Studenci wrocławskiej politechniki wystartują swoim bolidem w USA

TVN24

PWr Racing TeamBolid studentów Politechniki Wrocławskiej

Po raz pierwszy zespół z Polski wystapi w prestiżowych wyścigach Formuła Student w USA. Studenci Politechniki Wrocławskiej w maju zaprezentują się na amerykańskim torze. Zespół PWR Racing Team pojedzie tam ze swoim najnowszym bolidem RT-6.

- Jesteśmy najlepszym zespołem w Polsce, dotychczas rywalizowaliśmy tylko na europejskich torach, gdzie startuje około 80 zespołów. Natomiast w USA start zapowiedziało ponad 160 ekip z całego świata. Udział zespołu w zawodach w amerykańskim Michigan to zmiana proporcji w rywalizacji - mówi dr Marcin Tkaczyk, opiekun grupy PWR Racing Team.

Udany sezon

Miniony sezon był dla zespołu PWR Racing Team niezwykle udany. Zajął 11. miejsce w klasyfikacji generalnej wyścigów Formuły Student. Sporym osiągnięciem było zdobycie drugiego miejsca w konkurencji Acceleration, która polega na osiąganiu maksymalnego przyspieszenia na odcinku 75 metrów. Wrocławski zespół startował w ubiegłorocznych zawodach bolidem RT-5. To lekki, ważący 207 kg bolid, napędzany jest silnikiem motocykla Honda CBR o pojemności 600 cm sześc. Na tegoroczny sezon konstruktorzy budują nowy model tego bolidu o nazwie RT-6.

Praca zespołowa

Opiekun grupy podkreśla, że zadania i cele konstrukcyjne są w pracy zespołu równie ważne, jak sukces sportowy.

- Liczy się nie tylko fakt, że pojazd zwycięża na torze. Równie ważna jest praca zespołu w garażu: przygotowanie projektu, kosztorysu, wykonanie części. Większość z tych zadań zespół wykonuje samodzielnie i to również jest oceniane - opowiada Tkaczyk. Zespół PWR Racing Team, liczy obecnie około 30 osób, a kilka z nich uczestniczy w projekcie od sześciu lat. Zespół ma doświadczenie i to przynosi efekty. Grupa zdobyła grant w projekcie „Generacja przyszłości”, dzięki czemu otrzymali na wyjazd dofinansowanie z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

- Budżety innych krajowych uczelnianych ekip są wyższe od naszego nawet dziesięciokrotnie, ale to my jesteśmy zespołem numer jeden w Polsce - zaznacza Tkaczyk.

PWR Racing Team zadebiutował w Formule Student w 2009 r. Formuła Student to międzynarodowe zawody dla studenckich załóg, które samodzielnie projektują i konstruują bolid wyścigowy. Konkurs organizowany przez Institution Mechanical of Engineers ma na celu wyłonienie najlepszych inżynierów oraz menadżerów.

Autor: zpez / Źródło: PAP