Ślisko i zimno. Atak zimy na Śnieżce

TVN24

Zimowe warunki na ŚnieżceTVN24 Wrocław/Piotr Słowiński
wideo 2/2

- Prosimy o odpowiednie przygotowanie się do wędrówek. Wysoko w Karkonoszach warunki są już zimowe - informują władze Karkonoskiego Parku Narodowego. Na dowód dołączają film, na którym widać turystów, którzy nie radzą sobie z zimową już aurą.

Autorem filmu jest Piotr Słowiński, który administruje mediami społecznościowymi parku. Jak mówi, wybrał się na Śnieżkę pospacerować. Ale gdy zobaczył, co działo się w wyższych jej partiach, wyciągnął telefon i zaczął nagrywać.

- Zobaczyłem, jak ludzie jadą, ślizgają się, ktoś trzyma się za kolano, ktoś próbuje się trzymać kogoś. Naprawdę sceny takie trochę dantejskie, a to przecież listopad. Nic nadzwyczajnego, że na Śnieżce biało - mówi Słowiński.

- Przewracali się, próbowali zbiegać, zjeżdżać na tylnej części ciała. Gdyby nie było to takie niebezpieczne, to można by się nawet pośmiać - dodaje Słowiński.

W góry tylko przygotowani

Do śmiechu na pewno nie jest górskim ratownikom, którzy przez lekkomyślność turystów często muszą interweniować na szlakach.

- To są rzeczy, jakie zdarzają się każdej zimy w górach, szczególnie na jej początku. Wychodzą nieprzygotowani i w związku z tym mamy szereg działań wynikających z tego, że ludzie nie potrafią w tych warunkach zimowych poradzić sobie i ratownicy muszą im pomagać - mówi Sławomir Czubak, naczelnik Górniczego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Karkonosze.

Czubak radzi turystom, aby zawsze sprawdzali pogodę i przygotowywali się do niej. Przede wszystkim chodzi o odpowiednie obuwie i odzież. Na obecne warunki, na oblodzone szlaki, przydatne będą również przynajmniej półraczki, a na większe wyprawy raki, które dadzą przyczepność na lodzie.

Ratownik przestrzega, aby nie wchodzić na szlaki zamykane zimą. - Te szlaki są zamykane głównie pod kątem bezpieczeństwa turystów - mówi.

Trudne warunki na Śnieżce:

Mapa Targeo

Autor: ib/ks/kwoj / Źródło: TVN24 Wrocław