Świat

"Współpraca z Polską od dwóch lat jest trudna"

Świat

Schwan: "Od dwóch lat współpraca stała się trudniejsza"

Cechą obecnego polskiego rządu jest to, że "jest bardzo mocno zorientowany na sprawy historyczno-polityczne, a mniej na kwestie dotyczące interesów i przyszłości" - uważa Gesine Schwan, pełnomocniczka niemieckiego rządu ds. współpracy z Polską .

- Jeżeli wszystko redukowane jest do mianownika, że ze względu na historyczne obciążenia dzisiejszym Niemcom nie można zupełnie zaufać, to staje się to bardzo trudne - powiedziała Schwan w wywiadzie, dla dziennika "Der Tagesspiegel". Zaznaczyła, że sama "niezmordowanie" przy każdej okazji powtarza o winie Niemiec: - Nie można jednak ograniczać się tylko do tego aspektu, jeżeli dąży się do rozwoju pomyślnych stosunków.

W ocenie pełnomocniczki, współpraca Niemiec z Polską od czasu przejęcia dwa lata temu władzy przez PiS stała się dużo trudniejsza: - Dużo trudniej jest konstruktywnie współpracować, przynajmniej na szczeblu rządowym - oceniła.

Dużo trudniej jest konstruktywnie współpracować, przynajmniej na szczeblu rządowym schwan


Pełnomocniczka nie wykluczyła, że w Polsce pod wpływem antyniemieckich haseł premiera Jarosława Kaczyńskiego opozycja może "znaleźć się pod presją opinii publicznej": - Kampania wyborcza ma swoją własną dynamikę - zaznaczyła.

Zdaniem Schwan, należy bacznie obserwować, jakie stanowisko wobec Niemców zajmie w najbliższych miesiącach Radio Maryja. Wiele przemawia za tym, że publiczność tej stacji pozostanie ograniczona - powiedziała, dodając, że antysemickie wypowiedzi na antenie wywołały wiele krytycznych głosów w polskim społeczeństwie.

mtom

Źródło: PAP