców łamiących przepisy - oceniła w rozmowie z tvn24.pl radczyni prawna Katarzyna Turcza. Pojazd możemy stracić, nawet jeśli nie jest naszą własnością i nie tylko za alkohol, ale także, chociażby prędkość oraz emitowanie nadmiernego hałasu. W których krajach powinniśmy szczególnie uważać?

Jedziesz na wakacje? W tych krajach UE za złamanie przepisów stracisz auto

Jedziesz na wakacje? W tych krajach UE za złamanie przepisów stracisz auto

Źródło:
tvn24.pl

Z 5,6 tysiąca firm, które dotychczas dostały żądanie zwrotu covidowej pomocy, część już to zrobiła, ale sporo spraw jest w sądzie. Wezwania otrzyma jeszcze około tysiąc firm - pisze w piątek "Puls Biznesu".

Firmy dostają wezwania do zwrotu covidowej pomocy

Firmy dostają wezwania do zwrotu covidowej pomocy

Źródło:
PAP

Daniel Obajtek w trzy lata zarobił w Orlenie nieco ponad 9 milionów złotych - wynika z oświadczenia, jakie złożył jako europoseł. Co ciekawe, zgodnie z deklaracją, europoseł PiS nadal pobiera sporą pensję z węgierskiej spółki budowlanej Bayer Construct Zrt.

Europoseł Daniel Obajtek pokazał majątek. Ile zarobił w Orlenie?

Europoseł Daniel Obajtek pokazał majątek. Ile zarobił w Orlenie?

Źródło:
tvn24.pl

Na balkonach jedni palą, drudzy głośno rozmawiają i przeklinają, inni - próbują rozpalać grill. - Niektórzy zapominają, że mieszkamy we wspólnocie, w bloku - stwierdza jedna z sąsiadek. W arsenale środków przeciwko uciążliwym sąsiadom są m.in. listy do wspólnoty i petycje słane do Ministerstwa Zdrowia.

Majtki obrażają, grill dusi, papierosy trują. Co wolno na balkonie?

Majtki obrażają, grill dusi, papierosy trują. Co wolno na balkonie?

Źródło:
tvn24.pl

W pierwszym półroczu 2024 roku liczba firm sprzedających na targowiskach spadła o cztery tysiące. To efekt między innymi ekspansji dyskontów i oferty internetu - pisze w piątek "Rzeczpospolita".

Targowiska znikają z mapy Polski. Ciężko wytrzymać konkurencję

Targowiska znikają z mapy Polski. Ciężko wytrzymać konkurencję

Źródło:
PAP

10 kilometrów za około dwa złote - tyle kosztuje przejazd "robotaxi", czyli autonomiczną taksówką, w Chinach - podał portal stacji CNN. Podkreślił jednak, że sprzeciw wobec nowej usługi nabiera na sile i jest to jeden z popularniejszych tematów w mediach.

Autonomiczne taksówki powodem niepokoju w Chinach

Autonomiczne taksówki powodem niepokoju w Chinach

Źródło:
CNN

Rada nadzorcza PKO BP zmieniła zdanie w sprawie udzielenia absolutorium za ubiegły rok dwóm byłym członkom zarządu. W trakcie Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia pozytywnie oceniono pracę Piotra Mazura oraz Andrzeja Kopyrskiego. 

Zaskoczenie w PKO BP. Jest nowa decyzja w sprawie absolutorium

Zaskoczenie w PKO BP. Jest nowa decyzja w sprawie absolutorium

Źródło:
PAP

Zwyczajne Walne Zgromadzenie PZU SA nie udzieliło absolutorium członkom poprzedniego zarządu spółki z wykonania ich obowiązków w roku obrotowym 2023 - przekazało w czwartek biuro prasowe PZU. Wcześniej rada nadzorcza rekomendowała tę decyzję, tłumacząc to informacjami, wskazującymi na szereg nieprawidłowości w spółce w ubiegłym roku.

Były zarząd PZU bez absolutorium

Były zarząd PZU bez absolutorium

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Koniec samochodów spalinowych w Europie za 11 lat, w 2035 roku. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zadeklarowała w czwartek, że zamierza utrzymać cele neutralności klimatycznej samochodów. Jednym z nich jest zakaz sprzedaży nowych aut spalinowych. "Ten cel zostanie utrzymany" - zapewniła szefowa KE.

Zakaz sprzedaży aut spalinowych. Szefowa KE nie zmienia decyzji

Zakaz sprzedaży aut spalinowych. Szefowa KE nie zmienia decyzji

Źródło:
PAP

Rząd szykuje się do przyszłorocznej waloryzacji emerytur. W 2025 roku świadczenia mają wzrosnąć według wstępnej propozycji o 6,78 procent. Sprawdzamy, jak się to przełoży na wysokość emerytur.

Emerytury w górę. Wyliczenia

Emerytury w górę. Wyliczenia

Źródło:
tvn24.pl