Ma pokazywać wojenne losy Polaków, ale też doświadczenia innych narodów. Ekspozycja Muzeum II Wojny Światowej zajmie ponad 7 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni i będzie jedną z największych tego typu wystaw na świecie.
Wystawa będzie też dość kosztowna, bo na jej wykonanie muzeum przygotowało 37 mln zł. Za te pieniądze, zwycięzca właśnie ogłoszonego przetargu, będzie musiał wykonać wszystkie stałe elementy ekspozycji. Między innymi ściany, detale podwieszane, modele czy stanowiska multimedialne.
Zwycięzca będzie też musiał wykonać instalacje techniczne oraz zakupić i zamontować urządzenia multimedialne, oświetleniowe i teletechniczne. Będzie miał półtora roku na realizację prac. Na zgłoszenia placówka czeka do 18 kwietnia.
Groza wojny i pamiątki
Wystawa główna Muzeum II Wojny Światowej składać się będzie z trzech bloków nazwanych wstępnie: „Droga do wojny”, „Groza wojny” oraz „Długi cień wojny”.
Projekt ekspozycji przygotowała belgijska firma Tempora SA, która w październiku 2009 r. zwyciężyła w konkursie na wstępną koncepcję wystawy. Motywując wybór zwycięzcy jury podkreślało wówczas, że Belgowie przedstawili ciekawe i oryginalne pomysły pozwalające przy tym na dużą elastyczność w ostatecznym urządzeniu wystawy.
Swastyka pod sufitem
Wśród ciekawych elementów, które znalazły się w ostatecznym projekcie jest m.in. sala z podwieszoną pod sufitem olbrzymią swastyką rzucającą na zwiedzających cień. Na ekspozycji znajdzie się też potężna – kilkumetrowej wysokości, ściana ze zdjęciami ofiar II wojny światowej.
W muzealnym wnętrzu odtworzone zostaną również dwie miejskie uliczki: jedna w przedwojennej formie, druga – ze zniszczeniami spowodowanymi przez działania wojenne i sowieckim czołgiem jako symbolem nowego porządku wprowadzonego po zakończeniu wojny.
Kwestia wołyńska w polskim muzeum
Jak zaznaczył Marszalec, urządzona w nowoczesny sposób scenografia uzupełniona o liczne multimedia będzie tylko tłem dla autentycznych przedmiotów związanych z II wojną, a całość ma pokazać spójny obraz konfliktu wojennego i jego konsekwencji zarówno w kontekście politycznym, jak i losów pojedynczych ludzi.
- Na wystawie znajdzie się część poświęcona m.in. holocaustowi czy zbrodni katyńskiej. Po raz pierwszy w polskim muzeum będzie kompleksowo pokazana kwestia wołyńska – wyjaśnił Marszalec dodając, że osobno omówione zostanie także Polskie Państwo Podziemne ze wszystkim aspektami jego działalności.
Wystawa pod ziemią
Muzeum II Wojny Światowej powstaje nad Motławą przy ulicy Wałowej w Gdańsku. Duża część obiektu, w tym przestrzeń przeznaczona na wystawę główną, znajdzie się pod ziemią.
Prace przy pierwszym etapie budowy placówki ruszyły w sierpniu 2012 r. W ich ramach powstaje tzw. suchy wykop - zanurzona w ziemi betonowa wanna, w której znajdzie się podziemna część muzeum. Ta część prac powinna zakończyć się do połowy roku, kiedy to zaplanowano pozostałe prace, w tym naziemne; powinny one potrwać do początku 2016 r.
Tak będzie wyglądało Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku:Tutaj powstaje muzeum:
Autor: ws,md/balu / Źródło: PAP, TVN24 Pomorze
Źródło zdjęcia głównego: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku