Zapraszamy na relację z drugiego dnia Global Forum 2017, którego uczestnicy wymieniają poglądy na najważniejsze wyzwania, które zdefiniują najbliższe lata. Transmisja obrad na TVN24 BiS
Dziękujemy za uwagę. Kończymy relację z Global Forum 2017.
Dominik Smyrgała zakończył czytanie listu ministra Antoniego Macierewicza. Teraz głos zabiera wiceminister obrony Tomasz Szatkowski, który opowie o polskiej strategii obronnej.
Planujemy zwiększyć nakłady na obronność do 2,5 proc. PKB i podwoić liczbę sił zbrojnych - pisze Macierewicz.
Macierewicz pisze również o inicjatywie Trójmorza jako działaniu integracyjnym. Odrzuca przy tym krytykę inicjatywy jako dezintegrującej Unię Europejską.
Ważne jest, aby obecność wojsk Sojuszu na wschodniej flance NATO przedłużyć - pisze Macierewicz.
Szef MON w liście pisze również o stanowisku Polski wobec nieprzyjmowania uchodźców.
"Świat zachodni może istnieć tylko jako jedność transatlantycka" - pisze Macierewicz.
"To nie Rosja się zmieniła, to Zachód zapomniał, jaka ona jest" - pisze Macierewicz.
Macierewicz pisze też o rosyjskim szantażu energetycznym. Wspomina też o obawach w sprawie projektu Nord Stream 2 i dezinformacji.
Macierewicz pisze, że Rosja pokazuje dobitnie, iż jej rola jest wyłącznie destrukcyjna.
Antoni Macierewicz nie pojawił się na konferencji Global Forum 2017. W jego imieniu list od ministra odczytuje Dominik Smyrgała.
Z generałem Benem Hodgesem rozmawiał w środę Jacek Stawiski z TVN24 BiS.
Koniec kolejnego panelu.
- Myślę, że człowiek, który nie spał całą noc, to prezydent Federacji Rosyjskiej - mówi gen. Hodges, komentując zbliżające się spotkanie Władimira Trumpa z Donaldem Trumpem.
UCZESTNICY DYSKUSJI NA GLOBAL FORUM CZĘSTO KOMENTUJĄ CZWARTKOWE WYSTĄPIENIE DONALDA TRUMPA W WARSZAWIE. CAŁE PRZEMÓWIENIE MOŻNA PRZECZYTAĆ I OBEJRZEĆ TUTAJ PO POLSKU
Stephen Hadley o tzw. wojnie cywilizacji: problemem nie jest islam, ale agresywna grupa jego wyznawców. Jego zdaniem czwartkowa przemowa Donalda Trumpa to wezwanie także państw muzułmańskich do "zwarcia szyków w walce" z radykalizmem.
- Więcej manewrów to więcej koordynacji - mówi Magierowski, zgadzając się z gen. Hodgesem. Jak dodał, w ćwiczenia NATO trzeba też angażować kraje północnej Europy, które do Sojuszu nie należą.
Prezydent Rosji najbardziej nienawidzi, gdy wszystkie kraje NATO występują wspólnie - mówi gen. Ben Hodges, mówiąc, że siła Sojuszu tkwi w jedności.
Strength + unity has come from #NATO forces training/fighting together in Afghanistan, says @USArmyEurope's LTG Hodges. #StrongerWithAllies pic.twitter.com/HXCmxCuCGX
— Global Forum (@GlobalForum2017) 7 lipca 2017
- Chcielibyśmy, żeby Rosja stała się stabilnym i w pełni demokratycznym państwem - mówi Marek Magierowski. - Ale to zależy od Rosji - dodaje. - Musimy uważnie obserwować wewnętrzną politykę Rosji - mówi Magierowski, dodając, że trzeba z nią współpracować, ale to od Rosji zależy, czy chce być częścią społeczności międzynarodowej.
Putin wykorzystuje sytuacje, działa w Gruzji i Ukrainie, a potem patrzy na reakcję - mówi Hadley. Dodaje, że działania prowadzone teraz wobec Rosji powstrzymują Władimira Putina przed kolejnymi krokami.
Zdaniem Stephena Hadleya rozpadły się ramy komunikacji między USA a Rosją.
Gen. Hodges z uznaniem o Angeli Merkel i utrzymaniu sankcji na Rosję.
- Nasz dobrobyt gospodarczy jest powiązany z Europą - mówi gen. Ben Hodges o zaangażowaniu USA w bezpieczeństwo Starego Kontynentu. Generał wspomina również o polsko-amerykańskim sojuszu wojskowym widocznym w Iraku czy Afganistanie, a także o zaangażowaniu finansowym Warszawy w obronność.
Szef MSZ Macedonii Nikoła Dimitrow mówi, że geopolityka wraca na Zachodnie Bałkany.
- Musimy wszyscy nauczyć się czytać między wierszami - mówi Magierowski w kontekście rosyjskiej polityki dezinformacji. Jego zdaniem NATO powinno koordynować działania w walce z nią.
- Polska nie jest tylko odbiorcą, ale też dostawcą bezpieczeństwa zbiorowego - mówi Magierowski, przypominając "legendarne już" 2 proc. wydatków PKB na zbrojenia.
Magierowski mówi o przemówieniu Donalda Trumpa w Warszawie. Uważa, że "odzyskanie" terminu "Zachód" jest ważne dla dyskursu. - To słowo stało się swoistym tabu - mówi Magierowski.
Rozpoczyna się kolejny panel dyskusyjny. Tym razem na scenie zasiedli Nikoła Dimitrow (szef MSZ Macedonii), Stephen Hadley, gen. Ben Hodges i Marek Magierowski z MSZ.
Szef MSZ mówi też o polskim dążeniu do wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego Europy, zwłaszcza jej wschodniej i środkowej części.
Waszczykowski ma nadzieję, że udział Donalda Trumpa w inicjatywie Trójmorza wzmocni więzi transatlantyckie.
Polska nadal będzie wykonywać wysiłki na rzecz partnerstwa transatlantyckiego, mówi Waszczykowski. Szef MSZ podkreśla też ważność projektu europejskiej integracji.
Prezydent USA potwierdził zaangażowanie jego kraju w bezpieczeństwo Polski, mówi Waszczykowski.
Waszczykowski: wizyta prezydenta USA pokazuje nową dynamikę w relacjach z Polską.
- Wzywamy do współpracy transatlantyckiej - mówi Waszczykowski, mówiąc o wyzwaniach stojących przed światem.
Waszczykowski mówi, że w świecie jeden kryzys goni następny. Jak dodaje, w Polsce szczególnym zmartwieniem jest podważanie porządku światowego przez niektóre mocarstwa. Waszczykowski w tym kontekście wymienił Rosję, która - jak mówił - używa siły, by poszerzyć swoją sferę wpływów.
Rozpoczęło się wystąpienie szefa Ministerstwa Spraw Zagranicznych Witolda Waszczykowskiego.
Panel z udziałem prezydentów Bułgarii, Chorwacji i Estonii zakończył się.
Prezydent Trump poparł inicjatywę Trójmorza - mówi prezydent Chorwacji. Dodała, że jej kraj chce również prowadzić dialog z Turcją, a także z sąsiadami.
Dla wszystkich krajów z Zachodnich Bałkanów musimy mieć perspektywę europejską - uważa prezydent Bułgarii. Mówiąc o bezpieczeństwie dodaj, że w kwestii wydatków nie należy myśleć jedynie o ilości wydanych pieniędzy, ale też o jakości ich celów.
Prezydent Trump powiedział, że jest za pogłębieniem współpracy - mówi prezydent Estonii.
We're in Warsaw at #3Seas thanks in large part to the vision & determination of @KolindaGK. Thanks for your leadership! #StrongerWithAllies pic.twitter.com/mN1mHmsdnE
— Damon M. Wilson (@DamonMacWilson) July 7, 2017
Rozwiązanie konfliktu na Ukrainie może zająć dziesięciolecia, uważa prezydent Estonii. Jak dodaje, sankcje wobec Rosji działają, a "czerwona linia" w sprawie Ukrainy działa, podczas gdy w przypadku Gruzji w 2008 roku jej nie postawiono.
- Musimy zawsze bronić naszych interesów - dodaje Radew.
Rumen Radew mówi z kolei, że Europa powinna jak najszybciej rozwiązać konflikt na Ukrainie. - Wszyscy powinniśmy pozostać otwarci na dialog z Rosją - mówi Radew.
Inicjatywa Trójmorza nie jest wymierzona w kogokolwiek - mówi prezydent Chorwacji. - To jest inicjatywa "dla" - dodaje.
- Jesteśmy gotowi na rozmowy z Rosją - mówi prezydent Chorwacji.
- Ufam, że wspólnie doprowadzimy do wzmocnienia Unii Europejskiej - mówi prezydent Estonii.
It is only freedom that brings prosperity, says @KerstiKaljulaid—and that is why Europe continues to export its values. #StrongerWithAllies pic.twitter.com/SePUA587dH
— Global Forum (@GlobalForum2017) 7 lipca 2017
Prezydent Estonii Kersti Kaljulaid mówi, że jest na szczycie Trójmorza po to, żeby pokazać rodzimym firmom rynki na południe od Estonii. Dodała, że w tej chwili gospodarka jej kraju jest zintegrowana głównie z północnymi sąsiadami.
Spójność i konwergencja to kluczowe słowa w Unii Europejskiej - mówi Radew, dodając, że jeśli UE chce być graczem globalnym, musi być spójna.
Wczoraj na panelu Global Forum 2017 występował m.in. Rudy Giuliani.
- Musimy przekonać nasze rządy, nasze firmy do współpracy - mówi Radew, omawiając wyzwania, przed którymi stoi teraz inicjatywa Trójmorza.
Zdaniem Radewa słowem kluczowym dla zrozumienia inicjatywy Trójmorza jest "synergia".
Prezydent Bułgarii Rumen Radew mówi, że cieszy się z siły inicjatywy Trójmorza. - Dla mnie jest to ogromne osiągnięcie - dodał, podkreślając jednak, że sama inicjatywy stoi przed wyzwaniem wdrożenia zaaprobowanych projektów.
Prezydent Chorwacji zapewnia, że państwa Trójmorza chcą się obejść bez biurokracji, sekretariatów itp. Podkreśliła, że jest to platforma przywódców państw.
- Będzie to rok bardzo energiczny - mówi prezydent Chorwacji. Wyraziła też swoją wdzięczność dla prezydenta USA Donalda Trumpa za jego gotowość do współpracy z państwami Trójmorza.
Kolindą Grabar-Kitarović podkreśla, że jest wiele problemów do rozwiązania w regionie. Wspomina o 150 projektach, o których mówił dokument końcowy przyjęty przez państwa Trójmorza.
Prezydent Chorwacji uważa, że sukcesem inicjatywy Trójmorza, której przedstawiciele spotkali się w czwartek, jest jej rozpoznawalność. Prezydent podkreśla brak infrastruktury transportowej w regionie państw Trójmorza. Mówi też o niezależności energetycznej, która ma znaczenie dla niezależności politycznej.
Rozpoczyna się drugi dzień obrad. Głos zabrał dyrektor PISM Sławomir Dębski, a zaraz po nim szef Atlantic Council Fred Kempe rozpoczął pierwszy panel z udziałem z prezydent Chorwacji Kolindy Grabar-Kitarović, prezydent Estonii Kersti Kaljulaid i prezydenta Bułgarii Rumena Radewa.
Czym jest Global Forum 2017?
Global Forum 2017 rozpoczęło się w czwartek po wyjeździe z Warszawy prezydenta USA Donalda Trumpa.
Uczestnicy Forum wymienią poglądy na najważniejsze wyzwania, które zdefiniują najbliższe lata - od integracji europejskiej, przez tworzenie nowych miejsc pracy, po budowę transgranicznej infrastruktury energetycznej, transportowej i telekomunikacyjnej w Europie Środkowej. Uczestnicy Forum zajmą się też przyszłością NATO, Rosji oraz dezinformacją szerzącą się w czasach politycznej niestabilności. Forum ma też ułatwić przekucie założeń Inicjatywy Trójmorza w konkretne rozwiązania biznesowe. Podczas obrad wręczone zostaną już po raz dziewiąty Nagrody Wolności Atlantic Council.
Autor: mtom / Źródło: tvn24.pl, TVN24 BiS