Jeden na jeden

Jeden na jeden

- Sądzę, że w dokumentach znalezionych w domu gen. Jaruzelskiego znajduje się polisa ubezpieczeniowa jego bezkarności w III RP - powiedział prof. Andrzej Zybertowicz, doradca prezydenta. W programie "Jeden na jeden" mówił m.in. o wojnie hybrydowej, jaką miałaby prowadzić względem Polski Rosja, a także o demonstracjach KOD w obronie Lecha Wałęsy.

Nie podoba mi się mówienie o Jarosławie Kaczyńskim "kurdupel", nie podoba mi się nazywanie Lecha Wałęsy donosicielem - powiedział w "Jeden na jeden" Włodzimierz Czarzasty, przewodniczący SLD. Gość programu mówił m.in. o manifestacjach zorganizowanych przez Komitet Obrony Demokracji, rywalizacji liderów partyjnych i sprawie teczek znalezionych w domu gen. Kiszczaka.

Widziałam zarzuty o narażenie Skarbu Państwa na milionowe straty, ten ruch był uzasadniony - tak Elżbieta Witek, szefowa gabinetu politycznego premier Beaty Szydło w "Jeden na jeden" komentowała zmiany na stanowiskach prezesów stadnin koni w Janowie Podlaskim i w Michałowie.

Wydaje mi się, że to jest zbieg różnych złych, dziwnych okoliczności - skomentował ujawnienie przez IPN dokumentów z domu Czesława Kiszczaka Tomasz Siemoniak. - Nie mam wątpliwości, iż patologią jest, że Kiszczak trzymał w domu teczki i jakiekolwiek ważne dokumenty. Późniejszy ciąg zdarzeń to już nie jest jednak żaden spisek, ale gorączka w IPN, politycy ochoczo to wykorzystujący i Lech Wałęsa chaotycznie próbujący się bronić - mówił w "Jeden na jeden" były minister obrony.

Z teczki TW "Bolka" wyłania się obraz człowieka bezwzględnego - powiedział w "Jeden na jeden" historyk dr hab. Sławomir Cenckiewicz. Dodał, że nie ma żadnych wątpliwości, że akta dotyczą współpracy Lecha Wałęsy ze Służbą Bezpieczeństwa. Podkreślił, że "Bolek", donosząc na kolegów, "nie miał żadnych hamulców".

Musimy mieć na lądzie możliwości hamowania fali migracyjnej - podkreślił w programie "Jeden na jeden" Konrad Szymański. - Bez tego strefa Schengen nie przetrwa, bez tego kraje środka Unii Europejskiej, w tym Niemcy, będą wstrząsane politycznymi niepokojami. Myślę, że powinniśmy się zastanowić nad tym, co możemy zrobić, niż szukać dziury w całym i wskazywać palcem na Grupę Wyszehradzką - tłumaczył wiceminister spraw zagranicznych.

- Prezydent nie dostrzegał do tej pory potrzeby natychmiastowego zwoływania Rady Bezpieczeństwa Narodowego - tłumaczył w "Jeden na jeden" Paweł Soloch. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego zapewnił jednocześnie, że takie spotkanie wkrótce się odbędzie. - Liczymy czas bardziej w dniach niż miesiącach. To kwestia tygodni - zapowiedział.

- Po wejściu w życie nowej ustawy prokuratura jest w stanie pracować dużo sprawniej niż do tej pory - skomentowała nową ustawę o prokuraturze Małgorzata Wassermann, posłanka PiS, w programie "Jeden na jeden". Dodała, że jej zdaniem Ziobro będzie człowiekiem, który "nie będzie się wahał przy trudnych śledztwach, nie będzie czuł obawy".

Platforma jest Polsce wręcz niezbędna po to, by dawać ciągle szansę, że ktoś zatrzyma PiS - powiedział w "Jeden na jeden" Grzegorz Schetyna. Nowy przewodniczący Platformy Obywatelskiej dodał, że objął przywództwo w partii w "trudnym momencie". Jak mówił, PO nie zamierza bić się o rolę w opozycji, będzie natomiast szukać porozumienia z partiami, które chcą "walczyć z PiS-em".

Ze względu na wydarzenia o charakterze międzynarodowym, które będą miały miejsce w Polsce, pewnie przywrócimy w lipcu kontrole na granicach - powiedział w "Jeden na jeden" Mariusz Błaszczak. Szef MSWiA tłumaczył, że powrót kontroli w związku z lipcowym szczytem NATO w Warszawie i Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie to "standardowe" działanie.

- Mówimy wyraźnie o jednym terminie - drugim kwartale - i cały czas aktualny jest 1 kwietnia. Nasza mapa drogowa, którą przedstawiała premier Szydło, jest realizowana zgodnie z planem - powiedziała w "Jeden na jeden" minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.