"Z dumą ogłaszam, że jestem gejem". Coming out szefa MSZ Łotwy

Minister swoje wyznanie ogłosił na TwitterzeTwitter

Szef dyplomacji Łotwy Edgars Rinkevics ogłosił w czwartek, że jest gejem. Jak pisze "Washington Post", minister swoją deklaracją złamał tabu na konserwatywnej wschodnioeuropejskiej scenie politycznej.

Rinkevics ogłosił tę wiadomość na Twitterze. Wśród wpisów związanych z wykonywaną przez niego funkcją szefa MSZ Łotwy znalazły się trzy poświęcone czwartkowej deklaracji. "Z dumą ogłaszam, że jestem gejem… Powodzenia wszystkim" - napisał po angielsku minister.

Kilkanaście minut wcześniej napisał po łotewsku: "Nasz kraj musi stworzyć ramy prawne dla wszystkich rodzajów związków i będę o to walczył. Wiem, że będzie megahisteria, ale #proudtobegay (jestem dumny z bycia gejem)".

Rzecznik Rinkevicsa potwierdził autentyczność wpisu. 41-letni minister jest jednym z najpopularniejszych polityków na Łotwie. Dotychczas odmawiał rozmowy na tematy prywatne.

W piątek na Twitterze podziękował za "zrozumienie i wsparcie". "Życie toczy się dalej, jadę do Dyneburga na obchody dnia straży granicznej" - dodał.

Dzień po zaprzysiężeniu

Choć sam Rinkevics odmówił komentarza dotyczącego okoliczności oświadczenia, to "Washington Post" zwraca uwagę na moment, w którym tzw. coming out nastąpił. Wyznanie poczynił dzień po zaprzysiężeniu rządu po wyborach parlamentarnych w ubiegłym miesiącu. Rinkevics w fotelu szefa MSZ zasiada od 2011 roku.

Dziennik zwraca uwagę także na to, że osobista deklaracja padła na dwa miesiące przed objęciem unijnej prezydencji przez Łotwę. Daje to Łotwie szansę na stworzenie platformy do dialogu na temat tolerancji.

"WP" przypomina także, że Łotwa w 2005 roku uchwaliła konstytucyjny zakaz dla małżeństw tej samej płci. W parlamencie leży ustawa ograniczająca prowadzenie edukacji seksualnej w szkołach do nauczenia o małżeństwie.

Autor: pk/ja / Źródło: Washington Post

Źródło zdjęcia głównego: Twitter