Kawa na ławę

Kawa na ławę

- Przez te miesiące mogliśmy zastanawiać się, po co powstał KOD. Dziś jasno widać, po co - po to, by dzielić Polaków, napuszczać jednych Polaków na drugich, żeby judzić w społeczeństwie - powiedział w programie "Kawa na ławę" Bartosz Kownacki, poseł PiS i sekretarz w MON. - Mistrzem w dzieleniu Polaków jest Jarosław Kaczyński. Nie my mówimy o sortach, nie insynuujemy, kto współpracował z gestapo - odpowiedział Rafał Trzaskowski (PO).

- W sensie naukowym jest faktem potwierdzonym - Wałęsa współpracował, donosił, brał pieniądze i do dzisiaj kręci - mówił Andrzej Zybertowicz, doradca prezydenta w programie "Kawa na ławę". - Mamy kolejny etap wojny teczkami - dla niektórych w polityce jest to sportem narodowym - odpowiedział mu Sławomir Neumann, szef klubu PO. Politycy dyskutowali o sprawie dokumentów znalezionych u gen. Czesława Kiszczaka, wśród których ma znajdować się teczka TW Bolka.

To nóż wsadzony w plecy przyszłym pokoleniom - powiedział w "Kawie na ławę" Adam Szejnfeld (PO). W ten sposób ocenił, jakie jego zdaniem skutki przyniesie program Rodzina 500 plus, przyjęty już przez Sejm i Senat. Nie zgodził się z nim Tadeusz Cymański (klub PiS) - To jest odsiecz, szansa i nadzieja - odpowiadał polityk.

Nowa komisja mająca zbadać przyczyny katastrofy pod Smoleńskiem "nie ma założonego czasu (działania) i jest otwarta na wnioski, pisma, doradztwo" - mówiła w "Kawie na ławę" Małgorzata Wassermann z Prawa i Sprawiedliwości odpowiadając na oskarżenia Sławomira Neumanna. Poseł Platformy Obywatelskiej stwierdził, że komisja Antoniego Macierewicza ma po prostu "dodać paliwa do religii smoleńskiej".

Prokuratura w Polsce zostanie upolityczniona, a Zbigniew Ziobro został najpotężniejszą osobą w rządzie - twierdzą zgodnie przedstawiciele PO, PSL i Nowoczesnej, komentując w programie "Kawa na ławę" w TVN24 przyjętą w tym tygodniu przez parlament ustawę o prokuraturze. Ustawa łączy ponownie stanowiska prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości. - Takie opinie są przesadzone - odpowiadał Bartosz Kownacki (PiS).

Dzisiaj dla Platformy wszystko jest dopuszczalne, nawet dezawuowanie wizerunku Polski w Europie - powiedział w "Kawie na ławę" wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński (PiS). Goście programu dyskutowali o wtorkowej debacie w europarlamencie, która była poświęcona sytuacji w naszym kraju. - Myśmy nie wynieśli flag europejskich z kancelarii premiera - odpowiadał szef klubu PO, Sławomir Neumann.

- Korporacje i banki trzęsą się, że stracą wpływy w Polsce - Paweł Kukiz skomentował informację o obniżeniu ratingu Polski przez agencję S&P. Poseł Bartosz Kownacki z PiS odpowiedzialnością za negatywną ocenę obarczył opozycję, tymczasem zdaniem posłów opozycji winne są bieżące decyzje PiS. Politycy wskazywali też, że decyzję amerykańskiej agencji najbardziej odczuje zwykły obywatel. Sprawa ratingu dla Polski zdominowała program "Kawa na ławę" w TVN24.

To była zła droga, zły kierunek, który narzuciła sobie Europa, ale trudno, musimy go realizować - powiedział w "Kawie na ławę" Bartosz Kownacki z PiS, wiceminister obrony narodowej. Komentował w ten sposób unijne ustalenia dotyczące przyjęcia uchodźców w Polsce. - Powinniśmy odwołać się do woli Polaków i ogłosić w tej sprawie referendum - przekonywał Stanisław Tyszka (ruch Kukiz'15).

- Rządowe Centrum Legislacji i moja skromna osoba, zgodnie z wytycznymi RCL-u, ma czas, jeśli idzie o taką zawartość wyroku, to orzeczenie ogłosić w terminie od pięciu do dziewięciu dni - mówiła w programie "Kawa na ławę" w TVN24 szefowa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Beata Kempa.

- Prezydent jako prawnik wie, ze musi przyjąć ślubowanie - ocenił Ryszard Petru. Jego zdaniem prezydent Duda powinien zaprzysiąc trzech sędziów wybranych zgodnie z konstytucją w poprzedniej kadencji, a do dwóch pozostałych zaapelować, aby podali się do dymisji. Za pośrednictwem programu "Kawa na ławę" lider Nowoczesnej oraz szef klubu PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz, zwrócili się do prezydenta o kolejne spotkanie w sprawie TK.

- To jest pierwszy krok - mówił w "Kawie na ławę" o uchwałach dotyczących wyboru sędziów TK Sławomir Neumann (PO). - Bez TK, z pomysłami, żeby przejąć media, kontrolę nad prokuraturą i sądownictwem to jest totalitaryzm - ocenił. - To jest trochę tak, jakby grupa podpalaczy oceniała przebieg akcji pożarniczej - komentował reakcję PO Tadeusz Cymański.

- W kurniku lis próbuje tłumaczyć kurom i kogutom, że ich prawa są zagrożone i będzie ich teraz bronił - skomentował w programie "Kawa na ławę" krytykę dotyczącą nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym Joachim Brudziński, poseł PiS. - Państwo Prawa i Sprawiedliwości, które tworzycie, zmierza prostą drogą, nawet nie kluczy, do państwa totalitarnego - kontrował europoseł PO, Adam Szejnfeld.

Kwestia bezpieczeństwa Polaków jest priorytetową, chyba nie ulega wątpliwości. Trzeba wprowadzić takie procedury, by do takich sytuacji (jak w Paryżu) w Polsce nigdy nie doszło - powiedział Adam Kwiatkowski z Kancelarii Prezydenta. Goście "Kawy na ławę" dyskutowali na temat przyczyn i skutków piątkowych zamachów terrorystycznych w Paryżu.

PiS zachowuje się jak strażak, który podpalił stóg siana - mówił w programie "Kawa na ławę" w TVN24 Adam Szejnfeld (PO) o zamieszaniu związanym widmem pustego polskiego krzesła na szczycie UE na Malcie. Jarosław Sellin (PiS) uważa z kolei, że to Ewa Kopacz jako premier powinna reprezentować Polskę na szczycie, ale najwyraźniej, jego zdaniem, boi się utraty władzy w Platformie.

W Kancelarii Prezydenta (Bronisława Komorowskiego – przyp. red.) działy się rzeczy, które dziać się nie powinny. Z jednej strony w pewnych paragrafach czy rozdziałach środki były wydatkowane, w innych wydatkowane nie były. Polityka kadrowa też pozostawia wiele znaków zapytania - powiedział Adam Kwiatkowski, sekretarz stanu w kancelarii prezydenta Dudy w programie "Kawa na ławę" w TVN24. Zapowiedział, że w najbliższych dniach kancelaria zapozna opinię publiczną z bilansem otwarcia i wtedy będzie mógł ujawnić więcej szczegółów na temat działalności kancelarii za czasów prezydenta Komorowskiego.

Chwała Bogu, że PiS po raz pierwszy będzie samodzielnie rządzić - taką deklarację złożył w specjalnym, powyborczym wydaniu "Kawy na ławę" Andrzej Celiński z Partii Demokratycznej. Paweł Kukiz także był zdania, że to dobrze, iż po wyborach władza prawodpodobnie powędruje w ręce jednego ugrupowania. - Skończy się ten zwyczaj zwalania winy na koalicjanta przy niewywiązywaniu się z obietnic - mówił lider ruchu Kukiz'15.