Dar Młodzieży kończy 30 lat

Rocznica Wybuchu II Wojny Światowej na Westerplatte w 1985 r
Rocznica Wybuchu II Wojny Światowej na Westerplatte w 1985 r
Źródło: KFP | Zbigniew Kosycarz

Dar Młodzieży obchodzi swoje 30-te urodziny. Świętować mogą wszyscy, bo na tę wyjątkową okazję zaplanowano wiele atrakcji. Wśród nich m.in. nocny pokaz stawiania żagli i zwiedzanie statku. Będzie też msza święta na gdyńskim nabrzeżu.

Uroczystości rozpoczną się w sobotę na Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni, gdzie na co dzień cumuje żaglowiec.

O godz. 8.00 na fregacie zostanie podniesiona bandera. Zostanie opuszczona tuż po zachodzie słońca – punktualnie o godz. 21.02.

O godz. 10.00 odbędzie się msza św., następnie wręczone zostaną odznaczenia państwowe i restortowe, medale okolicznościowe oraz zwodowana książka o żeglarskich tradycjach Gdyni.

W godz. 15.00-20.00 statek będzie można zwiedzać.

Dar Młodzieży podświetlony

Na wieczór zaplanowano koncerty i parady orkiestr wojskowych, które gościć będą w Gdyni przy okazji Festiwalu Orkiestr Wojskowych.

Na około pół godziny przed północą odbędzie się pokaz stawiania żagli na darze Młodzieży. - Żaglowiec będzie w tym czasie podświetlony różnokolorowymi lampami - wyjaśnia Anna Tocha z Akademii Morskiej.

Symbol polskiego żeglarstwa Dar Młodzieży to symbol polskiego żeglarstwa. Zbudowano go w Stoczni Gdańskiej, w dużej części dzięki składkom społeczeństwa. Uroczyste podniesienie bandery odbyło się 4 lipca 1982 r. Od 30 lat, niezależnie od rejsów szkoleniowych organizowanych dla studentów szkół morskich, fregata uczestniczy w zlotach żaglowców. W ramach rejsów szkoleniowych do końca 20011 r. żaglowiec odbył 166 podróży trwających w sumie prawie 5,5 tys. dni i przepłynął prawie 485 tys. mil morskich.

Na jego pokładzie przeszkolono ponad 14 tys. studentów morskich uczelni z Gdyni i Szczecina oraz średnich szkół morskich.

Żaglowiec pływa też w rejsach czarterowych.

Zobacz, jak wyglądał kiedyś:

Sobotnie zwiedzanie:

30 lat Daru Młodzieży w gdyńskim porcie

Autor: aja/mz / Źródło: PAP

Czytaj także: