Wywiad brytyjski: siły rosyjskie całkowicie wycofały się z północnej Ukrainy

Autor:
momo\mtom
Źródło:
PAP

Rosyjskie wojska całkowicie wycofały się z północnej Ukrainy na Białoruś i do Rosji - podał brytyjski resort obrony, powołując się na informacje uzyskane przez wywiad. Sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych poinformował, że Rosjanie przygotowują się do ofensywy na wschodzie Ukrainy.

Brytyjski wywiad twierdzi, że przynajmniej część rosyjskich sił zostanie przeniesiona na wschodnią Ukrainę, by walczyć w Donbasie. Jak oceniono masowe przemieszczenie z północy na wschód prawdopodobnie potrwa co najmniej tydzień. Wcześniej konieczne będzie także uzupełnienie zapasów.

Brytyjski resort obrony poinformował również, że rosyjski ostrzał miast na wschodzie i południu trwa nadal, a siły rosyjskie posunęły się dalej na południe od miasta Izium, które pozostaje pod ich kontrolą.

Sztab: siły rosyjskie przygotowują się do ofensywy na wschodzie kraju

Sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych poinformował w piątek, że Rosjanie przygotowują się do ofensywy na wschodzie Ukrainy.

Główne wysiłki Rosjanie koncentrują na zdobyciu portowego Mariupola w obwodzie donieckim, ofensywie w okolicach Iziumu w obwodzie charkowskim, przełamaniu obrony sił ukraińskich działających w obwodzie donieckim – podano w podsumowaniu operacyjnym sztabu. Na południu kraju przeciwnik próbuje powstrzymać działania sił ukraińskich.

W obwodzie ługańskim Rosjanie dążą do zajęcia Popasnej i Rubiżnego. W regionie toczą się walki. Rosjanie kontynuują ostrzał miejscowości w obwodach ługańskim i donieckim, w tym z artylerii rakietowej.

Według informacji sztabu na terytorium Białorusi trwa rekrutacja tzw. "ochotników" w celu sformowania nowych pododdziałów prywatnej firmy wojskowej. Sztab nie podaje szczegółów – sprawdza informacje.

Utrzymuje się przy tym ryzyko ataków rakietowych i bombowych z terytorium Białorusi.

W rosyjskich obwodach briańskim i kurskim Rosjanie uzupełniają swoje siły i przywracają im zdolność bojową. Podejmują także działania w celu remontu połączeń kolejowych z Kupiańska do Charkowa, Iziumu i Swatowa. W zajętym Iziumie przedstawiciele marionetkowej tzw. Donieckiej Republiki Ludowej pełnią funkcje "policji" - donosi ukraiński sztab.

Autor:momo\mtom

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości