Milion domen .pl w sieci

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Polska dorobiła się milionowej domeny

Polska dołączyła do grona domenowych milionerów - poinformował we wtorek serwis domeny.pl. Znaleźliśmy się wśród 16 krajów, których liczba narodowych adresów www przekroczyła jeden milion rejestracji. "Bańka pękła" dzięki: galeria.radom.pl

- Jest to domena trochę nietypowa, bo większość rejestracji jest bezpośrednio pod "pl", ok 20. proc. jest pod "com.pl", natomiast domeny regionalne są rzadkością - mówi Maciej Kozłowski, dyrektor NASK - operatora sieci transmisji danych.

Z danych NASK wynika, że dotychczas Polacy najchętniej wybierali domeny z rozszerzeniem - .pl (668 tys.), com.pl (196 tys.), net.pl (23 tys.) i waw.pl (16.5 tys.).

– Niemcy dorobili się już ponad 12 milionów adresów narodowych. W naszym kraju taka liczba jest raczej nierealna. Nawet za 15 lat. Jeśli okaże się, że za pięć, sześć lat będzie 4 miliony domen, będzie to naprawdę ogromny sukces - ocenia Marcin Majerek z serwisu Domeny.pl.

Domeny w Polsce...

Domena .pl została ustanowiona w 1990 roku. Pierwszy polski adres www, według nieoficjalnych informacji, zarejestrowano w roku następnym. Gwałtowny wzrost liczby domen w ostatnich 3-4 latach spowodowany jest faktem, że Polska stała się jednym z najszybciej rozwijających się technologicznie państw Europy.

Pod koniec 2005 roku było około 370 tys. polskich domen. W grudniu 2006 roku liczba przekroczyła 500 tys., a rok później 760 tys.

- Przekroczenie liczby pierwszego miliona polskich domen zbiega się z piątą rocznicą uruchomienia w pełni zautomatyzowanego systemu rejestracji domen i wprowadzenia przez NASK programu partnerskiego, zgodnie z którym firmy partnerskie mają możliwość samodzielnego rejestrowania domen w krajowym rejestrze .pl. Od momentu wprowadzenia systemu obserwujemy wzrost liczby rejestrowanych domen i kształtowanie się rynku z aktywnie działającymi na nim rejestratorami – mówi Andrzej Bartosiewicz kierownik działu domen internetowych NASK.

Maciej Kozłowski o początku domen w Polsce/TVN24

Domeny mają już 20 lat

Domeny mają ponad 20 lat. System nazw domenowych (DNS – Domain Name System) powstał w 1984 r. za sprawą dwóch amerykańskich naukowców - Jona Postela i Paula Mockapetrisa.

W następnym roku rozpoczęła się rejestracja domen najwyższego poziomu (ang. gTLD – generic Top Level Domains), takich jak .com, .edu i .gov. W kwietniu 1985 r. zarejestrowane zostały pierwsze adresy z rozszerzeniem .edu, w czerwcu z .gov, a miesiąc później pojawiła się pierwsza domena .org.

Początkowo najbardziej popularnym rozszerzeniem było .edu – dziś stanowi ono bardzo drobną cząstkę światowej przestrzeni nazw domenowych.

Dobry biznes

Domain Parking - umożliwia uzyskiwanie korzyści za każde kliknięcie w adres, który dzięki zaparkowanej domenie odsłania się użytkownikom Internetu. Domain Dropcatching - monitorowanie rynku domen pod kątem prób przechwycenia atrakcyjnych nazw, które zostały z różnych względów „uwolnione”. zarobić na domenach

Za to ceny domen na wtórnym rynku nieustannie rosną, a w ślad za tym pojawiają się coraz to nowe sposoby generowania przychodów z zarejestrowanych nazw internetowych. Powiększająca się grupa związana z wtórnym rynkiem domen, określana jako „domainers”, nie ustaje w kreowaniu nowych pomysłów na domenowy biznes. Już w tej chwili codziennością są aukcje i giełdy domen. Na domenach można też zarobić, korzystając z możliwości oferowanych na rynku przez różnorodne serwisy internetowe.

Domain Parking - parkowanie w dużych serwisach reklamowych; umożliwia uzyskiwanie korzyści za każde kliknięcie w adres, który dzięki zaparkowanej domenie odsłania się użytkownikom Internetu.

Maciej Kozłowski o zarabianiu na domenach/TVN24

Domain Dropcatching - polega na monitorowaniu rynku domen pod kątem prób przechwycenia atrakcyjnych nazw domen, które zostały z różnych względów „uwolnione”.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24