"Ugięte kolana, zaostrzone łyżwy i jedziemy"

Tłumy na wrocławskich lodowiskach
Tłumy na wrocławskich lodowiskach
TVN24
TVN24Tłumy na wrocławskim lodowisku

Od sobotniego poranka specjalistyczna maszyna sunęła po płycie wrocławskiego lodowiska, by zapewnić łyżwiarzom bezpieczeństwo i komfort jazdy. Mimo wczesnej pory, ludzie z niecierpliwością czekali na wielkie otwarcie. Po kilku godzinach hala wypełniła się pędzącymi na łyżwach wrocławianami. To, jak należy jeździć i jakich błędów unikać, sprawdzał Tomasz Mildyn, reporter TVN 24.

We Wrocławiu początek listopada to początek sezonu łyżwiarskiego. Otwarto właśnie dwa wrocławskie kryte lodowiska: w Hali Orbita i na ulicy Spiskiej. Już po kilku godzinach od otwarcia Hala zapełniła się stęsknionymi za tym sportem mieszkańcami miasta.

- Teraz sezon łyżwiarski można uznać za otwarty - mówił Tomasz Mildyn, reporter TVN 24, który w sobotę wybrał się z kamerą na lodowisko w Hali Orbita.

Jak się przygotować?

Amatorzy łyżwiarstwa, zachwyceni możliwością wyjścia na lodowisko, powinni pamiętać o kilku podstawowych zasadach. To jak należy jeździć i jakich błędów unikać reporter sprawdzał pod okiem instruktorów.

- Najpierw należy przygotować sprzęt. Najważniejsze są ostre łyżwy bo bez tego będziemy upadać i szybko się zniechęcimy - wyjaśniała na antenie TVN 24 Renata Strama, instruktorka jazdy na łyżwach. - Jeśli na lodzie czujemy się niepewnie to powinniśmy pomyśleć o kasku, bo bezpieczeństwo jest najważniejsze - dodała instruktorka.

Oprócz sprzętu, ważne jest także przygotowanie odpowiedniego ubioru. Rękawiczki, ciepły polar i czapka na głowę to podstawa. Ważna jest także krótka rozgrzewka polegająca na rozgrzaniu nadgarstków i wykonaniu 2-3 przysiadów dla przygotowania kolan. Pierwsze kółko powinno być kółkiem kontrolnym a łyżwiarz powinien trzymać się bandy.

- Jeśli mamy odwagę po prostu się puszczamy i jedziemy - zachęcała Strama.

Sposób na "beczkę", czyli jakich błędów unikać

Najpoważniejszym błędem łyżwiarzy i to nie tylko tych początkujących jest patrzenie pod nogi. Po pierwsze należy wzrok kierować przed siebie, ugiąć nogi i pięty trzymać razem. Barki i ręce nie powinny wyprzedać reszty ciała ponieważ ruchy rąk muszą zapewnić nam odpowiedni balans. Żeby doskonalić swoje umiejętności powinniśmy wykonywać rozmaite ćwiczenia. W pierwszej kolejności zrobić przysiady.

- Potem możemy wykonać ćwiczenie zwane "hulajnogą". Zatrzymujemy się, zostawiamy prawą nogę na lodzie, a lewą się odbijamy - tłumaczy instruktorka. - Kolana mają być ugięte. Tak doskonalimy odbicie przodem - dodaje.

Sposób "na beczkę" to lekko ugięte kolana, a jadąc w przód łyżwy powinny się rozjeżdżać i zjeżdżać.

Promocje na początek sezonu

Na amatorów łyżwiarstwa czekają w pierwszy weekend sezonu nie lada promocje. Wszyscy chętni mogą skorzystać z darmowego ostrzenia łyżew. Osoby, które nie potrafią jeździć nie muszą się martwić ponieważ pomoc instruktorów również jest bezpłatna.

Lodowisko w Hali Orbita czynne jest codziennie od 8 do 21. W ciągu dnia przewidziana jest godzinna przerwa techniczna, która rozpoczyna się o 15. Wówczas specjalna maszyna wylewa świeżą wodę tak by ta zamarzła, a tafla przez pozostałą część dnia była gładka i bezpieczna dla łyżwiarzy. Wstęp w pierwszy weekend sezonu kosztuje 7 zł.

Autor: Tamara Barriga/balu/b / Źródło: TVN 24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24 Wrocław | M.Siemaszko

Pozostałe wiadomości