Archeologiczna sensacja. Średniowieczne kurhany obok pradziejowego grobowca

[object Object]
Kurhan wczesnośredniowiecznyAgnieszka Przybył | Instytut Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego
wideo 2/6

Dwa kurhany ze wczesnego średniowiecza odkryli archeolodzy pracujący w Muszkowicach (woj. dolnośląskie). Sporym zaskoczeniem jest, jak mówią, ich lokalizacja w sąsiedztwie megalitycznego grobowca sprzed ponad 5,5 tysięcy lat.

O odkryciu kilkunastu nieznanych nekropolii z okresu neolitu, czyli nawet sprzed około 4,5 tysięcy lat, archeolodzy poinformowali na początku 2013 r. Wszystkie znajdowały się w Lesie Muszkowickim (nieopodal Ząbkowic Śląskich, w nadleśnictwie Henryków).

Przed 2013 r. wiedziano jedynie o siedmiu z nich. W bieżącym roku w czasie dalszych badań w Muszkowicach, archeolodzy dokonali niespodziewanego odkrycia - do monumentalnego grobowca przylegały dwa niewielkie koliste kurhany.

Grobowiec wnikliwie badany

- Badania archeologiczne, prowadzone w różnych miejscach naszego kraju, potwierdzają wykorzystywanie cmentarzysk przez długie stulecia, od pradziejów po wczesne średniowiecze. Jednak mało jest tak ewidentnych i dobrze zachowanych przykładów - zwłaszcza w postaci konstrukcji, widocznych nad powierzchnią ziemi - opowiada PAP kierowniczka wykopalisk dr Agnieszka Przybył z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego.

W czasie trwających już od maja wykopalisk archeolodzy częściowo rozkopali zarówno konstrukcję neolityczną, jak i późniejsze kurhany. Udało się ustalić, że neolityczny grobowiec miał ok. 45 m długości i w planie przypominał wydłużony trapez. Jego obstawę wykonano z potężnych głazów, a całość pokryto ziemią.

To właśnie w nasypie archeolodzy odnaleźli pozostałości kilku rozbitych naczyń, które przypisują przedstawicielom społeczności kultury pucharów lejkowatych - budowniczych megalitów m.in. na terenie obecnej Polski. Oprócz tego znaleziono fragment kamiennej siekierki i narzędzia krzemienne.

Widok neolitycznego grobowca sprzed 5,5 tys. latAgnieszka Przybył | Instytut Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego

Sensacyjne odkrycie

- Niestety, nie namierzyliśmy pochówku. Grobowiec był częściowo zniszczony przez szeroki współczesny wkop w miejscu, w którym spodziewaliśmy się szczątków zmarłego. Prace trwają i nie można wykluczyć, że grobowiec skrywa jeszcze pozostałości związane z rytuałem pogrzebowym - wyraziła nadzieję badaczka.

Po kilku tysiącach lat, ok. IX-X w., w "ogonie" neolitycznego grobowca usypano kolejne, inne grobowce.

- Były to niewielkie konstrukcje w postaci kolistych w planie, ziemnych nasypów. W nasypach znaleźliśmy fragmenty zniszczonych ceramicznych urn wraz z przepalonymi kośćmi ludzkimi - opowiada dr Przybył. W określeniu wieku kurhanów pomocne były pojedyncze zabytki odkryte w toku badań, m.in. fragmenty naczyń oraz żelazna ostroga.

Kurhan wczesnośredniowiecznyAgnieszka Przybył | Instytut Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego

- Co ciekawe, nie jest to odosobniony przypadek. Niecałe dwa kilometry na zachód od stanowiska, w tym samym lesie zlokalizowaliśmy podobny układ konstrukcji sepulkralnych - podłużnemu grobowcowi neolitycznemu również towarzyszyły dwa późniejsze kurhany - dodaje badaczka.

Jak przyznaje dr Przybył, w środowisku archeologicznym odkrycie kurhanów uznawane jest jako sensacyjne.

Stanowisko archeologiczne znajduje się okolicach Muszkowic:

Mapa Targeo

Autor: ib / Źródło: PAP/TVN24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: Instytut Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego | Agnieszka Przybył

Pozostałe wiadomości