Wrocław

Czocha nie dla fanów Pottera. To może Łapalice - najmłodszy zamek Europy?

Wrocław

indiegogo.com | College of WizardryChcą zebrać milion dolarów i kupić zamek w Łapalicach?

Fani przygód nastoletniego czarodzieja Harry'ego Pottera zbierają pieniądze na zakup zamku w Polsce. Pod uwagę brali Zamek Czocha, ale ten nie jest na sprzedaż. Interesują się też niedokończonym zamkiem w Łapalicach na Pomorzu, który jest najmłodszym takim obiektem w Europie.

Od kilku dni polskie i zagraniczne media informują o zbiórce pieniędzy, którą prowadzą miłośnicy przygód Harry'ego Pottera. Zbierają na kolejne zloty w Polsce, ale gdy na konto organizatorów wpłynie milion dolarów mają kupić zamek, w którym na stale mogliby "zamieszkać" fani magii.

Czocha nie dla magików

W kręgu zainteresowań "potteromaniaków" był Zamek Czocha. Taki wybór wydawał się oczywisty, bo to właśnie tu w połowie listopada ubiegłego roku zjechało 190 osób z 11 krajów świata, by odgrywać przygody i życie czarodziejów. Komnaty, korytarze i otoczenie dolnośląskiego zamku zauroczyły wtedy fanów książek J. K. Rowling. Ten obiekt szybko nie trafi na rynek nieruchomości.

- Nasz zamek nie jest na sprzedaż. Wprawdzie fani zbierają milion, by kupić dla siebie zamek, ale na pewno nie chodzi o Czochę - zapewnia Jarosław Kuczyński z Zamku Czocha, który należy teraz do Wojskowej Agencji Mieszkaniowej.

Fani Harry'ego Pottera na dolnośląskim Zamku Czocha
Fani Harry'ego Pottera na dolnośląskim Zamku Czocha cosmicjokeuk | College of Wizardry

Łapalice na celowniku czarodziejów?

To nie zrazi członków Akademii Czarów. Na stronie piszą "oto jeden z tych zamków, który mamy na oku" i pokazują zdjęcie zamku w Łapalicach pod Kartuzami. Jego budowa rozpoczęła się pod koniec lat 80. XX wieku i nigdy nie została dokończona. Na pomysł stworzenia dzieła życia wpadł gdański biznesmen. Chciał, by drewniane figury i bogate zdobienia wypełniały pomieszczenia. Budowlę wieńczy 12 wież.

W 2013 roku powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Kartuzach zdecydował o zaniechaniu dalszych robót na zamku. Wcześniej zapadały też decyzje, później uchylane, o nakazie rozbiórki obiektu.

Niedokończona budowla uważana jest za najmłodszy zamek Europy. Przyciąga wzrok zaciekawionych turystów. Nie wolno tam jednak wchodzić. Oficjalnie zamek nie istnieje, inwestor miał bowiem zgodę tylko na budowę pensjonatu.

Zamek w Łapalicach zostanie siedzibą czarodziejów? tomasz przechlewski | Wikipedia (CC BY-SA 2.0)

Autor: tam / Źródło: TVN24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: indiegogo.com | College of Wizardry

Pozostałe wiadomości