USA

USA

Chociaż USA liczyły się z tym, że Rosja spróbuje zająć Krym, to amerykański wywiad nie przechwycił wymiany informacji o planie ataku - pisze "Wall Street Journal". Amerykanie mieli błędnie sądzić, że Rosjanie użyją wojsk prowadzących manewry przy granicy z Ukrainą.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała w piątek, że amerykański gaz z łupków może być alternatywą dla dostaw gazu z Rosji do krajów UE. Zaznaczyła jednocześnie, że USA muszą najpierw wybudować infrastrukturę umożliwiającą eksport. Z kolei szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy dodał, że ułatwienia importu gazu z Ameryki Północnej powinny zostać włączone do negocjacji umowy handlowej z USA.

Orangutany "śmigające" nad głowami będą mogli oglądać odwiedzający zoo w Indianapolis na zmodernizowanym wybiegu dla tych małp. W przeciwieństwie do tych w innych ogrodach, ma być szczególnie rozbudowany w pionie, żeby zwierzęta, podobnie jak w naturze, mogły tam spędzać większość czasów na wysokościach. A to nie koniec atrakcji: gości od małp ma rozdzielać tylko szyba, a na dodatek będą mogli próbować z nimi grać w proste gry.

Jak niebezpieczny dla zmotoryzowanych potrafi być silny wiatr, pokazuje sytuacja zarejestrowana na Hansen Bridge w amerykańskim stanie Idaho. Wichura przewróciła tam kilka potężnych ciężarówek z naczepami. Jedną z takich sytuacji zarejestrowała kamera.

Władze Krymu, ogłaszając niepodległość, skorzystały z precedensu Kosowa, który stworzył Zachód - powiedział w czasie swojego orędzia przed podpisaniem decyzji o aneksji półwyspu do Rosji Władimir Putin. Jego zdaniem podejście Zachodu, a zwłaszcza USA, do zrozumienia kryzysu na Krymie cechuje "absurdalny, prymitywny cynizm".

Poniedziałkowe trzęsienie ziemi w południowej Kalifornii wyrwało ze snu wielu mieszkańców Los Angeles i okolic. Tym, którzy już nie spali, np. prezenterom w studiach telewizyjnych, gwałtownie przerwało poranną rutynę. Jedni wykazali się niezłym refleksem, błyskawicznie nurkując pod stół, inni zimną krwią, z którą przeszli od omawianych wcześniej tematów do relacjonowania wstrząsów.

Prezydent Rosji Władimir Putin utrzymuje aparat państwa w ryzach i zaspakaja potrzeby ludności tylko dzięki sprzedaży surowców. Jego system nie przetrwa konfrontacji gospodarczej z Zachodem, jeśli UE wykaże determinację - pisze "Sueddeutsche Zeitung".

Pokaźnych rozmiarów bryła lodu spadła na samochód jednej z mieszkanek amerykańskiego stanu Connecticut. Pojazd został doszczętnie zniszczony.

Amatorskie nagranie uchwyciło moment tuż po ewakuacji samolotu na lotnisku w Filadelfii. Przerażeni pasażerowie ruszyli do ucieczki, nikomu jednak nic się nie stało. - Mój samolot właśnie się rozbił - napisała na Twitterze jedna z pasażerek.

Władze Ukrainy zwróciły się do USA z prośbą o pomoc wojskową w związku z agresją Rosji na Krymie i jej manewrami wojskowymi przy wschodniej granicy kraju. Chodzi zarówno o wsparcie w zakresie dostarczenia broni, jak i organizacyjne - podała agencja Reutera powołując się na dwóch amerykańskich oficjeli.

Sekretarz stanu USA John Kerry zapowiedział w czwartek w amerykańskim Senacie, że Waszyngton i UE podejmą wobec Rosji natychmiastowe "poważne kroki", jeśli dokona aneksji Krymu. Szef dyplomacji mówił też, że według amerykańskich ocen, na Krymie jest teraz 45 tys. rosyjskich żołnierzy.