Strauss-Khan dostanie odprawę

Najnowsze

TVN24Międzynarodowy Fundusz Walutowy wypłaci Strauss-Kahnowi odprawę

Po rezygnacji ze stanowiska szefa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Dominique Strauss-Kahn otrzyma odprawę w wysokości 250 tysięcy dolarów - poinformował MFW. Jednocześnie władze zapowiedziały, że w poniedziałek rozpocznie się przyjmowanie kandydatur na nowego szefa Funduszu. Konkurs ma się zakończyć do 30 czerwca.

MFW ujawnił sumę odprawy, by - jak stwierdził - uciąć spekulacje prasowe na temat jej wysokości. "Podawane przez media sumy były grubo przesadzone" - oświadczył MFW w specjalnym komunikacie.

Dominique Strauss-Kahn zarabiał rocznie około 420 tysięcy dolarów. Pieniądze te nie były opodatkowane. Dodatkowo otrzymywał 75 tysięcy dolarów na pokrycie kosztów utrzymania w Waszyngtonie.

Nowy szef poszukiwany

Międzynarodowy Fundusz Walutowy chce do 30 czerwca znaleźć następcę oskarżonego w USA o przestępstwa seksualne Dominique'a Strauss-Kahna, który w czwartek ustąpił ze stanowiska dyrektora zarządzającego tej instytucji finansowej. Przyjmowanie kandydatur na to stanowisko rozpocznie się w najbliższy poniedziałek, 23 maja, i zakończy się 10 czerwca. Najpóźniej 30 czerwca ma zostać podane nazwisko nowego dyrektora zarządzającego MFW.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy podał także podstawowe kryteria, jakie musi spełniać kandydat. Przede wszystkim musi pochodzić z kraju, który należy do MFW, organizacji działającej w strukturach ONZ. Musi także mieć duże doświadczenie w "kształtowaniu polityki gospodarczej" i zdolności dyplomatyczne.

Zdecydowana większość europejskich rządów uważa, że na czele MFW, zgodnie z tradycją, powinien stanąć Europejczyk. Aspiracje do tego stanowiska zgłaszają jednak Indie i Chiny. USA jak na razie zajmują raczej neutralne stanowisko. Departament Skarbu oświadczył w piątek, że amerykański rząd poprze tego kandydata, który będzie cieszył się uznaniem większości członków MFW.

W ubiegłym tygodniu Dominique Strauss-Kahn został aresztowany w Nowym Jorku pod zarzutem usiłowania gwałtu na hotelowej pokojówce. W piątek wyszedł za kaucją z aresztu i przebywa już w areszcie domowym.

Źródło: reuters, pap

Źródło zdjęcia głównego: TVN24