"Pierwszy krok na drodze do reparacji wojennych" od Rosji. Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło rezolucję

Aktualizacja:
Autor:
red.
Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl

Inwazja zbrojna Rosji na Ukrainę trwa od 264 dni. Zgromadzenie Ogólne ONZ przegłosowało w poniedziałek rezolucję nawołującą do stworzenia spisu szkód wojennych wyrządzonych przez Rosję w Ukrainie oraz ustanowienie międzynarodowego mechanizmu w sprawie reparacji. Jak napisała Agencja Reutera, "ma to być pierwszy krok na drodze do reparacji wojennych". Wcześniej szef unijnej dyplomacji Josep Borrell oświadczył, że państwa członkowskie i sama Unia Europejska dostarczyły Ukrainie broń i sprzęt o wartości ośmiu miliardów euro. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 4:48

  Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dodatkowe dekrety usprawniające protokoły mobilizacyjne i rozszerzające przepisy dotyczące rekrutacji wojskowej, prawdopodobnie w ramach ciągłych prac na rzecz wzmocnienia rosyjskich wysiłków wojennych – przekazał Instytut Badań nad Wojną.

 • 3:34

  Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel powiedział, że nie planuje spotkania z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem na marginesie szczytu przywódców G20.

 • 2:52

  Brytyjski premier Rishi Sunak ogłosił podpisanie kontraktu na budowę pięciu kolejnych fregat typu 26, co jest reakcją na zwiększone zagrożenie ze strony Rosji. W wydanym oświadczeniu podkreślił, że nie może być mowy o normalizacji stosunków z Rosją, dopóki nie zakończy ona wojny.

 • 1:16

  USA badają możliwość przekazania Ukrainie zmodyfikowanych nowoczesnych dronów Gray Eagle, z których zostaną usunięte wrażliwe technologie i komponenty - informuje CNN powołując się na urzędników administracji i Kongresu.

 • 1:13

 • 0:26

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że z zadowoleniem przyjmuje oświadczenia Stanów Zjednoczonych i Chin ze spotkania Grupy 20 w sprawie niedopuszczalności gróźb użycia broni jądrowej. - Szczególnie ważne jest, że Stany Zjednoczone i Chiny wspólnie podkreśliły, że groźby użycia broni jądrowej są niedopuszczalne. Wszyscy rozumieją, do kogo skierowane są te słowa - powiedział prezydent Ukrainy.

 • 23:34

  Agresja Rosji wobec Ukrainy była jednym z głównych tematów obrad szefów dyplomacji państw UE w Brukseli, z udziałem ministra Zbigniewa Raua. Szef MSZ spotkał się też z liderką białoruskiej opozycji Swietłaną Cichanouską.

 • 22:30

  Naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Wałerij Załużny rozmawiał z najwyższym rangą dowódcą wojskowym USA gen. Markiem Milleyem. "Zapewniłem, że będziemy walczyć, póki starczy nam sił. Nasz cel to wyzwolenie całej ukraińskiej ziemi spod rosyjskiej okupacji. Nie zatrzymamy się na tej drodze pod żadnym warunkiem. Ukraińscy wojskowi nie zaakceptują żadnych negocjacji, uzgodnień czy kompromisowych rozwiązań. Warunek do (podjęcia) negocjacji jest jeden: Rosja ma opuścić wszystkie zajęte terytoria" - napisał gen. Załużny w komunikatorze Telegram.

  Naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy podkreślił, że sytuacja na froncie jest stabilna i pod kontrolą. Zaznaczył, że poinformował rozmówcę o operacyjnej sytuacji i najpilniejszych potrzebach ukraińskiego wojska.

  "Uważnie obserwujemy działania przeciwnika na granicy z Białorusią i budujemy solidną tarczę do obrony Ukrainy z północy" - dodał.

  Poinformował też, że siły ukraińskie mimo "szalonego oporu wojsk okupacyjnych" kontynuują kontrofensywę na kierunku charkowskim. Przekazał, że rosyjska armia atakuje w okolicach miejscowości Biłohoriwka, Sołedar, Bachmut, Majorsk oraz Awdijiwka, Opytne, Wodiane, Pisky, Marjinka, Pawliwka, "ale nie odnosi sukcesu". Na odcinku chersońskim trwają działania stabilizacyjne i wzmacnianie obrony.

 • 21:31

  "Od wyzwoleńczego zwycięstwa w Chersoniu do dyplomatycznego zwycięstwa w Nowym Jorku - Zgromadzenie Ogólne ONZ dało właśnie zielone światło dla utworzenia mechanizmu w sprawie reparacji za rosyjskie zbrodnie na Ukrainie. Agresor zapłaci za to, co zrobił!" - napisał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na Twitterze.

 • 20:09

  We wrześniu mer Moskwy Siergiej Sobianin ogłosił, że władze stolicy planują otwarcie rekrutacji w centrum migracyjnym Sacharowo dla cudzoziemców chcących uzyskać obywatelstwo rosyjskie w ramach uproszczonego systemu. Według mera cudzoziemcy, którzy zawrą roczny kontrakt na służbę w rosyjskich siłach zbrojnych, będą mogli otrzymać rosyjskie obywatelstwo "bez długiego oczekiwania i innych biurokratycznych przeszkód" - pisze "Nowaja Gazieta.Jewropa" i zwraca uwagę, że również w poniedziałek w Dumie Państwowej (niższej izbie rosyjskiego parlamentu) pojawił się projekt ustawy o pozbawieniu nabytego obywatelstwa rosyjskiego za poddanie się i uchylanie się od służby poprzez "udawanie choroby". Putin zaproponował także pozbawienie nabytego obywatelstwa rosyjskiego za "dyskredytowanie" armii lub wzywanie do naruszenia integralności terytorialnej.

  Według amerykańskiego think tanku Instytut Studiów nad Wojną (ISW) ogłoszona we wrześniu "częściowa" mobilizacja w Rosji nie przyniosła zamierzonych efektów, dlatego Putin sięga po coraz to inne rozwiązania - na przykład podpisał ustawę o wcielaniu do wojska kryminalistów odsiadujących wyroki pozbawienia wolności.

 • 20:00

  Zdaniem obrońcy praw człowieka Pawła Czikowa chodzi o obywateli rosyjskich posiadających drugie obywatelstwo, którzy będą mogli zawrzeć kontrakt na służbę wojskową. Jednocześnie zauważa, że wcześniej możliwość zawarcia takiego kontraktu miały osoby posiadające inne obywatelstwo, a nieposiadające rosyjskiego - pisze "Nowaja Gazieta. Jewropa". "Posiadanie drugiego (jak również trzeciego i kolejnego) obywatelstwa nie jest przeszkodą w poborze do obowiązkowej służby wojskowej. Nie ma jednak mowy o wcielaniu cudzoziemców do takiej służby. Takie poprawki nie są wprowadzane do przepisów" - dodaje Czikow.

  Portal przypomina też, że pod koniec maja Putin podpisał dekret, który znosił górną granicę wieku przy podpisywaniu kontraktu z rosyjskimi siłami zbrojnymi zarówno dla obywateli Rosji, jak i obcokrajowców.

 • 19:49

  Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret nowelizujący przepisy dotyczące służby wojskowej. Teraz będą mogli ją odbywać również Rosjanie z obywatelstwem innego kraju - poinformowała w poniedziałek niezależna "Nowaja Gazieta. Jewropa".

  Wcześniej w ramach poboru służyć mogli tylko obywatele Federacji Rosyjskiej, a obcokrajowcy mogli służyć na podstawie kontraktu - informuje portal i przytacza fragmenty dokumentu opublikowanego w poniedziałek na rosyjskich stronach rządowych. "Służbę wojskową pełnią żołnierze, marynarze, sierżanci, starsi sierżanci będący obywatelami (Rosji), w tym posiadający obywatelstwo państwa obcego lub zezwolenie na pobyt lub inny dokument potwierdzający prawo stałego pobytu obywatela na terytorium państwa obcego" - głosi cytowany dokument.

 • 19:32

  Zgromadzenie Ogólne ONZ przegłosowało w poniedziałek rezolucję rekomendującą stworzenie spisu szkód wojennych wyrządzonych przez Rosję w Ukrainie oraz ustanowienie międzynarodowego mechanizmu w sprawie reparacji. Ma to być pierwszy krok na drodze do reparacji wojennych.

  Za rezolucją zgłoszoną przez Ukrainę i popartą przez Polskę zagłosowały 94 państwa, a 14 było przeciw. 73 kraje wstrzymały się od głosu.

 • 19:27

 • 19:22

  Sytuację w Chersoniu, który wrócił w ręce Ukraińców, relacjonował obecny tam reporter CNN Nic Robertson. - Jeszcze kilka dni temu sklepy otrzymywały dostawy z regionów kontrolowanych przez Rosję, teraz nie wiadomo, skąd będą dostawy. Ceny wzrosły w sklepach, życie stało się cięższe - relacjonował w rozmowie z TVN24.

 • 18:57

  Państwa członkowskie Unii Europejskiej i sama Unia dostarczyły Ukrainie broń i sprzęt o wartości 8 miliardów euro - oświadczył szef unijnej dyplomacji Josep Borrell w poniedziałek po posiedzeniu ministrów spraw zagranicznych krajów Wspólnoty w Brukseli.

  Jak wyliczył Borrell, suma ta stanowi około 45 procent wsparcia, które Kijowowi dostarczyły Stany Zjednoczone. Zapewnił też, że Unia nadal będzie izolować Rosję na arenie międzynarodowej.

  Komentując spekulacje, jakoby niektóre państwa UE miały nakłaniać Kijów do rozpoczęcia negocjacji pokojowych z Moskwą, Borrell powtórzył, że decyzja o ewentualnych rozmowach należy do Ukrainy.

 • 18:31

  Ukraina powinna sama zdecydować, czy i kiedy negocjować pokój z Rosją - powiedział szef NATO Jens Stoltenberg podczas poniedziałkowej wizyty w Hadze.

  Sekretarz generalny Paktu Północnoatlantyckiego spotkał się w poniedziałek w Hadze z szefem holenderskiego resortu spraw zagranicznych Wopke Hoekstrą oraz minister obrony Kajsą Ollongren.

  Zdaniem Stoltenberga i holenderskich ministrów, którzy również spotkali się z mediami, zaczyna się bardzo trudna faza wojny. Szef NATO mówił, że celem Władimira Putina jest to, aby Ukraina "stała się ciemna i zimna" i dlatego rosyjskie wojska niszczą kluczową infrastrukturę.

  Stoltenberg powiedział dziennikarzom, że Ukraina musi sama podjąć decyzję, czy i kiedy negocjować pokój z Rosją. - Większość wojen kończy się przy stole negocjacyjnym, ale czy tak się stanie teraz, to zależy od samej Ukrainy – dodała minister Ollongren.

  Holandia przeznaczyła dotychczas łącznie 1,5 miliarda euro na pomoc Ukrainie. Hoekstra i Ollongren zapewnili dziennikarzy, że to wparcie będzie kontynuowane.

 • 18:09

  Administracja USA ogłosiła w poniedziałek sankcje przeciwko sieci podmiotów zarejestrowanych m.in. w Armenii, Szwajcarii i Tajwanie, które zajmowały się dostarczaniem technologii dla rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego. Sankcje objęły też rodziny, firmy i współpracowników oligarchów Sulejmana Kierimowa i Andrieja Guriewa.

 • 17:40

  Na wyzwolonym terytorium obwodu chersońskiego na południu Ukrainy trwają działania stabilizacyjne, m.in. wykrywani są miejscowi kolaboranci, zdrajcy i agenci rosyjskich służb specjalnych - podała w poniedziałek Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU). W komunikacie przekazano, że na wyzwolonym terenie trwa również dokumentowanie rosyjskich zbrodni wojennych.

  "Zdajemy sobie sprawę, że wróg mógł celowo pozostawić na wyzwolonym terytorium swoich agentów, którzy mają wykonywać pewne zadania. Nasze zadanie to ich wykrycie" - podkreślił szef SBU Wasyl Maluk.

  Zaznaczył, że ukraińskie służby posiadają wiele informacji o zdrajcach i kolaborantach, którzy przeszli na stronę przeciwnika. Zapowiedział, że wszyscy oni "otrzymają zasłużoną karę".

  W poniedziałek SBU poinformowała o zatrzymaniu w Chersoniu przebranego za cywila rosyjskiego żołnierza. Według SBU zadaniem mężczyzny, który udawał miejscowego mieszkańca, było zbieranie informacji, korygowanie ognia wymierzonego w ukraińskie wojsko oraz działania dywersyjne.

 • 17:16

  Rosja musi zapłacić pełne reparacje za szkody wyrządzone w Ukrainie - ocenił w poniedziałek Stały Przedstawiciel RP przy ONZ Krzysztof Szczerski podczas debaty na forum Zgromadzenia Ogólnego. Odniósł się w ten sposób do rezolucji dotyczącej utworzenia rejestru szkód i mechanizmu reparacyjnego dla Ukrainy.

  - Rosja musi ponieść konsekwencje wszystkich swoich naruszeń, w tym poprzez zapłatę reparacji za szkody wyrządzone przez tak rażące i wielkie pogwałcenia międzynarodowych zobowiązań - powiedział Szczerski podczas debaty przed głosowaniem nad projektem rezolucji w sprawie rekomendacji utworzenia międzynarodowego rejestru szkód wyrządzonych przez Rosję. Dokument mówi też o potrzebie ustanowienia mechanizmu reparacyjnego, choć jest jedynie pierwszym krokiem w tym procesie.

  - Dzisiejsza rezolucja podsumowuje to, co jest oczywiste - Rosja ma zobowiązanie do poczynienia pełnych reparacji. Polska mocno wspiera utworzenie międzynarodowego rejestru szkód spowodowanych przez niesprowokowaną i nieuzasadnioną agresję przeciwko Ukrainie – kontynuował polski dyplomata. - Mocno uważamy, że wszystkie szkody powinny być odpowiednio zrekompensowane, niezależnie od tego, kiedy i gdzie zostały dokonane - dodał.

  Szczerski zaznaczył, że stworzenie rejestru jest "fundamentalne dla przyszłości Ukrainy", zaś Polska dobrze wie ze swojej historii, co się dzieje, jeśli takich działań się nie podejmuje. Głosowanie w sprawie projektu rezolucji odbędzie się po zakończeniu debaty.

 • 17:13

  "Szacunek, wdzięczność, wspólnota" - to tytuł wrocławskiej kampanii społecznej, której celem jest kształtowanie więzi społeczny pomiędzy Ukraińcami i Polakami. Przedsięwzięcie, opracowane przez wrocławski magistrat, finansowane jest przez UNICEF.

  Według szacunków wrocławskiego magistratu, po agresji Rosji na Ukrainę do stolicy Dolnego Śląska przyjechało ponad 100 tys. Ukraińców. Wielu z nich zostało we Wrocławiu, gdzie podjęli pracę.

  Finansowana przez UNICEF najnowsza kampania społeczna ma na celu kształtowanie więzi społecznych pomiędzy Ukraińcami a Polakami oraz pokazanie, jak ważne są wzajemny szacunek, dialog i zrozumienie. Jej głównymi bohaterkami jest pięć Ukrainek - Alla, Ella, Tetiana, Anna i Julia.

 • 16:55

  Słowenia weźmie udział w misji Unii Europejskiej mającej na celu szkolenie ukraińskich żołnierzy - powiedziała w poniedziałek przebywająca w Brukseli minister spraw zagranicznych Słowenii Tanja Fajon.

  Słowenia będzie uczestniczyć w misji, ale nie będzie jej gospodarzem, gdyż szkolenia najprawdopodobniej będą prowadzone w Polsce czy innych krajach – zaznaczyła.

  Fajon przebywa w stolicy Belgii na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw unijnych, którzy dyskutują m.in. o dalszej pomocy dla Ukrainy zmagającej się z rosyjską agresją.

 • 16:44

  Komentując obecną sytuację na tym odcinku frontu, Andrzej Wilk i Piotr Żochowski ocenili, że "wycofanie sił rosyjskich z prawego brzegu Dniepru znacząco utrudni ich działania w przyszłości, jeśli – przy założeniu, że będą dysponowały odpowiednimi zdolnościami – ponowią próbę zajęcia całej południowej Ukrainy i utworzenia połączenia lądowego z Naddniestrzem".

  Zwrócili przy tym uwagę, że "Dniepr stanowi równie poważną przeszkodę dla armii ukraińskiej". W tej sytuacji - jak ocenili - "najprawdopodobniej obie strony wykorzystają zwolnione siły na innych kierunkach, a do osłony pozycji po kontrolowanej przez siebie stronie rzeki pozostawią niezbędne minimum".

  Jednak, ich zdaniem, nie można wykluczyć, że Ukraińcy będą podejmowali akcje dywersyjne i próby odzyskania kontroli nad strategicznymi obiektami, przede wszystkim zaporą Kachowskiej Elektrowni Wodnej.

  "Skierowanie większości wojsk ukraińskich wycofanych z obwodu chersońskiego do Donbasu będzie świadczyło o tym, że Kijów obawia się w pierwszej kolejności przełamania swoich pozycji obronnych i zajęcia przez wroga całego obwodu. Przerzucenie ich na inne kierunki (do obwodu zaporoskiego lub na pogranicze obwodów charkowskiego i ługańskiego) pozwoli przyjąć, że obrona w Donbasie jest stosunkowo silna i nie grozi jej przełamanie, a armia ukraińska może się skupić na kolejnej ofensywie" - czytamy w analizie OSW.

 • 16:44

  Dodali, opierając się na niedzielnych informacjach Dowództwa Operacyjnego "Południe", że doprowadzono już do "deokupacji" łącznie 179 miejscowości w obwodach chersońskim i mikołajowskim na obszarze ponad 4,5 tys. km kw.

  Z ich analizy wynika, iż siły ukraińskie przystąpiły do działań stabilizacyjnych i rozminowania terenu, w rezultacie czego wydawane są zakazy wjazdu do wyzwolonych miejscowości. Wspomnieli też o nieoficjalnych doniesieniach o tym, że już w poniedziałek (14 listopada) pododdziały ukraińskie miały podjąć próbę sforsowania Dniepru.

 • 16:41

  Wycofanie sił rosyjskich z prawego (zachodniego) brzegu Dniepru znacząco utrudni ich działania w przyszłości. Według nieoficjalnych doniesień, już w poniedziałek pododdziały ukraińskie miały podjąć próbę sforsowania Dniepru – przekazali w analizie główni specjaliści Ośrodka Studiów Wschodnich Andrzej Wilk i Piotr Żochowski.

  Główni specjaliści OSW przypominają w poniedziałkowej analizie, że w piątek pododdziały ukraińskie bez walk wkroczyły do Chersonia, a w następnych dniach kontynuowały przejmowanie kontroli nad terenami opuszczonymi przez wojska rosyjskie.

 • 16:31

  Ukraińscy dziennikarze zrzeszeni w organizacji Mediaruch zwrócili się dziś do przedstawicieli najwyższych władz Ukrainy z prośbą o przywrócenie akredytacji dziennikarzom ukraińskim i zagranicznym, którzy opisywali między innymi ostatnie wydarzenia w Chersoniu.

  Mediaruch to nieformalna ukraińska organizacja zrzeszająca dziennikarzy i organizacje pozarządowe, czuwająca nad przestrzeganiem standardów dziennikarskich. W poniedziałek opublikowała odezwę skierowaną do prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, naczelnego dowódcy Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Wałerija Załużnego i ukraińskiego ministra obrony Ołeksija Reznikowa w sprawie przywrócenia akredytacji dziennikarzom, opisującym wyzwolenie Chersonia.

  "Reportaże dziennikarzy ukraińskich i zagranicznych, które powstały w wyzwolonym Chersoniu, mają nieoceniony wkład w nasze (Ukrainy) zwycięstwo. Cały świat obiegły nagrania kolegów z CNN, Sky News i innych czołowych przedstawicieli mediów zagranicznych i ukraińskich. Udokumentowali oni radość mieszkańców Chersonia, witających ukraińską armię, przeciwstawiając się tym samym kłamstwom rosyjskiej propagandy. Ich materiały są ważnym świadectwem ukraińskiej historii, która obecnie powstaje" - napisano w apelu.

 • 16:13

  W wyzwolonej miejscowości Archanhelske w obwodzie chersońskim, na południu Ukrainy, znaleziono ciała małżeństwa zamordowanego w piwnicy ich domu przez rosyjskich żołnierzy. Według wstępnych doniesień ofiary doznały uszkodzeń czaszki - poinformowała ukraińska Prokuratura Generalna.

  Do morderstwa doszło w sierpniu, podczas okupacji Archanhelskego przez siły agresora. Zabici cywile byli miejscowymi rolnikami - przekazała prokuratura.

 • 15:53

  Niedawne przekazanie przez Polskę Ukrainie dodatkowych 1570 systemów łączności satelitarnej Starlink stanowi część naszego kompleksowego wsparcia dla Kijowa i Ukraińców - poinformowało w poniedziałek na Twitterze Stałe Przedstawicielstwo RP przy Unii Europejskiej.

  "Polska przekazała Ukrainie łącznie ponad 13,5 tys. terminali. Wsparcie Ukrainy w pokonaniu rosyjskiej agresji będzie dzisiaj tematem rozmów Rady UE ds. Zagranicznych" - napisało polskie przedstawicielstwo.

 • 15:13

 • 14:58

  Na zajętych terenach na południu Ukrainy Rosjanie rozbierają drogi i kanały irygacyjne, chcą wykorzystać płyty betonowe do budowy struktur obronnych w okupowanym Melitopolu w obwodzie zaporoskim - podały ukraińskie media.

 • 14:43

  Sukcesem zakończyliśmy trwającą od września operację wyzwolenia Chersonia - oświadczył naczelny dowódca armii Ukrainy generał Wałerij Załużny.

  "Dziękuję jednostkom Sił Obrony za ogromny wysiłek na rzecz wyzwolenia Chersonia!" - napisał na Telegramie. Jednak sukces "ma swoją cenę: wieczna pamięć poległym braciom i siostrom!" - dodał. "Wiemy, o kogo i o co walczymy" - podkreślił generał.

 • 14:35

  Siły rosyjskie od kilku dni wywożą z Białorusi pociski do systemów rakietowych S-300 i S-400, to uzbrojenie trafia na front w obwodach donieckim i ługańskim, na wschodzie Ukrainy - powiadomił Biełaruski Hajun, niezależny projekt monitorujący ruchy wojsk na terytorium Białorusi.

  W pierwszej połowie listopada na lotnisko w Moczuliszczach pod Mińskiem przybyło co najmniej dziewięć rosyjskich wojskowych transportowców Ił-76, które zabrały na pokład co najmniej 84 pociski rakietowe do systemów S-300 i S-400.

 • 14:26

  Rzeczniczka dowództwa operacyjnego Południe Natalia Humeniuk poinformowała, że wojska rosyjskie kontynuują ataki w obwodzie chersońskim. Ostrzelali między innymi miejscowość Czornobajiwka, gdzie znajduje się lotnisko, używane przed uwolnieniem przez Rosjan do bazowania śmigłowców.

  Jak stwierdziła Humeniuk, w Czornobajiwce okupanci "próbują dobić to, czego nie zdołali stamtąd zabrać i wywieźć".

 • 13:57

  W obecności prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na maszt przed siedzibą władz w wyzwolonym Chersoniu wciągnięto ukraińską flagę państwową i odśpiewano hymn. Zełenski wręczył odznaczenia ukraińskim żołnierzom.

 • 12:57

  Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg oświadczył, że odbicie Chersonia świadczy o męstwie ukraińskich żołnierzy i pokazuje jak ważna jest pomoc Zachodu dla Ukrainy. Jednocześnie ostrzegł, że nie "wolno ulec pokusie zlekceważenia Rosji, ponieważ wciąż jest niebezpieczna".

  Celem Władimira Putina - jak stwierdził Stoltenberg, cytowany przez agencję Reutera, jest "pozostawienie Ukrainy zimnej i ciemnej tej zimy".

 • 10:51

  Prezydent Wołodymyr Zełenski odwiedził w poniedziałek miasto Chersoń, kilka dni po jego wyzwoleniu przez siły ukraińskie. Przemawiając do żołnierzy zgromadzonych w mieście powiedział, że Ukraina "posuwa się naprzód" i jest gotowa na pokój.

  Zełenski podziękował NATO i innym sojusznikom za ich wsparcie w wojnie przeciwko Rosji dodając, że amerykańskie systemy rakietowe HIMARS w ogromnym stopniu przyczyniły się do sukcesów Ukrainy na polu walki.

  Ukraiński prezydent zwrócił się także do tłumu zgromadzonego na głównym placu Chersonia, pośród którego powiewały niezliczone niebiesko-żółte flagi. Zełenski powiedział, że jest naprawdę szczęśliwy z powodu wyzwolenia miasta, podobnie jak wszyscy Ukraińcy.

  Zapytany, jaki będzie dalszy kierunek ofensywy wojsk ukraińskich, Zełenski odparł, że z pewnością "nie Moskwa". - Nie interesują nas terytoria innego kraju - zaznaczył.

 • 10:20

  Nadchodząca zima przyniesie zmianę warunków trwającej na Ukrainie wojny, która w tym czasie stanie się bardziej statyczna, a trudne warunki dodatkowo osłabią niskie już morale rosyjskich żołnierzy - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

  W codziennej aktualizacji wywiadowczej resort ocenił, że krótszy dzień, zmiany temperatury i pogody będą stanowiły wyjątkowe wyzwania dla walczących żołnierzy, a wszelkie decyzje podejmowane przez rosyjski sztab generalny będą po części uzależnione od nadchodzącej zimy.

 • 10:00

  Analityk Ośrodka Studiów Wschodnich Andrzej Wilk uważa, że wycofanie się Rosjan z Chersonia nie oznacza, że miasto jest bezpieczne. Możliwe, że będzie celem zmasowanych ataków rosyjskiej artylerii, wręcz równane z ziemią - jak Mariupol, a ludność trzeba będzie ewakuować w głąb Ukrainy.

 • 9:23

  Obecna sytuacja na froncie to nie jest moment, by zwolnić tempo wsparcia dla Ukrainy czy naciskać na negocjacje. Dotychczasowe sukcesy nie są wystarczającą gwarancją dla przyszłości Ukrainy, a ewentualna pauza operacyjna będzie działać na korzyść Rosji – argumentuje w najnowszej analizie amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW).

  Zdaniem analityków, Rosjanie będą teraz dążyć do nasilenia ofensywy w obwodzie donieckim, a Ukraińcy przerzucą część sił, zwolnionych w obwodzie chersońskim, do obwodu donieckiego, a także do wzmocnienia swojej kontrofensywy w obwodzie ługańskim lub otwarcia nowej na innym kierunku.

 • 9:22

  Rosyjski piosenkarz Oleg Gazmanow, rozpowszechniający w swych utworach propagandę Kremla, "odwołał" niedzielny koncert w Chersoniu. Tłumaczył się "małą liczbą sprzedanych biletów" - podała ukraińska agencja UNIAN. Chersoń i zachodnia część obwodu chersońskiego zostały w piątek wyzwolone spod rosyjskiej okupacji.

  Występ Gazmanowa był anonsowany pod hasłem "Rosja jest tutaj na zawsze". Piosenkarz poinformował na Twitterze, że "odwołanie koncertu z powodu braku zainteresowania biletami" zdarzyło się jakoby "po raz pierwszy" w jego karierze.

 • 7:44

  Ukraiński rząd może przejąć kontrolę nad kolejnymi przedsiębiorstwami, które nie w pełni angażują się w obronę kraju przed rosyjską inwazją - ostrzegł minister energetyki Ukrainy Herman Hałuszczenko w rozmowie z dziennikiem "Financial Times".

  Polityk nawiązał do decyzji władz w Kijowie z 7 listopada. Jak oznajmił wówczas sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy Ołeksij Daniłow, akcje pięciu ukraińskich przedsiębiorstw o znaczeniu strategicznym, w tym największej firmy wydobywającej ropę Ukrnafta, producenta silników lotniczych Motor Sicz i fabryki ciężarówek AwtoKrAZ, zostały przejęte przez państwo. Firmami będzie zarządzać ministerstwo obrony. Po zakończeniu stanu wojennego aktywa mogą zostać zwrócone właścicielom lub zostaną za nie wypłacone odszkodowania.

 • 7:37

  12 miejscowości zostałowyzwolonych spod okupacji rosyjskiej w obwodzie ługańskim - przekazał szef tamtejszych władz Serhij Hajdaj.

  - Ofensywa nie jest łatwa, każdy metr obwodu ługańskiego jest bardzo trudny do zdobycia - dodał.

 • 7:10

  Rosyjskie wojska ostrzelały w nocy z niedzieli na poniedziałek obwód dniepropietrowski - przekazał szef tego regionu Wałentyn Rezniczenko. Ataków dokonano z użyciem wyrzutni rakietowych Grad i ciężkiej artylerii.

  W mieście Marganiec została uszkodzona linia energetyczna zasilająca pompownię wodociągową. 45 tysięcy rodzin w tym mieście i okolicznych miejscowościach zostało bez wody - dodał urzędnik we wpisie na Telegramie.

 • 6:29

  W obwodzie chersońskim armia Rosji pozostawiła po sobie ślady takich samych okrucieństw, jak w innych regionach, w których była - powiedział w wieczornym wystąpieniu w niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Dodał, że w regionie udokumentowano już ponad 400 zbrodni wojennych.

  - Znajdowane są ciała zabitych, i cywilnych, i wojskowych - powiedział Zełenski w wystąpieniu opublikowanym na Telegramie.

 • 6:27

  Rosjanie zwiększają liczebność swoich wojsk w rejonie Melitopola w obwodzie zaporoskim Ukrainy, a zmniejszają w kilku miejscowościach na lewym brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim - poinformował sztab generalny armii ukraińskiej.

  "Obserwujemy zwiększanie zgrupowania wojsk okupacyjnych w rejonie Melitopola w obwodzie zaporoskim. Wokół miasta budowane są umocnienia i fortyfikacje. Cywile mają zakaz zbliżania się do lotniska. Do miasta przybywają kolumny od strony Tokmaku" - powiadomił sztab w komunikacie.

 • 6:26

  Siły ukraińskie odzyskały kontrolę nad wsią Makijiwka w rejonie miejscowości Swatowe, ważnego kierunku ukraińskiej kontrofensywy w obwodzie ługańskim - powiadomił w niedzielę wieczorem szef władz regionu Serhij Hajdaj.

 • 5:20

 • 5:16

  Nowa Zelandia poinformowała, że do Wielkiej Brytanii poleci kolejnych 66 członków personelu wojskowego, którzy na Wyspach będą szkolić ukraińskich żołnierzy.

 • 3:20

  Zakończenie wojny w Ukrainie jest najlepszym sposobem na rozwiązanie problemów światowej gospodarki - podkreśliła sekretarz skarbu USA Janet Yellen przed szczytem G20 w Indonezji w wyraźnym przesłaniu do Rosji.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:red.

Źródło: PAP, Reuters, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: t.me/operativnoZSU

Pozostałe wiadomości