Stosunki Niemcy - Rosja

Stosunki Niemcy - Rosja

Władimir Putin, dokonując aneksji Krymu, wybrał drogę izolacji - powiedział po orędziu Rosjanina i podpisaniu umowy o włączeniu Kryma i Sewastopolu do Rosji szef brytyjskiego MSZ William Hague. Premier Wielkiej Brytanii dodał zaś, że Rosja stanie w obliczu poważnych konsekwencji.

We wtorkowym przemówieniu do parlamentu Władimir Putin porównał przyłączenie Krymu do Federacji Rosyjskiej ze zjednoczeniem Niemiec i powiedział, że liczy na obywateli tego kraju, którzy powinni wspierać dążenia "historycznie rosyjskiego świata do odbudowania jego jedności".

- Problem nie leży w Moskwie czy u nas. Problem tkwi w Kijowie, gdzie mamy pierwszy w XXI wieku europejski rząd, w którym zasiadają faszyści - ostrzegł w niemieckim radiu były komisarz UE ds. rozszerzenia, Gunter Verheugen. Jego zdaniem wsparcie nowych władz Ukrainy było błędem Berlina. Należy spokojnie i "cicho" rozmawiać z Rosjanami, a zwłaszcza zapobiec rozszerzeniu sankcji.

Konflikt handlowy z Rosją wskutek obecnego kryzysu na Ukrainie byłby dotkliwy dla Niemiec, ale groźny dla gospodarki rosyjskiej - oceniło w środę niemieckie Stowarzyszenie Handlu Zagranicznego (BGA). "Ogólnie rzecz biorąc jesteśmy optymistami co do interesów zagranicznych z dużą częścią świata. Niestety nie jest to prawdą w przypadku interesów z Rosją" - oświadczyło BGA.

O poparciu dla Litwy, Łotwy i Estonii zapewnił podczas wizyty w tych państwach szef niemieckiego MSZ Frank-Walter Steinmeier. Zapowiedział, że UE nie uzna odłączenia Krymu od Ukrainy i spróbuje znaleźć rozwiązanie na drodze dyplomatycznej.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel podczas spotkania z klubem parlamentarnym swojej partii CDU określiła sytuację na Krymie mianem aneksji - podała agencja dpa. Szefowa rządu opowiedziała się za kontynuacją rozmów z Rosją.

- Mogę wyobrazić sobie, co nim (Putinem - red.) kieruje - twierdzi były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder. Polityk zabrał głos ws. Ukrainy podczas panelu dyskusyjnego w Hamburgu, zorganizowanego przez tygodnik "Die Zeit". Niemieckiego polityka łączą bliskie więzi z Władimirem Putinem - po przegranych wyborach i odejściu z urzędu kanclerskiego na jesieni 2005 roku, były kanclerz objął lukratywną posadę szefa rady nadzorczej Nord Stream - kontrolowanego przez Rosję koncernu budującego Gazociąg Północny.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel oznajmiła w Bundestagu, że zgodna reakcja Rady Bezpieczeństwa ONZ na użycie gazu bojowego przez reżim prezydenta Syrii Baszara el-Asada jest "mało prawdopodobna", lecz trzeba wykorzystać nawet minimalną szansę.

Po zatrzymaniu przez służby rosyjskie dyplomaty USA, któremu Rosja zarzuca pracę dla CIA, spodziewane jest pogorszenie relacji między oboma krajami. Głośne skandale szpiegowskie wskazują, że w ostatnich latach zaostrza się rywalizacja rosyjskich służb i ich przeciwników.

Wiceprezes Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego twierdzi, że został otruty rtęcią. Ahmed Bilałow odpowiedzialny za przygotowanie swego kraju do Igrzysk Olimpijskich w Soczi w lutym 2014 r. od miesiąca ukrywa się w Niemczech, dokąd zbiegł po tym, jak został oskarżony o malwersacje finansowe, publicznie zrugany przez prezydenta Władimira Putina i w konsekwencji - zwolniony ze stanowiska.