"Uwolnić Leopardy". Protesty w Berlinie

Źródło:
Reuters, PAP

Protestujący w Berlinie wzywali rząd do dostarczenia czołgów Leopard 2 na Ukrainę. "Wstyd! Wstyd! Wstyd!" - krzyczeli między innymi. Rozmowy ministrów obrony w bazie lotniczej w Ramstein zakończyły się bez porozumienia w tej sprawie.

W piątek w położonej w Niemczech amerykańskiej bazie w Ramstein, pod przewodnictwem szefa Pentagonu Lloyda Austina, odbyło się kolejne spotkanie grupy kontaktowej ds. wsparcia obronnego Ukrainy. Najważniejszą kwestią sporną pozostaje zgoda rządu Niemiec - państwa-producenta czołgów Leopard - na przekazanie tego rodzaju maszyn Ukrainie przez kilkanaście państw Europy, w tym Polskę.

Podczas konferencji podsumowującej spotkanie ministrów Austin powiedział, że nie ma nic do ogłoszenia w sprawie ewentualnych dostaw amerykańskich czołgów M1 Abrams na Ukrainę, jak i niemieckich Leopardów. Zaznaczał przy tym, że te dwie sprawy nie są ze sobą powiązane.

Na marginesie konferencji minister obrony Boris Pistorius zapowiedział, że wydał rozkaz sprawdzenia dostępności i liczby posiadanych przez Niemcy Leopardów, jednak nie oznacza to wiele - jest to, jak mówił, "ewentualne przygotowanie do ewentualnej decyzji" o przekazaniu czołgów.

Spotkanie sojuszników NATO w Ramstein pozostawiło Ukrainę w zawieszeniu, nie udało się im przyjąć zgodnego stanowiska w sprawie dostawy czołgów bojowych. Zamiast czołgu Leopard, po piątkowym spotkaniu jest "Leo-pat" - skomentował portal dziennika "Bild".

Protestowali w Berlinie

W tym samym dniu w stolicy Niemiec protestowano przeciwko bezczynności rządu w sprawie przekazania Leopardów. Na transparentach widać było między innymi hasła "Uwolnić Leopardy", a uczestnicy skandowali: "Wstyd! Wstyd! Wstyd!".

- Demonstruję, ponieważ jestem rozczarowana tym, że Ukraina wciąż nie otrzymuje broni, której potrzebuje, aby wygrać tę wojnę, zakończyć tę straszną wojnę. Oni potrzebują więcej czołgów. Nigdy nie pomyślałbym, że będę protestować za dostawą czołgów. Byłam buddystką, właściwie nadal jestem, ale tak, moim zdaniem Ukraina musi być w stanie się bronić - powiedziała Reuterowi Sabine, uczestniczka protestu.

>> Politico: Scholz stawia warunek w sprawie czołgów dla Ukrainy. Morawiecki: jestem umiarkowanie sceptyczny

Leopard 2 jest pierwszym produkowanym seryjnie czołgiem zachodnim, który był zaliczany do tak zwanej trzeciej generacji powojennej. Najliczniej produkowaną wersją czołgu był Leopard 2A4. Obecnie najnowsza wersja Leoparda to 2A7.

PAP/Adam Ziemienowicz

Autorka/Autor:akw/kab

Źródło: Reuters, PAP

Tagi:
Raporty: