Wypadek na placu budowy w Hamburgu. Trwa akcja ratunkowa, są ofiary

Źródło:
PAP, TVN24
Do zdarzenia doszło w Hamburgu
Do zdarzenia doszło w Hamburgu
wideo 2/5
hafencity

Trwa akcja ratunkowa w Hamburgu (Niemcy). Na placu budowy, na którym powstają centrum handlowe, biura i hotele, doszło do zawalenia się rusztowania. Co najmniej cztery osoby zginęły na miejscu, jedna osoba jest ciężko ranna. Z placu ewakuowano około 700 osób. W akcji bierze udział prawie 60 ratowników. Liczba rannych i ofiar może wzrosnąć.

W poniedziałek rano w Hamburgu co najmniej cztery osoby zmarły na skutek zawalenia się rusztowania, jedna osoba jest ciężko ranna. Do wypadku doszło na placu budowy w hamburskim HafenCity - poinformował portal dziennika "Bild". Liczba poszkodowanych może wzrosnąć, trwa akcja ratunkowa.

Na rusztowaniu było co najmniej ośmiu pracowników

Według wstępnych informacji do wypadku doszło około godziny 9 na dużym placu budowy Westfield Hamburg-Uebersee przy Chicagostrasse. Na kilku poziomach zawaliło się rusztowanie budowlane, na którym znajdowało się co najmniej ośmiu pracowników.

Jak potwierdził rzecznik straży pożarnej Philipp Baumann, prowadzona jest "trudna akcja ratunkowa", aby dotrzeć do przygniecionych osób. Na miejscu pracuje prawie 60 ratowników, kilka ekip pogotowia ratunkowego i karetek. Wezwano także helikopter ratunkowy.

Obecnie nie jest jasne, ilu pracowników zostało rannych w wyniku wypadku. Nie wiadomo też, ile dokładnie osób mogło zostać przygniecionych przez rusztowanie.

Ewakuowano 700 osób

Z całego dużego placu budowy ewakuowano pozostałych pracowników budowlanych, około 700 osób.

O zdarzeniu mówił na antenie TVN24 korespondent Radia Zet Wojciech Hernes. - Rusztowanie runęło w śródmieściu Hamburga, na wielkiej budowie centrum handlowo-hotelowego i gastronomicznego. Powstają tam również biura i apartamenty w HafenCity, czyli portowym centrum. W momencie zawalenia się rusztowania, krótko po godzinie dziewiątej, znajdowało się na nim wielu robotników budowlanych - opisał.

- Akcja poszukiwawcza i ratunkowa trwa. Kilka osób zameldowano jako zaginione, a więc niewykluczone, że ofiar tej katastrofy może być jeszcze więcej. Na miejscu tego najtragiczniejszego od lat wypadku budowlanego w Hamburgu jest ponad 60 sanitariuszy i lekarzy, jest wiele karetek pogotowia i śmigłowiec ratunkowy - wymieniał korespondent Radia Zet.

Hernes poinformował, że przyczyny zdarzenia ustalać będzie specjalna komisja ekspertów i rzeczoznawców. 

Jak przypomniał "Bild", dzielnica Uebersee w HafenCity to jeden z największych placów budowy w Hamburgu. W tym rejonie powstają centrum handlowe, restauracje, biura i hotele.

Autorka/Autor:ek//mrz

Źródło: PAP, TVN24