Wołodymyr Zełenski: wyzwoliliśmy trzy miejscowości w obwodzie chersońskim

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa od 224 dni. Prezydent Wołodymyr Zełenski przekazał w środę, że w ciągu ostatniej doby wyzwolone zostały spod rosyjskiej okupacji trzy miejscowości w obwodzie chersońskim na południu kraju. - Wyzwolono spod pseudoreferendum i ustabilizowano takie miejscowości jak Nowowoskresenske, Nowohryhoriwka i Petropawliwka - powiedział. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 4:35

    Ukraińskie wojska, po dokonaniu znacznych zdobyczy w ciągu ostatnich 48 godzin, skonsolidowały pozycje i przegrupowały się na północy obwodu chersońskiego – przekazał w czwartek amerykański Instytut Studiów nad Wojną. Rosyjskie źródła donoszą o przygotowaniach do ukraińskiej ofensywy na północny zachód i północny wschód od Chersonia – dodano.

  • 4:16

    Instytut Studiów nad Wojną: ukraińska kontrofensywa, po miesiącu udanych operacji, nie osiągnęła jeszcze kulminacji i teraz wkracza do zachodniej części obwodu ługańskiego.

  • 2:19

    Aktualne mapy amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną przedstawiające sytuację na froncie w Ukrainie.

  • 1:16

    Zniszczenia po rosyjskim ataku rakietowym w obwodzie donieckim

  • 23:43

    Relacje polsko-hiszpańskie, dyplomacja parlamentarna, pomoc dla Ukrainy walczącej z rosyjską agresją oraz wyzwania związane z kryzysem energetycznym - były wśród tematów spotkania nowo akredytowanego ambasadora Hiszpanii w Polsce Ramira Fernandez Bachillera i marszałek Sejmu Elżbiety Witek.

  • 22:20

    To kiedyś była szkoła, w której uczyły się ukraińskie dzieci. W wyniku rosyjskiego ostrzału wsi Ruskie Tiszki została zniszczona (05.10.2022)

  • 22:09

    Prezydent Ukrainy zwrócił się też w języku rosyjskim do przedstawicieli Rosji. - Nawet, jeśli znajdziecie jeszcze gdzieś na świecie jakieś uzbrojenie o nazwie tak samo naturalnej dla waszego "ruskiego miru", jak te irańskie (drony – red.) Shahed, którymi próbujecie atakować nasze miasta (...), to i tak wam to nie pomoże. Wy już przegraliście - powiedział Zełenski.

    Mówił o "kłamliwej mobilizacji" ogłoszonej w Rosji i zniszczeniu "wszystkich perspektyw" narodu rosyjskiego. - Ukraińcy wiedzą, o co walczą, a coraz więcej obywateli Rosji uświadamia sobie, że ma ginąć po prostu dlatego, że jeden człowiek nie jest gotów zakończyć wojny – oświadczył.

  • 22:05

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiadomił w środę, że tego dnia wyzwolone zostały spod okupacji rosyjskiej trzy miejscowości w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy.

    - Tylko w ciągu tej doby na Chersońszczyźnie wyzwolono spod pseudoreferendum i ustabilizowano takie miejscowości, jak Nowowoskresenske, Nowohryhoriwka i Petropawliwka - powiedział Zełenski. Informacje te przekazał w wieczornym wystąpieniu opublikowanym na Facebooku.

  • 21:30

    23-letni Irlandczyk walczący w szeregach ukraińskiego legionu międzynarodowego zginął w trakcie prowadzonej koło Charkowa kontrofensywy - przekazała w środę jego rodzina.

    Pochodzący z miejscowości Dunboyne we wschodniej Irlandii Rory Mason zaciągnął się do legionu międzynarodowego już w marcu, wkrótce po rozpoczęciu przez Rosję inwazji na Ukrainę. "Choć jesteśmy głęboko zasmuceni jego śmiercią, jesteśmy ogromnie dumni z jego odwagi i determinacji oraz bezinteresowności wykazanej w natychmiastowym zaciągnięciu się, by wspierać Ukrainę. Rory nigdy nie zajmował się polityką, ale miał głębokie poczucie dobra i zła oraz niezdolność do odwrócenia głowy w drugą stronę w obliczu niesprawiedliwości" - oświadczył jego ojciec.

    Przedstawiciele legionu międzynarodowego poinformowali, że jednostka, w której służył Mason, została ostrzelana w czasie operacji w pobliżu rosyjskiej granicy.

    Mason jest pierwszym Irlandczykiem, który zginął walcząc na Ukrainie. W marcu w rosyjskim ostrzale poniósł śmierć mający polsko-francuskie korzenie, ale obywatelstwo Irlandii, operator stacji Fox News Pierre Zakrzewski.

  • 21:19

    Szef MSW Estonii Lauri Laanemets poinformował w środę, że strona rosyjska wywiozła w nieznanym kierunku uchodźców z Ukrainy znajdujących się na granicy rosyjsko-estońskiej.

    - Na granicy czekało nieco ponad 1000 osób, ale dziś już ich nie ma. Zostali wsadzeni do ciężarówek i wywiezieni - oświadczył Laanemets, cytowany przez portal Meduza. Policja i służby graniczne Estonii próbują ustalić, dokąd wywieziono uchodźców. Do poszukiwań użyto dronów.

    Do sytuacji tej doszło na południowo-wschodnim odcinku granicy Estonii – poinformował portal Meduza. Uchodźcy próbowali z terytorium Rosji wjechać do Estonii.

  • 21:09

    Według Czernochovej chodzi o ciężką i lekką broń oraz amunicję. Ze zdjęć i filmów, które krążą w mediach społecznościowych, a także z oświadczeń Ukrainy lub jej sojuszników wynika, że z Czech wysyłane są czołgi, śmigłowce, działa artyleryjskie i wyrzutnie rakiet. Czernochova powiedziała, sama Ukraina nie życzy sobie ujawniania specyfikacji dostarczanego uzbrojenia.

    Minister zwróciła uwagę, że obecna sytuacja może pomóc w przywróceniu pozycji, jaką czeski przemysł zbrojeniowy zajmował w latach 20. i 30. XX wieku. Czernochova podziękowała czeskim firmom za szybkie dostarczanie uzbrojenia i zwiększenie jego produkcji.

  • 21:04

    Czeska minister obrony Jana Czernochova poinformowała w środę, że eksport uzbrojenia i sprzętu wojskowego z Czech na Ukrainę sięgnął w tym roku kwoty 47 mld koron, czyli około 1,9 mld euro. Czechy przekazały w formie pomocy sprzęt wartości 4,2 mld koron, czyli ponad 170 mln euro.

    Czernochova powiedziała, że rząd zatwierdził w środę dalszą pomocy dla Ukrainy. Dodała, że chodzi o ciężki sprzęt, ale ze względów bezpieczeństwa, nie ujawniła żadnych szczegółów. Minister spotkała się z przedstawicielami czeskiego przemysłu zbrojeniowego, którzy także nie ujawnili jakiego rodzaju uzbrojenie pojedzie na Ukrainę.

  • 20:40

    Wojną w Ukrainie i kryzys energetyczny były tematami środowego spotkania na Malcie prezydentów Polski i Portugalii, Andrzeja Dudy i Marcelo Rebelo de Sousy - poinformował szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.

    Politycy spotkali się w Vallettcie w przeddzień narady Grupy Arraiolos. Prezydencki minister poinformował, że głównymi tematami ich rozmów była wojna w Ukrainie i ceny surowców energetycznych.

    Kumoch relacjonował, że portugalski przywódca wykazywał duże zainteresowanie polską oceną sytuacji i tym, czy ukraińska kontrofensywa naprawdę jest skuteczna.

    - Pan prezydent zapewniał po niedawnej rozmowie z przedstawicielami prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, że armia ukraińska dokonuje postępów, a Rosjanie przegrywają konflikt, ponoszą duże straty terytorialne i ludzkie - mówił.

    Andrzej Duda i Marcelo Rebelo de Sousy spotkali się na Malcie

  • 20:21

    Szef obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj poinformował, że siły zbrojne Ukrainy uwolniły sześć wiosek w tym regionie.

    "Ich nazw na razie nie podajemy, bo Rosjanie ze złości zaczną je ostrzeliwać" - przekazał urzędnik. "Deokupacja trwa, dobre wieści powinny byc codziennie" - dodał Hajdaj.

    Ukraińskie wojsko

  • 20:01

    Liczba obywateli Rosji, uciekających ze swojego kraju i próbujących przekroczyć granicę z Unią Europejską, spadła w zeszłym tygodniu o 20 procent w porównaniu z poprzednim tygodniem - podał Frontex. Zdaniem Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej przyczyniły się do tego nowe ograniczenia nałożone w krajach UE.

    Według agencji między 26 września a 2 października prawie 53 tysiące obywateli Rosji wjechało do UE, w tym 29 tysięcy przez Finlandię, 8877 przez Estonię i 8536 przez Polskę.

  • 19:43

    W wyzwolonym przez ukraińskie wojska mieście Łyman w północnej części obwodu donieckiego znaleziono masowy grób, w którym znajduje się ponad 50 ciał cywilów zamordowanych przez rosyjskich okupantów - poinformował portal telewizji Hromadske.

    Mieszkańców Łymanu, podejrzewanych przez Rosjan o współpracę z ukraińską armią, zmuszano do zbierania i chowania ludzkich szczątków. Nie wszyscy zamordowani zostali zidentyfikowani, ponieważ ciała mogły długo leżeć na ulicach. Trudno określić łączną liczbę zabitych w mieście, bowiem ofiary wrogich ostrzałów były niekiedy grzebane w różnych miejscach przez swoich sąsiadów.

  • 19:39

    Dowództwo operacyjne Południe poinformowało, że ukraińskie lotnictwo przypuściło ataki na punkty rozmieszczenia rosyjskich systemów rakietowych w rejonie kachowskim w obwodzie chersońskim.

    Wojskowi przekazali także, że zestrzelili rosyjski dron w obwodzie mikołajowskim.

  • 19:14

    Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret o przejęciu Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy i włączeniu jej do rosyjskiej sieci energetycznej.

    Jak oznajmił ukraiński koncern Enerhoatom, dekret Putina jest nieważny z mocy prawa.

    Wcześniej prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wydał dekret o nieważności wszystkich rosyjskich aktów prawnych naruszających suwerenność i integralność terytorialną kraju.

    Dekret Putina w sprawie przejęcia elektrowni atomowej w Enerhodarze. Enehoatom: nieważny, wbrew prawu

  • 18:02

    Na podstawie zweryfikowanych danych można potwierdzić, że w 53 regionach Rosji zmobilizowano na wojnę z Ukrainą ponad 213 tysięcy mężczyzn. Rzeczywista liczba powołanych do armii jest znacznie większa, ponieważ nie uzyskano informacji z 32 jednostek administracyjnych - powiadomił niezależny rosyjski serwis Meduza.

    Władze regionów starają się jak najlepiej "wypaść" przed Kremlem i często wzywają więcej mężczyzn z rezerwy mobilizacyjnej, niż wynikałoby to z planów ministerstwa obrony. Zamiast przewidzianego 1 proc. w Kraju Krasnojarskim na Syberii wezwano 5,5 proc. rezerwistów, w okupowanym Sewastopolu na Krymie - 4 proc., w Buriacji - 3,7 proc., a w Dagestanie - 2,6 proc.

  • 16:14

    W tym roku rekordowa liczba Finów złożyła wniosek o odbycie szkolenia w ramach Obrony Cywilnej. Przyjęcie na kurs zwalnia rezerwistów z obowiązków wobec armii. W związku z agresją Rosji na Ukrainę ze służby w siłach rezerwy rezygnuje coraz więcej osób – podał dziennik "Iltalehti".

    Fala wniosków może mieć również związek z rozpoczętym formalnie w maju procesem ubiegania się Finlandii o członkostwo w NATO.

    Na kursach OC przekazywana jest wiedza m.in. z zakresu udzielania pierwszej pomocy, gaszenia pożarów, przetrwania sytuacji kryzysowych.

  • 16:08

    Głównym kryterium mobilizacji na wojnę z Ukrainą stała się szybkość znalezienia mężczyzn i dlatego komendy uzupełnień sięgają po tych, którzy są pod ręką. Najłatwiej uzyskać dane osobowe m.in. alkoholików i osób leczących się z uzależnienia od narkotyków - podał niezależny rosyjski kanał Telegram "Możem Objasnit" (Możemy Wytłumaczyć).

    Osoby uzależnione od narkotyków trafiają na policyjne listy, ponieważ łatwo je odszukać na podstawie miejsca meldunku. W Rosji największe "szanse" na powołanie do armii mają mężczyźni, którzy mieszkają i regularnie głosują w wyborach tam, gdzie zostali oficjalnie zameldowani - twierdzą niezależne media.

  • 15:50

    "Wszelkie obiekty rosyjskie na terytoriach okupowanych na Ukrainie to uzasadnione cele wojskowe do ataku dla (ukraińskich) sił zbrojnych" – napisał na Twitterze doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

    "Każda kontrofensywa i wyzwalanie terytoriów mieści się w koncepcji wojny obronnej. Jest to absolutny aksjomat zarówno dla władz Ukrainy, jak i naszych sojuszników" - dodał.

  • 15:09

    Petro Kotin, szef ukraińskiego państwowego koncernu energetycznego Enerhoatom, przejął kierowanie Zaporoską Elektrownią Atomową w Enerhodarze - poinformowała Agencja Reutera, powołując się na nagranie opublikowane przez Kotina na kanale Telegram.

    Kotin zaapelował do pracowników elektrowni, by nie podpisywali żadnych dokumentów, które przedłożą im rosyjscy okupanci.

    "Wszystkie dalsze decyzje dotyczące funkcjonowania stacji będą podejmowane bezpośrednio w centralnym biurze Enerhoatomu" - powiedział Kotin.

    Zaporoska Elektrownia Jądrowa znowu podłączona do ukraińskiej sieci

  • 15:05

    Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oznajmił, że wojska rosyjskie "odbiją" wyzwolone przez siły zbrojne Ukrainy terytoria ukraińskie, na których Federacja Rosyjska wcześniej przeprowadzała pseudoreferenda i które prezydent Władimir Putin "przyłączył do Rosji".

  • 14:42

    W rosyjskim sztabie generalnym narasta sprzeciw wobec prezydenta Władimira Putina. Część wojskowych mówi już otwarcie, że wojna z Ukrainą jest przegrana, dlatego trzeba uratować przynajmniej część żołnierzy, a nawet całkowicie wycofać się z sąsiedniego kraju - oznajmił ukraiński ekspert wojskowy Ołeh Żdanow.

    - Pozytywne jest to, że (w Rosji) pojawiły się różne punkty widzenia i zaczynają się spory. Trzeba też zwrócić uwagę na fakt, że machina propagandowa zaczęła tam już żyć własnym życiem i silniej wpływa na społeczeństwo, niż sam Putin. Ta (machina) zaczęła obracać się w przeciwnym kierunku. Zaczynają krytykować "specjalną operację wojskową" (propagandowe określenie inwazji na Ukrainę), system państwa, który sami zbudowali, a także sytuację w armii i polityce - powiadomił Żdanow, cytowany przez agencję UNIAN.

    Protesty przeciwko "częściowej mobilizacji" w Rosji

  • 14:18

    Osoby przybywające z Ukrainy i Rosji do Finlandii w celu ubiegania się o azyl nie będą już kierowane do tych samych ośrodków dla uchodźców. Spokojna dotąd atmosfera w tych miejscach zaczęła się zmieniać po ogłoszeniu w Rosji mobilizacji – poinformował Fiński Urząd ds. Imigracji.

    Ukraińcy mówili, że "odczuwają strach" wywołany faktem, że dzielą pomieszczenia mieszkalne z ubiegającymi się o azyl Rosjanami – tłumaczą władze urzędu.

    Zdaniem Stowarzyszenia Ukraińców w Finlandii umieszczanie obywateli obu krajów w tych samych ośrodkach jest niebezpieczne, szczególnie dla ukraińskich kobiet i dzieci, stanowiących większość wśród osób, które opuściły Ukrainę w związku z inwazją zbrojną Rosji.

  • 14:15

    Rosyjscy oficerowie wycofali się z okupowanego miasteczka Snihuriwka w obwodzie mikołajowskim na południu Ukrainy, pozostają tam jednak żołnierze przeciwnika - poinformował szef obwodu mikołajowskiego Witalij Kim.

    12-tysięczna miejscowość Snihuriwka, ważny węzeł kolejowy w pobliżu granicy z obwodem chersońskim, została zajęta przez Rosjan w marcu.

  • 14:10

    Ukraina może, musi i wygra - oświadczyła brytyjska premier Liz Truss w przemówieniu kończącym konferencję Partii Konserwatywnej. Przypomniała, że "nielegalna aneksja terytorium Ukrainy przez Władimira Putina jest najnowszym aktem w jego kampanii obalania demokracji i naruszania prawa międzynarodowego".

    Szefowa brytyjskiego rządu podkreśliła, że "nie powinniśmy ulegać tym, którzy chcą porozumienia, polegającego na przehandlowaniu ukraińskiej ziemi".

    - Dzielny naród ukraiński nie walczy tylko o swoje bezpieczeństwo, ale o bezpieczeństwo nas wszystkich. To jest walka o wolność i demokrację - dodała.

    Liz Truss

  • 14:00

    Oficjalnie potwierdzam, że rozpoczęła się ukraińska operacja wyzwalania obwodu ługańskiego, okupowanego przez rosyjskie wojska. Kilka miejscowości jest już kontrolowanych przez nasze siły - oświadczył szef tego regionu Serhij Hajdaj.

    "Dziękujemy ukraińskim wojskom za takie wspaniałe wieści. (...) Ługańszczyzna to Ukraina. Tak było, jest i będzie" - powiedział Hajdaj w nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych.

  • 11:31

    Heraszenko poinormował również, że Rosja uderzyła w środę w miasto Hulajpołe w obwodzie zaporoskim w południowo-wschodniej Ukrainie.

    Jak donosi, zginęli zastępca burmistrza miasta Ołeksandr Sawycki i szef miejskiego serwisu technicznego Ołeksandr Kosarenko.

  • 11:29

    Doradca szefa ukraińskiego MSW Anton Heraszczenko opublikował na Twitterze nagranie zniszczeń po rosyjskim ataku na miejscowość Biała Cerkiew w obwodzie kijowskim. Do serii eksplozji dosżło w nocy z wtorku na środę.

  • 11:02

    Estońskie służby bezpieczeństwa wewnętrznego (KAPO) poinformowały, że przejęły drony od mężczyzny, który kupił je za pieniądze ze zbiórki na pomoc rosyjskiej armii, a skonfiskowany sprzęt przekazały ukraińskiej armii.

    "Pamiętacie drony, które skonfiskowaliśmy osobie próbującej przekazać je dla rosyjskiej inwazji na Ukrainę? Cóż, te drony dotarły na Ukrainę. Ale w odpowiedni sposób i po właściwej stronie frontu" - napisały KAPO na Twitterze.

  • 11:01

    Rosjanie uciekający ze swego kraju, by uniknąć mobilizacji, nie będą automatycznie otrzymywać wiz pobytowych we Francji - powiedziała w środę francuska sekretarz stanu ds. europejskich Laurence Boone. Zaznaczyła też, że sytuacja każdego z uciekinierów będzie rozpatrywana indywidualnie pod względem grożącego mu niebezpieczeństwa w przypadku powrotu.

  • 11:00

    Miss piękności Krymu zaśpiewała Czerwonę kalinę. Ukarana grzywną

  • 9:38

    Zniszczenia w wyzwolonym regionie Iziumu

  • 9:12

    "Ukraina kontynuuje postępy w operacjach ofensywnych zarówno na froncie północno-wschodnim, jak i południowym. Na północnym wschodzie, w obwodzie charkowskim, Ukraina skonsolidowała znaczny obszar na wschód od rzeki Oskił. Ukraińskie formacje posunęły się do 20 km za rzeką w głąb rosyjskiej strefy obronnej w kierunku węzła zaopatrzeniowego w miejscowości Swatowe. Jest wielce prawdopodobne, że Ukraina może teraz uderzyć większością swoich systemów artyleryjskich na kluczową drogę Swatowe-Kreminna, co jeszcze bardziej nadwyręży zdolność Rosji do zaopatrywania swoich jednostek na wschodzie" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, opublikowanej w środę przez brytyjskie ministerstwo obrony.

    Ukraińskie wojsko w okolicach Iziumu

  • 7:41

    Siły ukraińskie wciąż osiągały we wtorek znaczne postępy w obwodzie chersońskim na południu kraju, a jednocześnie kontynuowały kontrofensywę w obwodach charkowskim i ługańskim na wschodzie – ocenił amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

    Siły ukraińskie wyzwoliły kilka miejscowości na wschodnim brzegu rzeki Ingulec, wzdłuż drogi T2207, zmuszając wojska rosyjskie do odwrotu na południe, w stronę miasta Chersoń. Ukraińscy w dalszym ciągu napierali też w kierunku południowym wzdłuż rzeki Dniepr i drogi T0403, odcinając rosyjskie linie komunikacji lądowej na północy obwodu.

    Tym postępom towarzyszyły uderzenia w rosyjskie obiekty wojskowe i węzły logistyczne, co uniemożliwiało najeźdźcom przerzucanie dodatkowej amunicji, rezerw, poborowych i innych środków wzmacniających ich pozycje na froncie. Rosyjskie źródła informowały, że siły ukraińskie po raz kolejny ostrzelały most Antonowski w Chersoniu.

    Jednocześnie Ukraińcy w dalszym ciągu osiągali postępy na wschód od rzeki Oskoł w obwodzie charkowskim na wschodzie kraju i w coraz większym stopniu zagrażają rosyjskim pozycjom w obwodzie ługańskim. Według źródeł rosyjskich walki toczyły się w pobliżu drogi R66 między Swatowem a Kreminną – zaznaczono w raporcie ISW.

  • 7:37

    Podczas rosyjskiej okupacji najgorzej traktowali nas bojownicy tzw. donieckiej i ługańskiej republiki ludowej – mówią kobiety z wyzwolonego ponad dwa tygodnie temu Iziumu w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy.

    "Zaszli do nas i powiedzieli: no co, k...y, przez osiem lat znęcałyście się nad nami, to teraz my się nad wami poznęcamy. Ci z DRL i ŁRL byli gorsi od Rosjan" – wspomina 60-latka, która w centrum miasta oczekiwała na pomoc humanitarną. "Mówią, że rozstrzeliwali wszystkich pod rząd" – dodaje jej koleżanka.

    Ze strachu przed obcymi żołnierzami i bojownikami wiele rodzin opuściło miasto. Dziś powoli do niego wracają.

    Zniszczenia w niedawno wyzwolonym mieście Izium w Ukrainie (03.10.20220

  • 6:46

    W nocy z wtorku na środę siły rosyjskie zaatakowały rejon miasta Biła Cerkwa (Biała Cerkiew) w obwodzie kijowskim przy pomocy dronów. Doszło do pożaru infrastruktury, co najmniej jedna osoba została ranna - poinformował na Telegramie szef obwodowej administracji wojskowej Ołeksij Kułeba.

    "Mamy informacje o serii eksplozji w Biłej Cerkwi. Według wstępnych danych miasto zostało zaatakowane przez samobójcze drony. W rezultacie urządzenia infrastruktury zapaliły się. Jedna osoba została ranna" - napisał Kułeba. Dodał, że na miejscu pracują służby ratunkowe. Nie ustalono jeszcze rozmiaru zniszczeń ani liczby ewentualnych ofiar.

  • 4:28

    W ciągu trzech dni siły ukraińskie wyzwoliły ponad 1000 kilometrów kwadratowych w północnym Chersoniu.

  • 4:27

    Miss piękności Krymu została ukarana karą grzywny za to, że opublikowała w mediach społecznościowych nagranie, na którym śpiewa "Czerwoną kalinę". Zdaniem rosyjskich władz zasiadających na Krymie Olga Walijewa w ten sposób zdyskredytowała rosyjskie wojska i promowała symbole ekstremistyczne.

    Wojenna wersja piosenki "Czerwona Kalina"

  • 4:27

    Polsko-amerykańska współpraca parlamentarna, pomoc dla Ukrainy, kooperacja w dziedzinie obronności i energetyki, Inicjatywa Trójmorza – były wśród tematów rozmowy marszałek Sejmu Elżbiety Witek i grupy doradców Kongresu Stanów Zjednoczonych, którzy przebywają w Polsce w ramach wizyty studyjnej.

  • 4:27

    Policja zbiera fragmenty rosyjskiej rakiety S-300 we wsi Szewczenkowe w obwodzie charkowskim

    Policjant dokumentuje szkody po eksplozji rosyjskiej rakiety S-300 we wsi Szewczenkowe

    Policjant dokumentuje szkody po eksplozji rosyjskiej rakiety S-300 we wsi Szewczenkowe

  • 4:26

    Ukraina potrzebuje czołgów, ale ze względów logistycznych najlepszą opcją w tym względzie jest dostarczanie czołgów postsowieckich - powiedziała zastępczyni asystenta amerykańskiego ministra obrony ds. Rosji i Ukrainy Laura Cooper.

    - Absolutnie zgadzamy się, że Ukraińcy potrzebują czołgów i USA współpracują z sojusznikami (...), ale najłatwiejszymi do natychmiastowego dostarczenia i wykorzystania na polu walki są czołgi typu sowieckiego, których Ukraińcy już używają i - co ważniejsze - potrafią je naprawiać i mają do nich części zamienne - powiedziała przedstawicielka Pentagonu

  • 4:26

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował o szybkich i poważnych postępach sił ukraińskich na południu kraju, a także o wyzwoleniu spod rosyjskiej okupacji dziesiątek miejscowości w ciągu tygodnia, który minął od pseudoreferendów akcesyjnych. - To miejscowości w obwodach chersońskim, charkowskim, ługańskim i donieckim – przekazał Zełenski w nagranu.

    Wołodymyr Zełenski

  • 4:25

    Wielka Brytania ma "strategiczną wytrzymałość", aby stać u boku Ukrainy, dopóki nie wygra ona wojny z Rosją - zapewnił brytyjski minister spraw zagranicznych James Cleverly.

    W przemówieniu wygłoszonym na odbywającej się w Birmingham konferencji rządzącej Partii Konserwatywnej Cleverly powiedział, że Brytyjczycy nie są "komentatorami" wydarzeń na świecie, ale "graczami na boisku", ponieważ wierzą, że agresorzy nie mogą bezkarnie najeżdżać swoich sąsiadów.

  • 4:25

    Nadzwyczajne posiedzenie Zgromadzenia Ogólnego ONZ, poświęcone sytuacji w Ukrainie, rozpocznie się w poniedziałek, 10 października - poinformowała rzeczniczka przewodniczącego tego gremium Paulina Kubiak.

Autorka/Autor:asty, momo, tas, akr /adso, now

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Facebook/Ministerstwo Obrony Ukrainy

Tagi:
Raporty: