Kilkadziesiąt stron dokumentów, w których wyliczono straty podczas pobytu Armii Czerwonej między 1945 a 1947 rokiem, znaleźli pracownicy Archiwum Państwowego w Słupsku. Okazuje się, że żołnierze, którzy mieszkali w tym mieście nie płacili rachunków, przez co po latach ich długi wynosiły kilkadziesiąt milionów starych złotych.
Dokumenty pochodzą z lat 1945-1947, ale do tej pory nikt się nimi nie interesował. – Porządkowaliśmy materiały dotyczące Armii Czerwonej i znaleźliśmy rachunki wystawione ówczesnej armii - mówi Krzysztof Skrzypiec, archiwista ze Słupska.
W dokumentach, które sporządzono po II wojnie światowej, są szczegółowe zestawienia nieopłaconych rachunków za media, czynsz, a także strat jakie poniosły poszczególne zakłady. Materiały należały do dawnego zarządu miejskiego.
Nie wiadomo czy zapłacili
Według pracowników archiwum, Rosjanie byli w Słupsku do 1950 roku, ale przekazanie władzy w mieście polskiej administracji nastąpiło już w sierpniu 1945 roku. Wśród rachunków znalazło się m.in. zestawienie zarządu rzeźni miejskiej, który wówczas swoje straty wycenił na ponad 1,27 mln.
- Nie wiadomo czy rachunki zostały uregulowane. Wiemy, że dostał je zarząd miasta, który przesłał je do urzędu wojewódzkiego w Szczecinie. W którymś momencie mogły zaginąć i nie dotrzeć dalej – tłumaczy Skrzypiec.
Archiwiści wyciągnęli takie wnioski na podstawie korespondencji urzędników, niestety przetrwały tylko zapisy do 1947 roku. - Przeglądając dokumenty widziałem podsumowanie kilku takich zestawień, które opiewało na 25 mln starych złotych, ale nie jestem w stanie powiedzieć czy to ostateczna kwota – dodaje archiwista.
Rachunki, które mają tylko wartość historyczną
Znalezione dokumenty zawierają też wykaz adresów i nazwiska oficerów mieszkających wówczas w Słupsku. Materiały dokładnie wskazują, gdzie mieszkali i jakie opłaty powinni uregulować. – Głównie są to zestawienia, które pokazują jakie było zużycie gazu czy wody. Tutaj kwota zaległych wpłat to ponad 137 tys. złotych – dodaje Skrzypiec.
Archiwista zapewnia, że teraz rachunki i zestawienia mają już tylko wartość historyczną.
Dokumenty można obejrzeć w Archiwum Państwowym w Słupsku:
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: aa/ws//ec / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: Archiwum Państwowe w Słupsku