Jeden na jeden

Jeden na jeden

Wydaje mi się, że to jest zbieg różnych złych, dziwnych okoliczności - skomentował ujawnienie przez IPN dokumentów z domu Czesława Kiszczaka Tomasz Siemoniak. - Nie mam wątpliwości, iż patologią jest, że Kiszczak trzymał w domu teczki i jakiekolwiek ważne dokumenty. Późniejszy ciąg zdarzeń to już nie jest jednak żaden spisek, ale gorączka w IPN, politycy ochoczo to wykorzystujący i Lech Wałęsa chaotycznie próbujący się bronić - mówił w "Jeden na jeden" były minister obrony.

Z teczki TW "Bolka" wyłania się obraz człowieka bezwzględnego - powiedział w "Jeden na jeden" historyk dr hab. Sławomir Cenckiewicz. Dodał, że nie ma żadnych wątpliwości, że akta dotyczą współpracy Lecha Wałęsy ze Służbą Bezpieczeństwa. Podkreślił, że "Bolek", donosząc na kolegów, "nie miał żadnych hamulców".

Musimy mieć na lądzie możliwości hamowania fali migracyjnej - podkreślił w programie "Jeden na jeden" Konrad Szymański. - Bez tego strefa Schengen nie przetrwa, bez tego kraje środka Unii Europejskiej, w tym Niemcy, będą wstrząsane politycznymi niepokojami. Myślę, że powinniśmy się zastanowić nad tym, co możemy zrobić, niż szukać dziury w całym i wskazywać palcem na Grupę Wyszehradzką - tłumaczył wiceminister spraw zagranicznych.

- Prezydent nie dostrzegał do tej pory potrzeby natychmiastowego zwoływania Rady Bezpieczeństwa Narodowego - tłumaczył w "Jeden na jeden" Paweł Soloch. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego zapewnił jednocześnie, że takie spotkanie wkrótce się odbędzie. - Liczymy czas bardziej w dniach niż miesiącach. To kwestia tygodni - zapowiedział.

- Po wejściu w życie nowej ustawy prokuratura jest w stanie pracować dużo sprawniej niż do tej pory - skomentowała nową ustawę o prokuraturze Małgorzata Wassermann, posłanka PiS, w programie "Jeden na jeden". Dodała, że jej zdaniem Ziobro będzie człowiekiem, który "nie będzie się wahał przy trudnych śledztwach, nie będzie czuł obawy".

Platforma jest Polsce wręcz niezbędna po to, by dawać ciągle szansę, że ktoś zatrzyma PiS - powiedział w "Jeden na jeden" Grzegorz Schetyna. Nowy przewodniczący Platformy Obywatelskiej dodał, że objął przywództwo w partii w "trudnym momencie". Jak mówił, PO nie zamierza bić się o rolę w opozycji, będzie natomiast szukać porozumienia z partiami, które chcą "walczyć z PiS-em".

Ze względu na wydarzenia o charakterze międzynarodowym, które będą miały miejsce w Polsce, pewnie przywrócimy w lipcu kontrole na granicach - powiedział w "Jeden na jeden" Mariusz Błaszczak. Szef MSWiA tłumaczył, że powrót kontroli w związku z lipcowym szczytem NATO w Warszawie i Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie to "standardowe" działanie.

- Mówimy wyraźnie o jednym terminie - drugim kwartale - i cały czas aktualny jest 1 kwietnia. Nasza mapa drogowa, którą przedstawiała premier Szydło, jest realizowana zgodnie z planem - powiedziała w "Jeden na jeden" minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Polityka kanclerz Niemiec Angeli Merkel doprowadziła do gwałtownego wzrostu napięć, które zagrażają Unii Europejskiej i mogą doprowadzić do krachu - ocenił w "Jeden na jeden" ustępujący szef SLD Leszek Miller. - Mam nadzieję, że kiedyś w przyszłości poniesie za to polityczną odpowiedzialność - stwierdził.

To była poważna rozmowa dwóch poważnych, europejskich polityków - ocenił w "Jeden na jeden" Krzysztof Szczerski. Prezydencki minister komentował w ten sposób poniedziałkowe spotkanie Andrzeja Dudy z Donaldem Tuskiem. Szczerski dodał, że podczas wizyty w Brukseli prezydent osiągnął założone przez siebie cele.

Polska sprawa była jednym z 12 tematów omawianych wczoraj przez Komisję Europejską - mówiła w "Jeden na jeden" premier Beata Szydło. Według szefowej rządu, procedura wszczęta w środę przez KE jest "normalna", a Polsce nie grożą żadne sankcje.