Jeden na jeden

Jeden na jeden

Absolutnie nie wierzę premierowi. Jest hipokrytą - stwierdził w programie "Jeden na jeden" szef "Solidarności" Piotr Duda, odnosząc się do drugiego expose szefa rządu. Wskazał, że z jednej strony Donald Tusk zapowiedział wydłużenie urlopów macierzyńskich, a z drugiej strony oświadczył, że nie będzie uzusowienia umów śmieciowych. - Kobiety pracujące na takich umowach nie skorzystają z tych urlopów - zaznaczył Duda.

- Graliśmy jak równy z równym. Nie było kompleksów - powiedział w "Jeden na Jeden" w TVN24 były piłkarz, poseł PO i kandydat na prezesa PZPN Roman Kosecki. Gratulował polskiej reprezentacji. Dodał jednak, że zamieszanie z odwołaniem meczu to "obciach na cały świat". Według niego współwinna jest minister sportu Joanna Mucha.

- Nie ma takiej rzeczy, której PZPN nie byłby w stanie nie schrzanić - tak minister sprawiedliwości Jarosław Gowin podsumował wtorkowe odwołanie meczu Polska-Anglia z powodu deszczu. Dodał, że przebywając na trybunach razem z ambasadorem brytyjskim, zastanawiali się czy nie wbiec na płytę stadionu i tej wody nie zacząć usuwać. - Jestem kibicem piłkarskim od niepamiętnych czasów i wiem, że taką wodę można usunąć - dodał.

W ciagu dwóch tygodni rząd przedstawi zasady zmian wydłużenia urlopu macierzyńskiego - poinformował w programie "Jeden na Jeden" w TVN24 minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz. Zastrzegł, że roczny urlop, zamiast sześciomiesięcznego, będzie dobrowolny.

Jest kryzys polityczny, koalicja rządząca i premier nie mają dziś inicjatywy politycznej - stwierdził w programie "Jeden na jeden" Janusz Palikot (RP). Jego zdaniem, jeśli piątkowe "expose" Donalda Tuska tego nie zmieni, w 2013 r. dojdzie do poszerzenia koalicji o SLD.

- Pamiętam tamte dni i z perspektywy można mówić, co było oburzające. Ale wtedy trzeba było podejmować decyzje, nikt nie myślał o kosztach - powiedział w "Jeden na jeden" minister Paweł Graś. "Superwizjer" TVN ustalił, że po katastrofie smoleńskiej bezpłatne trumny, transport zwłok i pogrzeby oferowała Polska Izba Pogrzebowa, urzędnicy wybrali jednak prywatną firmę.

- Nie chcę powiedzieć, że SLD nie zamierza rozmawiać z Waldemarem Pawlakiem w ogóle. Ale jeśli chce coś omówić, to zapraszamy do Sejmu na spotkanie z klubem - tak w programie "Jeden na jeden" w TVN24 szef Sojuszu Leszek Miller wyjaśnił swoją odmowę spotkania się z wicepremierem. Dodał, że chce w ten sposób przekazać sygnał, iż nie da się instrumentalnie traktować jak Jarosław Kaczyński.

- Nie będzie wcześniejszych wyborów. Nie jest możliwe też, żeby przepchnąć jakikolwiek rząd techniczny, nie czarujmy się - powiedziała w programie "Jeden na jeden" Beata Kempa, posłanka Solidarnej Polski. Mimo, że - jak oceniła - w koalicji trwa spektakularna wojna o sądy. Chodzi o rozporządzenie ministra Jarosława Gowina znoszące kilkadziesiąt sądów zamiejscowych, czemu sprzeciwia się PSL.

W PO nastąpiła centralizacja władzy - ocenił w programie "Jeden na jeden" senator PO Jan Rulewski. W jego opinii, zaczął obowiązywać bonapartyzm, w myśl tego, że "premier miałby wszystko załatwić". - Ale nie załatwi - zaznaczył Rulewski.

- Dla czystości sprawy śledztwo ws. Amber Gold powinno być przeniesione z Gdańska do innej prokuratury w kraju, bo nie daj Bóg wyjdą jeszcze jakieś inne informacje - powiedział w programie "Jeden na jeden" Krzysztof Kwiatkowski. Eks-minister sprawiedliwości pytany był o nagranie, na którym premier Tusk "przybija piątkę" z sędzią Ryszardem Milewskim i szefem gdańskiej prokuratury Dariuszem Różyckim. Zdjęcie, na którym Milewski wykonuje obraźliwy gest, Kwiatkowski skwitował: - Jestem dramatycznie zdegustowany.

Nie zapłacę każdej ceny, żeby zostać premierem. Nie zależy mi na stanowisku - zapewniał w programie "Jeden na jeden" prof. Piotr Gliński, od wczoraj kandydat PiS na premiera ponadpartyjnego rządu. Podkreślił jednak, że wierzy w swoją misję. I nie wykluczył jednocześnie w swoim gabinecie polityków.

Niewykluczone, że kandydatem PiS na premiera rządu technicznego będzie prof. Grażyna Ancyparowicz. Adam Hofman, rzecznik PiS w programie "Jeden na jeden" nie zaprzeczył temu. Dopytywany stwierdził: - Jeszcze trochę, jeszcze kilka godzin. Swojego kandydata na szefa ponadpartyjnego rządu PiS przedstawi w południe.

Przeprosiny premiera Donalda Tuska były nieszczere - uważa córka Zbigniewa Wassermanna Małgorzata. W "Jeden na Jeden" w TVN24 powiedziała, że słowa szefa rządu przyjęła "z ogromnym smutkiem i żalem". - (...) Nawet dość mocno mi się popłakało nad tym nieszczerym słowem przepraszam, a potem szeregiem oskarżeń w stosunku do rodzin - powiedziała Wassermann.

- Błąd, który się zdarzył, jest bardzo straszliwy i bolesny. Ale prawdopodobnie nie jest to błąd po polskiej stronie - mówi o sytuacji zamienienia ciał przynajmniej dwóch ofiar katastrofy smoleńskiej Sławomir Nowak. Minister transportu uważa, że "w wielu sytuacjach Rosjanie wprowadzili nas w błąd", ale przypomina bardzo ciężką "atmosferę tamtego czasu", która, zdaniem Nowaka, nakazuje mówić z wstrzemięźliwością o ewentualnych zaniedbaniach po stronie naszych urzędników czy prokuratorów.

- Myślę, że premier Donald Tusk powinien przeprosić rodziny - powiedział w "Jeden na jeden" eurodeputowany Adam Bielan, komentując sprawę zamiany ciał ofiar katastrofy smoleńskiej. Jego zdaniem, po katastrofie doszło do wielu zaniechań i błędów.

- Jest to kłamstwo, które skończy się w sądzie - w ten sposób minister sprawiedliwości Jarosław Gowin odpierał w programie "Jeden na jeden" zarzuty, jakoby ze względów osobistych prosił o akta ws. afery sopockiej. Miał się o to zwrócić do sędziego Ryszarda Milewskiego, którego chce zdymisjonować. - W ogóle z nim o tym nie rozmawiałem - zapewnia Gowin.

- Ta debata rozpoczyna nową jakość dyskursu politycznego w Polsce. Chcemy słuchać i rozmawiać. Cieszymy się, że z 39 wybitnych przedstawicieli polskiej ekonomii 30 potwierdziło swoją obecność - powiedział w "Jeden na jeden" Joachim Brudziński z PiS. Dziś w siedzibie Polskiej Akademii Nauk odbędzie się debata ekspertów na temat programu gospodarczego PiS.