Wpadka szefa MSZ: rozmawialiśmy z dyplomacją San Escobar

Waszczykowski: rozmawialiśmy z San Escobar
Waszczykowski: rozmawialiśmy z San Escobar
tvn24
Witold Waszczykowski rozmawiał z dziennikarzami w Nowym Jorkutvn24

Szukający w Nowym Jorku poparcia dla starań Polski o niestałe miejsce w Radzie Bezpieczeństwa ONZ Witold Waszczykowski powiedział w rozmowie z dziennikarzami, że polscy dyplomaci odbyli w ostatnich miesiącach spotkania m.in. z przedstawicielami karaibskiego "San Escobar". Problem w tym, że takie państwo nie istnieje. Do pomyłki odniósł się rzecznik MSZ.

- Krótka, trwająca w zasadzie niecałe dwa dni wizyta w Nowym Jorku, poświęcona jest przede naszym zabiegom o wejście do Rady Bezpieczeństwa, zdobycie niestałego miejsca w Radzie Bezpieczeństwa w latach 2018–19. W tym celu spotkałem się przed chwilą z nowym, niedawno wybranym sekretarzem Antonio Guterresem. Jeszcze dzisiaj wieczorem i jutro w ciągu dnia będę się spotykał z grupą kilkudziesięciu ambasadorów różnych krajów i będę ich przekonywał – relacjonował dziennikarzom Waszczykowski po poniedziałkowym spotkaniu z szefem ONZ.

"San Escobar"

Waszczykowski następnie dodał, że Polska "przed dwoma miesiącami" miała okazję nawiązać relacje z niektórymi krajami karaibskimi, uczestnicząc na Grenadzie w rozmowach krajów tego regionu z Unią Europejską. Tam w ciągu zaledwie dwóch dni odbyło się wiele rozmów. - Na przykład z takimi krajami jak San Escobar albo Belize. Każdy z tych krajów to jeden głos w Zgromadzeniu Ogólnym - powiedział szef polskiej dyplomacji.

Zaznaczył przy tym, że z tymi krajami polska dyplomacja miała styczność "chyba po raz pierwszy w historii".

Szef MSZ nie mógł się jednak spotkać z ministrami "San Escobar", bo taki kraj nie istnieje. Kraje karaibskie, z których przedstawicielami mogli się spotkać w ostatnich dniach października polscy dyplomaci to m.in. Saint Lucia, Saint Vincent i Grenadyny, Saint Kitts i Nevis.

Jedynym krajem świata mającym w nazwie "San" jest leżąca na Półwyspie Apenińskim europejska republika San Marino.

We wtorkowe popołudnie do pomyłki Witolda Waszczykowskiego odniósł się na Twitterze rzecznik polskiego resortu dyplomacji.

Joanna Wajda napisała, że "San Escobar to przejęzyczenie", a ministrowi chodziło o państwo "San Cristobal y Nieves".

Tłumaczenie rzecznika też jest jednak niejasne, ponieważ oficjalną nazwą państwa jest "Saint Kitts and Nevis". Wyspiarski kraj to była brytyjska kolonia niepodległa od 1983 r. i jedynym jego oficjalnym językiem jest angielski, a nie hiszpański.

Niezależnie od starań o pozyskanie głosów krajów karaibskich dla polskiej kandydatury w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, Witold Waszczykowski zapowiedział spotkania w Nowym Jorku z kilkoma ważnymi osobistościami, które – wyraził nadzieję – będą albo doradzały, albo zajmowały ważne stanowiska w administracji przyszłego prezydenta USA Donalda Trumpa.

Wymienił wśród nich byłego sekretarza stanu USA Henry'ego Kissingera oraz generała Michaela Flynna, którego prezydent elekt wybrał na swego doradcę ds. bezpieczeństwa narodowego.

Autor: adso / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24