Świat

Z bazy Interpolu zniknęły dane o ściganiu Janukowycza. "Tymczasowo"

Świat

[object Object]
Prokuratura oskarżyła Janukowycza o odpowiedzialność za śmierć uczestników protestów antyrządowych na Majdanie Archiwum Reuters
wideo 2/24

Nazwisko obalonego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza zniknęło z bazy Interpolu. W kijowskim biurze organizacji tłumaczą, że zniknęło tymczasowo, na wniosek prawników Janukowycza, który zaskarżył decyzję o międzynarodowym pościgu w sądzie w Lyonie. - To skandal - komentują politycy w Kijowie.

Londyńska kancelaria adwokacka, która reprezentuje interesy Wiktora Janukowycza, poinformowała, że sprawa umieszczenia nazwiska byłego prezydenta Ukrainy w bazie Interpolu będzie rozpatrywana przez sąd niższej instancji w Lyonie we wrześniu.

Obrońcy Janukowycza utrzymują, że w biurze Interpolu "wzięli pod uwagę fakt, że wysuwane przez władze w Kijowie zarzuty przeciwko niemu są motywowane politycznie".

Londyńska kancelaria utrzymuje, że "zdaniem Interpolu sprawa Janukowycza wymaga dalszej pogłębionej analizy".

Szanse na ekstradycję

Wiktor Janukowycz jest poszukiwany międzynarodowym listem gończym od stycznia tego roku.

Prokuratura w Kijowie oskarżyła obalonego prezydenta o nadużycie władzy, zamach na integralność terytorialną państwa i odpowiedzialność za śmierć uczestników antyrządowych protestów na kijowskim Majdanie Niepodległości w okresie od listopada 2013 r. do lutego 2014 r.

Wszystkie sprawy przeciwko Janukowyczowi, w tym dotyczące przestępstw gospodarczych, połączono w jedną: "utworzenie organizacji terrorystycznej”.

Listy gończe za Wiktorem Janukowyczem i byłym premierem Mykołą AzarowemInterpol

Janukowycz po ucieczce z Ukrainy znalazł schronienie w Rosji, zaś władze rosyjskie wielokrotnie zapowiadały, że nie wydadzą go Ukrainie. Kijowscy eksperci przyznawali z kolei, że szanse na jego ekstradycję są nikłe.

Komisja ds. kontroli

We wrześniu w Lyonie sprawą Wiktora Janukowycza ma zająć się także komisja Interpolu ds. kontroli dokumentów.

Ukraińskie MSW podało, że właśnie ona zdecydowała o usunięciu danych dotyczących poszukiwań obalonego prezydenta.

Adwokaci Janukowycza utrzymują, że jego dane zostały usunięte z listy Interpolu na całym świecie.

"Co oznacza, że dostęp do informacji został zablokowany także dla krajów Unii Europejskiej" - pisze ukraiński portal newsru.ua.

Politycy w Kijowie nazwali sprawę "skandalem".

"Prokuratura generalna Ukrainy powinna zrobić wszystko, by dane Janukowycza wróciły do bazy Interpolu" - napisał na Facebooku poseł Frontu Ludowego premiera Arsenija Jaceniuka Anton Heraszczenko.

Autor: tas/ja / Źródło: Echo Moskwy, newsru.ua, mvs.gov.ua

Źródło zdjęcia głównego: interpol.int, Wikipedia

Tagi:
Raporty: