Ambasador Ukrainy we Francji: sojusznicy obiecali nam 321 ciężkich czołgów

Aktualizacja:
Autor:
red.
Źródło:
tvn24.pl. Reuters, PAP

Piątek jest 338. dniem rosyjskiej inwazji zbrojnej na Ukrainę. Ambasador Ukrainy we Francji Wadym Omelczenko powiedział w wywiadzie dla telewizji BFM, że kraje sojusznicze obiecały przekazać Kijowowi 321 ciężkich czołgów. Nie określił jednak konkretnie, z których państw takie uzbrojenie pojedzie na Ukrainę. - Chociaż terminy dostaw różnią się w zależności od typu czołgu i kraju ich produkcji, to potrzebujemy tej pomocy jak najszybciej. Jeśli będziemy czekać do sierpnia lub września, może być już za późno - stwierdził ambasador. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 5:19

  Zapraszamy do relacji:

 • 4:20

  Instytut Badań nad Wojną: Źródła na Kremlu przekazały Bloombergowi, że prezydent Rosji Władimir Putin przygotowuje nową ofensywę w celu odzyskania inicjatywy, która może rozpocząć się już w lutym lub marcu 2023 roku.

 • 3:10

  Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.

 • 1:19

  Korea Północna skrytykowała w sobotę USA za obietnicę dostarczenia czołgów Ukrainie twierdząc, że Waszyngton "ponownie przekracza czerwoną linię aby uzyskać hegemonię w drodze wojny zastępczej" - poinformowała oficjalna agencja prasowa KCNA.

 • 0:31

  Ambasador Ukrainy we Francji Wadym Omelczenko powiedział w wywiadzie dla telewizji BFM, że kraje sojusznicze obiecały przekazać Kijowowi 321 ciężkich czołgów. Nie określił jednak konkretnie, z których państw takie uzbrojenie pojedzie na Ukrainę.

  - Chociaż terminy dostaw różnią się w zależności od typu czołgu i kraju ich produkcji, to potrzebujemy tej pomocy jak najszybciej. Jeśli będziemy czekać do sierpnia lub września, może być już za późno - podkreślił ambasador.

 • 23:07

 • 20:57

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski określił jako "hipokryzję" postawę Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, biorącego pod uwagę start w igrzyskach olimpijskich w Paryżu sportowców z Rosji i Białorusi. Zaprosił też szefa MKOl Thomasa Bacha do Bachmutu.

 • 20:56

  MSZ Ukrainy wezwało w piątek ambasadora Węgier w Kijowie Istvana Ijdjarto w związku z wypowiedziami węgierskiego premiera Viktora Orbana, który porównał Ukrainę do Afganistanu i nazwał ją "ziemią niczyją" - poinformował na Facebooku rzecznik ukraińskiej dyplomacji Ołeh Nikołenko.

 • 20:56

  Rząd federalny w Berlinie oświadczył, że Niemcy nie są stroną w wojnie na Ukrainie. To reakcja na propagandowe wykorzystywanie przez Rosję wypowiedzi minister spraw zagranicznych Niemiec Annaleny Baerbock, która we wtorek w Radzie Europy powiedziała: - Prowadzimy wojnę przeciwko Rosji, a nie przeciwko sobie.

 • 20:55

  Po decyzjach krajów zachodnich o przekazaniu Ukrainie czołgów kanadyjski wywiad ostrzega przed rosyjskimi cyberatakami i wzywa do zwiększonej ostrożności.

 • 19:18

  Ci, którzy mają nadzieję, że czołgi przekazane Ukrainie przez sojuszników z NATO będą miały natychmiastowy wpływ na jej wojnę z Rosją, być może będą musieli skorygować swoje oczekiwania - pisze w swojej analizie portal telwizji CNN.

 • 19:15

  Portugalska armia przekaże Siłom Zbrojnym Ukrainy cztery czołgi Leopard 2, ich wysłania należy spodziewać się w lutym - poinformowało ministerstwo obrony w Lizbonie cytowane przez lokalne media. W najbliższym tygodniu, jak potwierdził telewizji CNN Portugal resort obrony, odbędą się prace remontowe przy dwóch czołgach, gdyż pojazdy te nie są w pełni sprawne. W sumie niesprawnych jest aż 35 z łącznej liczby 37 posiadanych przez Portugalię czołgów Leopard 2 - ustaliła lizbońska stacja. "Po wysłaniu czołgów na Ukrainę portugalskie siły zbrojne zostaną bez żadnego sprawnego pojazdu tego typu" - twierdzi CNN Portugal.

 • 19:01

  Waszyngton prowadzi negocjacje z sześcioma krajami Ameryki Łacińskiej, by nakłonić je do przekazania Ukrainie rosyjskiego uzbrojenia, w zamian za sprzęt amerykański - ujawniła stojąca na czele Dowództwa Południowego USA gen. Laura Richardson, cytowana w piątek przez hiszpański portal Infodefensa. Portal powołał się na styczniowy wywiad udzielony przez gen. Richardson w ramach forum "Commander Series" Rady Atlantyckiej, amerykańskiego think tanku.

 • 18:39

  Zełenski: walczymy o Europę dla nas i dla kolejnych pokoleń

  Wołodymyr Zełenski podczas zdalnego wystąpienia w Kolegium Europejskim w Natolinie powiedział, że "wolność zawsze będzie wymagała obecności tych, którzy będą jej bronić". - Walczymy o Europę dla nas i dla kolejnych pokoleń, gdzie będziemy mogli żyć w Europie wartości - stwierdził. - Musimy zagwarantować koniec okupacji całego terytorium ukraińskiego i potrzebujemy globalnych gwarancji - przekonywał.

 • 18:39

  Wołodymyr Zełenski podczas zdalnego wystąpienia w Kolegium Europejskim w Natolinie powiedział, że "wolność zawsze będzie wymagała obecności tych, którzy będą jej bronić". - Walczymy o Europę dla nas i dla kolejnych pokoleń, gdzie będziemy mogli żyć w Europie wartości - stwierdził. - Musimy zagwarantować koniec okupacji całego terytorium ukraińskiego i potrzebujemy globalnych gwarancji - dodał.

 • 18:38

  Roskomnadzor, rosyjski organ odpowiedzialny za kontrolę mediów i cenzurę, poinformował o zablokowaniu stron internetowych FBI i CIA z powodu publikowania "nieprawdziwych informacji, dyskredytujących rosyjskie siły zbrojne". Odnosząc się do tego, przedstawiciel Departamentu Stanu USA oświadczył, że krok władz w Moskwie nie jest zaskakujący i przypomniał, że Kreml zablokował wcześniej wiele innych stron internetowych, w tym Twitter, Instagram i Facebook.

 • 17:57

  Ukraina będzie potrzebowała w tym roku dodatkowych 17 miliardów dolarów na naprawę sieci energetycznych oraz rozminowywanie i odbudowę infrastruktury - poinformował premier Ukrainy Denys Szmyhal.

  Premier wyjaśnił po posiedzeniu rządu, że w wyniku czwartkowych ataków rosyjskich uszkodzonych zostało pięć podstacji wysokiego napięcia w centralnych, południowych i południowo-zachodnich obwodach kraju.

  Szmyhal przypomniał, że po czterech miesiącach rosyjskich ataków rakietami i dronami na infrastrukturę energetyczną Ukrainy jest ona poważnie uszkodzona.

 • 17:14

  Stany Zjednoczone objęły sankcjami dubajską firmę iJet Global DMCC z siedzibą w Palma de Mallorca "za współpracę przy inwazji Rosji na Ukrainę, transportowanie irańskich dronów do Rosji i przemycaniu tam bojowników syryjskich" - podał hiszpański dziennik "El Confidencial".

  Podejrzewa się, że iJet Global DMCC współpracowała z objętą sankcjami największą irańską firmą świadcząca usługi lotniskowe, Safiran Airport Services, w celu koordynowania lotów transportowych oraz dostaw ludzi i sprzętu do Rosji.

 • 17:09

  Ukraińskie siły powietrzne poinformowały o zniszczeniu rosyjskiego samolotu szturmowego Su-25 na wschodzie kraju.

  Od początku inwazji zbrojnej rosyjska armia straciła w Ukrainie 292 samoloty i 283 śmigłowce.

 • 16:00

  Amerykańskie samoloty wielozadaniowe F-16 mogłyby zastąpić wszystkie inne maszyny używane przez nasze wojska i stać się podstawowym rodzajem samolotu bojowego Ukrainy - poinformował rzecznik ukraińskich sił powietrznych pułkownik Jurij Ihnat.

  W ocenie Ihnata F-16 mają ogromną przewagę nad maszynami produkcji sowieckiej i rosyjskiej, używanymi obecnie przez Kijów. Amerykańskie samoloty wielozadaniowe mogą bowiem - jak wyjaśnił rzecznik - zarówno ostrzeliwać cele naziemne przy pomocy różnych rodzajów uzbrojenia, jak też stać się częścią systemu obrony powietrznej kraju.

 • 15:18

  Rząd federalny wyśle Ukrainie pomoc wojskową w wysokości 93,8 mln euro. Według premiera Alexandra De Croo jest to największy pakiet pomocy wojskowej w historii (tego kraju - przyp. red.) dla Ukrainy, oprócz 146 milionów, które zostały przyznane od początku wojny.

  Belgia przyznała Ukrainie pakiet pomocy cywilnej w wysokości 86 mln euro, w tym 69 mln na pomoc humanitarną i 10,6 mln na odbudowę ogarniętego wojną kraju.

  Minister obrony Ludivine Dedonder ujawniła, co zawiera nowy pakiet pomocowy: pociski ziemia-powietrze, broń przeciwpancerna, karabiny maszynowe, granaty i amunicja.

  Sprzęt ten pochodzi częściowo z zasobów resortu obrony, częściowo jest kupowany od belgijskiego przemysłu zbrojeniowego. Dedonder nie podaje konkretnych ilości dostarczanego sprzętu ze względów bezpieczeństwa.

 • 15:05

  Rosjanie wywieźli na okupowany Krym około 3,5 tysiąca więźniów z ukraińskich zakładów karnych w obwodach chersońskim i zaporoskim. Skazańcy są tam zmuszani do wstępowania w szeregi prywatnej firmy wojskowej Grupa Wagnera - napisał portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, utworzony przez Siły Operacji Specjalnych armii Ukrainy.

  Wywiezieni zostali mężczyźni, którzy odbywali kary na podstawie wyroków ukraińskich sądów i przebywali w aresztach jeszcze przed rosyjską inwazją, rozpoczętą w lutym 2022 roku. Większość więźniów wywiezionych na Krym odmawia podpisania kontraktu z armią wroga, dlatego Rosjanie celowo przetrzymują ich w fatalnych warunkach bytowych - poinformował rządowy serwis.

 • 14:54

  Rosja chce wprowadzić czas moskiewski na tymczasowo okupowanych terenach Ukrainy - podają media w Kijowie, powołując się na komunikat rosyjskiego ministerstwa przemysłu i handlu. Resort podał na kanale Telegram, że "trwa stopniowa synchronizacja ustawodawstwa Federacji Rosyjskiej po przyjęciu czterech nowych podmiotów".

  Według ministerstwa, "w niedalekiej przyszłości" zaanektowane obwody: doniecki, ługański, chersoński i zaporoski, będą częścią 2. strefy czasowej, gdzie obowiązuje czas moskiewski.

 • 14:08

  "Ostatnia fala rosyjskich ataków rakiet i dronów po raz kolejny podkreśla ohydny, nieludzki charakter agresji Kremla wymierzonej w ukraińską ludność cywilną i infrastrukturę" - oświadczył we wpisie na Twitterze rzecznik Komisji Europejskiej ds. zagranicznych Peter Stano.

  "Ten godny potępienia masowy terror bombowy musi się natychmiast skończyć. Zaangażowani w to zostaną pociągnięci do odpowiedzialności" - dodał.

 • 13:42

  Dwie osoby zginęły, a pięć innych zostało rannych w wyniku rosyjskiego ostrzału miasta Czasiw Jar - poinformował na kanale Telegram szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko.

  Ostrzał rozpoczął się ok. godziny 9 rano (godz. 8 w Polsce) i trwał ponad 1,5 godziny. Uszkodzonych zostało kilkadziesiąt domów - dodał.

 • 13:20

  Pierwsi ukraińscy żołnierze przybyli do Niemiec na szkolenie na bojowym wozie piechoty Marder. Grupa już w czwartek wylądowała w Kolonii i wkrótce powinna rozpocząć szkolenie - podała agencja dpa, powołując się na informacje z kręgów bezpieczeństwa.

  Szkolenie jest częścią pomocy wojskowej dla Ukrainy, która ma otrzymać 40 marderów. USA wysyłają do zaatakowanego przez Rosję kraju transportery opancerzone typu Bradley.

 • 13:17

  Pandemia COVID-19, a później inwazja Kremla na Ukrainę doprowadziły do znacznego wzrostu zainteresowania usługami pogrzebowymi - poinformował niezależny rosyjski portal Insider.

  Firmy pogrzebowe reagują na pojawiające się wyzwania. Na cmentarzach wydzielane są kwatery dla żołnierzy, wprowadza się na rynek trumny w kolorach wojskowego kamuflażu, pojawiają się nowe rodzaje obrzędów. Krematoria dotknął kryzys wywołany zachodnimi sankcjami, lecz został już zażegnany dzięki krajowym zamiennikom importowanych towarów - czytamy na łamach Insidera.

  Portal podkreślił, że rosyjscy żołnierze polegli podczas wcześniejszych wojen byli często chowani w zamkniętych cynkowych trumnach. Obecnie władzom na Kremlu zależy, by pogrzeby uczestników "specjalnej operacji wojskowej", jak propaganda określa inwazję zbrojną na Ukrainę, wyglądały uroczyście, a szczątki znajdowały się w możliwie jak najlepszym stanie. Dlatego ogromną popularnością zaczęły cieszyć się usługi firm, które przygotowują ciała do pochówku.

 • 13:11

  "Słynne Leopardy 2 i PT-91 Twardy wzmocnią nasze siły zbrojne. Jestem wdzięczny premierowi Morawieckiemu i całemu polskiemu narodowi za mocne wsparcie Ukrainy na drodze do zwycięstwa" - napisał na Twitterze szef ukraińskiego rządu Denys Szmyhal.

 • 13:09

  Dziękuję Polsce za tak ważne decyzje o przekazaniu Ukrainie 60 polskich czołgów, spośród których 30 to słynne PT-91 Twardy, a także 14 maszyn Leopard 2 - napisał na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, odnosząc się do czwartkowych zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego o kolejnych dostawach uzbrojenia dla Kijowa.

  "Jesteśmy razem tak jak 160 lat temu (podczas powstania styczniowego), ale tym razem wróg nie ma szans. Razem zwyciężymy!" - dodał Zełenski. Prezydent zwrócił się z podziękowaniami do prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego, ministra obrony Mariusza Błaszczaka, szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego (BBN) Jacka Siewiery oraz do narodu polskiego.

 • 11:43

  Siły okupacyjne Rosji nie odnoszą sukcesów w rejonie Sołedaru w obwodzie donieckim - poinformował rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk ukraińskiej armii Serhij Czerewaty.

  - Wycofaliśmy się na wcześniej przygotowane pozycje i zorganizowaliśmy obronę. Wróg nie odnosi na tym kierunku znaczących sukcesów - dodał.

  Czerewaty poinformował również, że w rejonie Sołedaru w ciągu ostatniej doby Rosjanie przeprowadzili 77 ostrzałów i cztery szturmy.

 • 11:28

  Podjęliśmy decyzję o przekazaniu Ukrainie artyleryjskiej amunicji kasetowej kalibru 155 mm. Nie widzę problemu w dostarczaniu tej broni Kijowowi, ponieważ pociski kasetowe są obecnie używane zarówno przez Ukrainę, jak i Rosję - oznajmił minister obrony Estonii Hanno Pevkur, cytowany przez portal ERR.

  Estońska armia dysponuje amunicją kasetową wyprodukowaną w Niemczech w latach 90. XX wieku. Ewentualne dostarczenie tego uzbrojenia Ukrainie wymagałoby zgody władz w Berlinie, co może być trudne, ponieważ Niemcy, w odróżnieniu od Estonii, są państwem-stroną Konwencji o zakazie użycia amunicji kasetowej, przyjętej w 2008 roku. Umowy tej nie podpisały Ukraina, Rosja, a także m.in. USA, Chiny oraz Izrael - napisał ERR.

 • 11:24

  W Brukseli, w Stałym Przedstawicielstwie Polski przy UE, odbyło się spotkanie ambasadorów Polski, Japonii, Ukrainy, Estonii, Finlandii i Litwy w sprawie pomocy dla Ukrainy.

  W rozmowach, zorganizowanych przez Stałego Przedstawiciela Polski przy UE Andrzeja Sadosia, wziął udział ambasador Ukrainy przy UE Wsewołod Czencow. Dyskusja była skoncentrowana na wielowymiarowym wsparciu dla Ukrainy i sankcjach wobec Rosji, m.in. na produkty naftowe i petrochemiczne.

  Japonia zaostrzy sankcje wobec Rosji w reakcji na czwartkową falę rosyjskich uderzeń rakietowych w Ukrainę, dodając kolejne towary do listy zakazanych do eksportu do Rosji i zamrażając aktywa rosyjskich przedstawicieli władz i podmiotów gospodarczych.

 • 10:57

  Rosyjskie zapasy dronów bojowych produkcji irańskiej są obecnie na wyczerpaniu. Kremlowi wystarczy bezzałogowców na zaledwie kilka kolejnych ataków przeciwko Ukrainie, lecz wkrótce możliwa jest kolejna dostawa tych maszyn z Iranu - poinformował w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

  Think tank przypomniał, że na początku stycznia minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow szacował, że Rosja wykorzystała już 88 proc. irańskich dronów z ostatniej partii tych aparatów, liczącej 750 sztuk. Spotkanie przewodniczącego rosyjskiej Dumy (niższej izby parlamentu) Wiaczesława Wołodina z prezydentem Iranu Ebrahimem Raisim, do którego doszło 23 stycznia w Teheranie, mogło jednak świadczyć o zamiarach Moskwy, by szybko uzupełnić wyczerpujące się zapasy - podano w analizie ISW.

 • 10:47

  Węgry nie poprą żadnych sankcji Unii Europejskiej nakładanych na Rosję, które dotyczyłyby energii jądrowej – poinformował w programie Radia Kossuth premier Węgier Viktor Orban.

  Premier odniósł się do wyników ostatnich konsultacji narodowych, w których 97 proc. głosujących opowiedziało się przeciwko sankcjom (głosowało 1,4 mln Węgrów).

  - Przy stole negocjacyjnym bardzo ważne jest, aby było jasne, że to nie premier Węgier ma problem z sankcjami, ale cały naród zjednoczony przeciwko nim – powiedział szef węgierskiego rządu.

 • 10:33

  W ciągu minionej doby w wyniku rosyjskich ostrzałów zginęło sześcioro mieszkańców obwodu donieckiego na wschodzie Ukrainy, a także po dwie osoby w obwodach charkowskim i chersońskim - poinformowały lokalne władze.

  Cywile zabici w Donbasie pochodzili z miejscowości Oczeretyne, Bohojawłenka, Awdijiwka i Paraskowijiwka. Dziewięć osób zostało rannych - powiadomił szef obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko.

 • 10:22

  Rosjanie nadal ponoszą duże straty na polu bitwy. W ciągu zeszłej doby zginęło 850 rosyjskich żołnierzy. Siły zbrojne zniszczyły także 33 wrogie drony i siedem czołgów - poinformował w najnowszym sprawozdaniu sztab generalny w Kijowie.

  Od początku inwazji zbrojnej rosyjska armia straciła w Ukrainie 124 710 żołnierzy.

 • 9:29

  W czwartek z Ukrainy do Polski odprawiono 21,7 tys. osób, a z Polski do Ukrainy 18,4 tys. - podała Straż Graniczna.

 • 9:28

  Pojawiające się doniesienia o znacznych postępach rosyjskich w pobliżu Orichiwa i Wuhłedaru mogą być celową dezinformacją mającą na celu zasugerowanie, że rosyjska operacja nabiera tempa - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

  Jak poinformowano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, w ciągu ostatnich sześciu dni rosyjscy komentatorzy internetowi twierdzili, że siły rosyjskie poczyniły znaczne postępy, przełamując ukraińską obronę w dwóch miejscach: w obwodzie zaporoskim w pobliżu Orichiwa i 100 km na wschód, w obwodzie donieckim, w pobliżu Wuhłedaru.

  "Jednostki rosyjskie prawdopodobnie przeprowadziły lokalne sondażowe ataki w okolicach Orichiwa i Wuhłedaru, ale jest mało prawdopodobne, że Rosja faktycznie osiągnęła jakieś znaczące postępy. Istnieje realna możliwość, że rosyjskie źródła wojskowe celowo rozpowszechniają dezinformację, starając się zasugerować, że operacja rosyjska nabiera tempa" - napisano.

 • 9:19

  Rządząca partia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Sługa Narodu wykluczyła ze swoich szeregów parlamentarzystę Mykołę Tyszczenkę, który pomimo trwającej wojny z Rosją wyjechał do Tajlandii, a potem tłumaczył, że nie udał się tam na wakacje, lecz służbowo.

 • 8:55

  W środę w godzinach porannych w pobliżu okupowanej przez rosyjskie wojska Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy rozległo się osiem głośnych eksplozji, a kolejne wybuchy były tam słyszane w czwartek - poinformował dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi.

 • 8:42

  Japonia zaostrzy sankcje wobec Rosji w reakcji na czwartkową falę uderzeń rakietowych w Ukrainę, dodając kolejne towary do listy zakazanych do eksportu do Rosji i zamrażając aktywa rosyjskich przedstawicieli władz i podmiotów gospodarczych - poinformowano w oświadczeniu rządu.

 • 8:04

  Jewgienij Prigożyn, kierujący Grupą Wagnera, oraz Igor Girkin, były dowódca bojowników z Donbasu, weszli w publiczny spór. Według ISW rywalizacja dwóch apologetów wojny, jednocześnie krytykujących władze za jej przebieg, jest korzystna dla Władimira Putina.

  "Sprzeczka pomiędzy Prigożynem i Girkinem ujawnia nowy obszar rywalizacji o wpływy polityczne pomiędzy środowiskami nacjonalistycznymi" – ocenił ISW w najnowszym raporcie.

 • 7:57

  Belgia przekaże Ukrainie pakiet pomocy wojskowej wart 90 milionów euro, czyli równy kosztom całego dotychczasowego belgijskiego wsparciu dla Kijowa od początku inwazji Rosji - poinformował belgijski dziennik "Le Soir".

  Najnowszy pakiet pomocy dla Ukrainy ma zostać jeszcze oficjalnie potwierdzony w piątek, jednak - jak przekazał "Le Soir" - decyzja zapadła.

  Belgia zamierza przekazać pociski rakietowe powietrze-powietrze AIM-120 AMRAAM, które mogą być wykorzystywane jako pociski przeciwlotnicze w ramach systemu NASAMS - wyjaśnił ukraiński portal Militarnyj. Ponadto Belgia planuje podarować Ukrainie kilka wyrzutni do systemów obrony przeciwlotniczej Mistral, jednak bez pocisków, ponieważ krajowy arsenał jest pusty. Oczekuje się, że pociski dostarczą Francja i Norwegia.

  Belgia przekaże również karabiny automatyczne SCAR, ręczne karabiny maszynowe Minimi i Browning M2.

 • 6:47

  Decyzja Niemiec o przekazaniu Ukrainie czołgów Leopard jest słuszna i potrzebna, choć nieco spóźniona - ocenił w rozmowie z PAP szef MSZ Zbigniew Rau.

  Według niego, Polska odegrała w tej sprawie podstawową rolę. - Okazało się, że nie ma racjonalnej ani moralnej alternatywy do naszej postawy - podkreślił Rau.

 • 6:09

 • 4:44

  W Primorsku, w obwodzie leningradzkim, z dziedzińca dawnego kościoła luterańskiego usunięte zostały kamienne płyty upamiętniające fińskich bohaterów wojennych walczących z Sowietami w wojnie zimowej oraz u boku III Rzeszy w wojnie kontynuacyjnej. Rosyjskie władze uznały ich za "nazistów".

 • 4:38

  Światło Nadziei i Pokoju dla Ukrainy przekazano z Jasnej Góry podczas wieczornej modlitwy Apelu Jasnogórskiego. W najbliższą sobotę symboliczny ogień trafi w ręce metropolity lwowskiego abp. Mieczysława Mokrzyckiego, skąd światło zostanie rozesłane w różne strony Ukrainy.

 • 4:04

  Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.

 • 3:13

  W Mikołajowie, na południu Ukrainy, zorganizowano punkty pomocowe, w których bezpłatnie rozdawana jest m.in. żywność dla miejscowej ludności. - Nie ma chleba i nie wiadomo, kiedy będzie. Ludzie stoją w kolejce od szóstej rano. Powiedzieli, że może chleb będzie o godz. 12. Już jest dwunasta, a chleba nie ma. Połowy ludzi też nie ma, porozchodzili się - żaliła się jedna z mieszkanek, rozmawiając z fotoreporterem PAP Leszkiem Szymańskim.

 • 2:02


  "Wróg nie rezygnuje z zamiarów zniszczenia infrastruktury krytycznej naszego państwa, uderza w obiekty cywilne i domy ludności cywilnej. Utrzymuje się zagrożenie atakami lotniczymi i rakietowymi na całym terytorium Ukrainy" - poinformował wieczorem w mediach społecznościowych sztab generalny armii Ukrainy.

 • 1:26

  Zamierzamy pozyskać dla Ukrainy nowe czołgi M1A2 Abrams - powiedziała rzeczniczka Pentagonu Sabrina Singh. Jak dodała, jest to oznaka "długoterminowego zobowiązania" USA co do obronności Ukrainy. Singh nie odpowiedziała na pytanie PAP, czy produkcja czołgów dla Ukrainy wpłynie na termin dostaw podobnych wozów dla Polski.

 • 1:10

  "Ukraińcy sygnalizowali zamiar przeprowadzenia operacji ofensywnych w okresie zimowym, ale brak pomocy ze strony państw Zachodu sprawił, że nie mieli zdolności do podjęcia takich działań" - powiedział "Newsweekowi" George Barros, analityk Instytutu Studiów nad Wojną (ISW).

 • 0:41

  Według portalu Politco europejscy politycy na razie są zgodni, że Zachód będzie chciał najpierw wyczerpać wszystkie inne opcje wsparcia powietrznego Ukrainy, w tym poprzez drony szturmowe i być może pociski dalekiego zasięgu. Portal przypomina jednak, że w lipcu ub.r. Izba Reprezentantów USA zatwierdziła 100 mln dolarów na szkolenie ukraińskich pilotów w obsłudze amerykańskich myśliwców, a w październiku Ukraina ogłosiła, że wybrano grupę kilkudziesięciu pilotów do szkolenia na zachodnich samolotach bojowych.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:red.

Źródło: tvn24.pl. Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: szer. Kamil Oślizło / 10BKPanc.

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości