Rekonstrukcja walk, uroczysta msza święta i koncert piosenek powstańczych. Wrocław pamięta o 68. rocznicy Powstania Warszawskiego.
- Pamiętam, jak w dniu wybuchu powstania przemieszczałem się z Woli, do miejsca zgrupowania na Grochowie. Na ulicach panowała euforia, dziewczęta odprowadzały chłopców. Całą okupację czekaliśmy, aby wyjść na ulicę i zamanifestować nasze dążenie do wolności - mówi Marcin Dobrzyński, żołnierz walczący w Powstaniu. Dzisiaj - wrocławianin.
- W miejscu zgrupowania na Grochowie nie doszło do zrywu powstańczego, ponieważ okazało się, że są tam zgromadzone olbrzymie siły wojsk okupanta. Musieliśmy zejść do konspiracji i dopiero po przeprawie przez Wisłę w nocy z 22 na 23 sierpnia nasza grupa dołączyła do walk - doodaje.
Warszawiacy z Wrocławia
Takich jak on, w stolicy Dolnego Śląska mieszka więcej. Dlatego też tutaj mieszkańcy będą pamiętać o rocznicy 1 sierpnia.
Wrocławskie obchody rozpoczęły się 1. sierpnia o godz. 17:00. W mieście zawyły syreny.
W sobotę 4. sierpnia w Klubie Chopper przy ul. Kotlarskiej 42 od godziny 16:00 każdy będzie mógł porozmawiać z członkami Grupy Rekonstrukcji Historycznej Festung Breslau. Będą oni prezentować umundurowanie, sprzęt, broń oraz zabytkowe pojazdy, które będzie można zobaczyć w niedzielę podczas rekonstrukcji walk powstańczych. O 18:00 odbędzie się wykład prof. Nikołaja Iwanowa „Powstanie Warszawskie widziane z Moskwy”, po którym będzie można posłuchać wspomnień powstańców.
Kaskaderzy, pirotechnicy, rekonstruktorzy
W niedzielę na wrocławskim Rynku w scenerii przenoszącej widza w okres Powstania Warszawskiego, będzie można zobaczyć inscenizację zajęcia Szpitala Dzieciątka Jezus na Ochocie czy walki na Woli z oddziałami Luftwaffe oraz SS. W inscenizacji zagra 70 rekonstruktorów, 30 statystów, kaskaderzy, pirotechnicy i aktorzy. Zostaną wykorzystane trzy zabytkowe pojazdy oraz broń z tamtego okresu. Po zakończeniu rekonstrukcji odbędzie się spektakl muzyczny "Pamiętamy", oparty na powstańczych piosenkach oraz poezji z Pamiętnika z Powstania Warszawskiego Mirona Białoszewskiego i utworach Jacka Kaczmarskiego.
Autor: bieru/par / Źródło: PAP