Inny Punkt Widzenia

Inny Punkt Widzenia

prof. Włodzimierz Borodziej

Włodzimierz Borodziej – polski historyk, specjalizujący się w historii najnowszej, profesor nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki.

Andrzej Jeznach

Andrzej Jeznach – od 35 lat żyje i pracuje w Niemczech, kilka lat pracował i mieszkał w Moskwie. Ukończył Politechnikę Gdańską i Team Connex AG w Altdorfie w Niemczech, jest doktorem ekonomii (Petersburg / Hamburg), członkiem International Coach Federation. Ma również doświadczenie jako udziałowiec, właściciel i prezes kilku międzynarodowych firm handlowych.

Juliusz Machulski

Juliusz Machulski – reżyser, producent filmowy, aktor, scenarzysta i dramaturg. Założyciel Studia Filmowego „Zebra” (1988). Członek zarządu Stowarzyszenia Filmowców Polskich (SFP). Od 2003 jest prezydentem nowo powołanej Polskiej Akademii Filmowej, która między innymi przyznaje polskie nagrody - „Orły".

Jerzy Wołosiuk

Jerzy Wołosiuk - zastępca dyrektora ds. artystycznych Opery na Zamku. Dyrygował i współpracował z wieloma orkiestrami w kraju i za granicą. Jest fundatorem i prezesem Fundacji Operalnia, zajmującej się promocją muzyki klasycznej, ze szczególnym uwzględnieniem kameralnej opery współczesnej. Brał udział w międzynarodowych konkursach dyrygenckich w Orvieto, Spoleto (Włochy) oraz w Madrycie (Hiszpania). W 2010 r. był finalistą Międzynarodowego Konkursu dla Młodych Dyrygentów Operowych w Spoleto we Włoszech.

Katarzyna Tubylewicz

Katarzyna Tubylewicz jest pisarką, kulturoznawczynią i tłumaczką literatury szwedzkiej. Jest autorką powieści „Własne miejsca”, „Rówieśniczki” i „Ostatnia powieść Marcela” oraz pomysłodawczynią i współredaktorką antologii „Szwecja czyta. Polska czyta”. W maju 2017 ukazała się jej książka non-fiction o Szwecji „Moraliści. Jak Szwedzi uczą się na błędach i inne historie”.

Patrycja Sasnal

Patrycja Sasnal – doktor nauk politycznych, politolożka, amerykanistka, arabistka. Kierowniczka projektu „Bliski Wschód i Afryka Północna” w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych, członkini Europejskiej Grupy Roboczej ds. Egiptu, stypendystka Fulbrighta w Paul H. Nitze School of Advanced International Studies (SAIS) na Johns Hopkins University w Waszyngtonie (USA).

prof. Krystian Jażdżewski

prof. Krystian Jażdżewski - genetyk i endokrynolog. Prowadzi badania dotyczące dziedziczenia chorób i zastosowania technologii sekwencjonowania nowej generacji w medycynie. Kieruje Laboratorium Genetyki Nowotworów Człowieka w Centrum Nowych Technologii UW i Zakładem Medycyny Genomowej WUM. Jest gorącym orędownikiem szerokiego dostępu Polaków do badań genetycznych umożliwiających wczesną diagnostykę nowotworów. Od lat prowadzi badania w zakresie.

Robert Konieczny

Robert Konieczny – architekt, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach, szef biura KWK Promes powstałego w 1999 roku, od 2012 roku niezależny ekspert Fundacji Miesa van der Rohe.

Kuba Sienkiewicz

Kuba Sienkiewicz - muzyk rockowy, wokalista i gitarzysta, autor tekstów, lider zespołu Elektryczne Gitary, z wykształcenia lekarz neurolog, posiadający stopień doktora nauk medycznych, pracujący w swoim zawodzie. W latach 80. był działaczem Niezależnego Zrzeszenia Studentów.Przewodniczący Rady Polskiej Fundacji Muzycznej.

Jacek Pałucha

Jacek Pałucha – malarz, wokalista i autor tekstów. Absolwent IV Liceum Ogólnokształcącego im. Sienkiewicza w Częstochowie i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Założyciel i lider zespołu rockowego Formacja Nieżywych Schabuf.

Katarzyna Rosłaniec

Katarzyna Rosłaniec - reżyser i scenarzystka filmowa. Absolwentka ekonomii na Uniwersytecie Gdańskim, reżyserii w Warszawskiej Szkole Filmowej oraz kursu fabularnego w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Członkini Polskiej Akademii Filmowej i Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Filmografia 2008: Doręczyciel, jako asystent reżysera 2009: Galerianki; Wielki Jantar (2009) 2012: Bejbi blues; Kryształowy Niedźwiedź na Berlinale (2013) 2016: Szatan kazał tańczyć

Magdalena Sroka

Magdalena Sroka - menedżerka kultury, znawczyni problematyki związanej z kulturą i sztuką, producentka i koordynatorka międzynarodowych projektów, w latach 2010-2015 wiceprezydent Krakowa ds. kultury i promocji miasta, dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej od 2015.

Adam Stefanów

Adam Stefanów - snookerzysta. Jest pierwszym Polakiem, któremu udało się wygrać mecze w snookerowym Main Tourze. W zeszłym sezonie miał okazję mierzyć się m.in. z Ronniem O'Sullivanem i Markiem Selbym.

Marek Bachański

Marek Bachański – pediatra, neurolog dziecięcy, który jako jedyny w Polsce zaczął stosować preparaty z konopii w terapii dzieci z padaczkami opornymi na leki.

Dionisios Sturis

Dionisios Sturis - reporter radiowy. Urodzony w Grecji, wychowany w Polsce. Jego reportaż "Złoty Świt" został nominowany do nagrody dziennikarskiej Grand Press w kategorii reportażu radiowego. Natomiast książka "Grecja. Gorzkie pomarańcze" znalazła się wśród 10 nominowanych do nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki.

Iwo Białynicki-Birula

Iwo Białynicki-Birula – fizyk teoretyk, profesor nauk fizycznych, członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk, profesor zwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego i Centrum Fizyki Teoretycznej PAN. W 2014 został uhonorowany Nagrodą Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w dziedzinie nauk matematyczno-fizycznych.

Jacek Dubois

Jacek Dubois – adwokat, członek Trybunału Stanu (w latach 2012–2015 zastępca przewodniczącego). Zajmuje się sprawami głównie z zakresu prawa karnego i ochrony dóbr osobistych. Został członkiem rady Fundacji im. Profesora Bronisława Geremka oraz publicystą branżowych periodyków, tj. „Na wokandzie”, „Edukacja Prawnicza” i inne.

Adam Nergal Darski

Adam Nergal Darski – muzyk, kompozytor, wokalista, autor tekstów i multiinstrumentalista, a także producent muzyczny. Dziennikarz magazynu muzycznego Mystic Art. Laureat nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka (Evangelion; 2009). Adam Darski znany jest przede wszystkim z wieloletnich występów w black-deathmetalowym zespole Behemoth, którego był współzałożycielem. W zespole pełni funkcję głównego kompozytora, gitarzysty, wokalisty i autora tekstów, okazjonalnie tworzył także jako basista, perkusista i keyboardzista. Behemoth był pierwszym w historii polskiej muzyki rozrywkowej, którego nagrania trafiły na listę Billboard 200 w Stanach Zjednoczonych (The Apostasy; 2007).

Adolf Weltschek

Adolf Weltschek – reżyser i aktor teatralny, dyrektor Teatru Groteska w Krakowie. Pracował w krakowskim Teatrze STU jako aktor i reżyser (1975–1986), następnie był reżyserem kolejno w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej (do 1986), Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie (do 1989) i Teatrze im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze (do 1991). Od 1991 związany z krakowskim Teatrem Lalki, Maski i Aktora Groteska (od 2012 Teatrem Groteska). Był kierownikiem literackim tej instytucji, a w 1998 został dyrektorem naczelnym i artystycznym teatru. Reżyserował ponad 70 przedstawień teatralnych w około 20 placówkach teatralnych. Jest autorem m.in. 10 sztuk teatralnych, współtwórcą scenariuszy filmowych, pomysłodawcą i realizatorem widowisk plenerowych (m.in. Wielkiej Parady Smoków). Odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi (2005) oraz Orderem Uśmiechu (2011).

Marcin Masecki

Marcin Masecki - pianista, kompozytor i aranżer, poruszający się pomiędzy jazzem, muzyką klasyczną i eksperymentalną. W ciągu ostatnich kilku lat stał się jednym z najbardziej twórczych i oryginalnych muzyków młodego pokolenia, nagrywającym i występującym zarówno z repertuarem klasycznym, jaki i jazzowym, awangardowym a nawet popowym.