Fragmenty kolumn pochodzących z synagogi Goldbergów w Otwocku, odkryte podczas prowadzonych w ubiegłym roku badań archeologicznych, zostały wydobyte. Będą szczegółowo badane oraz poddane konserwacji. Prace wykonano pod nadzorem służb konserwatorskich.
Badania archeologiczne prowadzone były w ubiegłym roku, po tym, jak w lipcu podczas prac ziemnych odkopano polichromowane elementy kolumn i szczątki murów pochodzące ze zburzonej w 1940 roku synagogi Goldbergów. Ocalałe fragmenty zostały zabezpieczone i zdeponowane na terenie dawnego Muzeum Ziemi Otwockiej.
"Dziś podjęte zostały z ziemi fragmenty kolumn pochodzących z synagogi Goldbergów w Otwocku, które odkryto podczas prowadzonych w ubiegłym roku badań archeologicznych. Wydobyte kolumny, na których zachowały się fragmenty polichromii, zostaną teraz szczegółowo zbadane oraz poddane konserwacji. Prace wykonano pod nadzorem służb konserwatorskich" - poinformował w czwartek, 10 kwietnia, mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków.
Dziś podjęte zostały z ziemi fragmenty kolumn pochodzących z synagogi Goldbergów w Otwocku, które odkryto podczas...
Posted by Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków on Thursday, April 10, 2025
Mieściła 650 wiernych
Synagoga została zbudowana w 1927 roku przy ulicy Warszawskiej, z inicjatywy i funduszy Szlomy i Chaima Goldbergów. Jej projektantem była polska architektka Eugenia Jabłońska. W budynku było miejsce dla 650 wiernych.
"Przedwojenny Otwock był miastem niezwykłym z wielu względów. Jednym z nich było to, że ówcześni burmistrzowie z okien swojego gabinetu widzieli nie rynek miejski, nie kościół, lecz synagogę. Usytuowana przy ulicy Warszawskiej, dokładnie naprzeciwko ratusza, świątynia była ozdobą okolicy. Wzniesiona w stylu nawiązującym do późniejszego renesansu, była bogato udekorowana, ozdobiona kolumnami i witrażami na całą wysokość. Głównym pomieszczeniem była ogromna sala synagogalna o kopulastym suficie z miejscem dla chóru, galerią dla kobiet oraz ołtarzem wzorowanym na starych sefardyjskich synagogach" - napisał na profilu Otwock-history Sebastian Rakowski.
Synagoga nie służyła tylko i wyłącznie kultowi religijnemu. "Oprócz zwykłych nabożeństw odbywały się w niej również uroczystości związane ze świętami narodowymi czy ważnymi wydarzeniami, które działy się w Polsce międzywojennej. To właśnie w tej synagodze odbywały się nabożeństwa w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja czy odzyskania niepodległości. Także w tej synagodze odprawiono nabożeństwo żałobne po śmierci Józefa Piłsudskiego" - podał Rakowski.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:
Podpalenie i rozbiórka
W październiku 1939 roku synagoga została podpalona przez niemieckich żołnierzy, którzy zabronili strażakom gasić pożar. Udało się uratować zwoje Tory, ale ogień zniszczył dom nauki i bibliotekę.
W 1940 wypalony budynek został rozebrany. Po zakończeniu II wojny światowej nie został odbudowany.
- Gdy rozebrano mury, teren po synagodze został wyrównany. Przez lata porósł trawą, drzewami i krzewami. Tak pozostałości synagogi pozostały do dnia dzisiejszego - opowiedział Sebastian Rakowski, historyk, Prezes Towarzystwa Przyjaciół Otwocka i współpracownik Społecznego Komitetu Pamięci Żydów Otwockich.
Autorka/Autor: mg/gp
Źródło: PAP, tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: MWUKZ