Brytyjski rząd potwierdził plany przekazania Ukrainie czołgów

Źródło:
PAP
Brytyjskie wojsko. Wideo archiwalne
Brytyjskie wojsko. Wideo archiwalne
Reuters Archive
Brytyjskie wojsko. Wideo archiwalneReuters Archive

Brytyjskie władze planują przekazanie Ukrainie czołgów. Kijów od dawna o to zabiegał, by wzmocnić siły odpierające rosyjską agresję. Stacja Sky News, powołując się na anonimowe źródła, przekazała, że chodzi o około dziesięć czołgów Challenger 2.

Brytyjski rząd po raz pierwszy potwierdził w środę, że planuje przekazać Ukrainie czołgi. Rzecznik Downing Street ujawnił dziennikarzom, że premier Rishi Sunak poprosił ministra obrony Bena Wallace'a o "pracę z partnerami" w najbliższych tygodniach, by pójść "dalej i szybciej z naszym wsparciem dla Ukrainy, w tym z dostarczeniem czołgów".

- Przyspieszamy nasze wsparcie dla Ukrainy poprzez dostarczanie technologii wojskowej nowej generacji, która pomoże wygrać tę wojnę. Jest jasne, że czołgi mogą umożliwić Ukraińcom zmianę układu sił - powiedział rzecznik.

Czołg Challenger 2Cpl Ben Beckett RLC / British Army

Wielka Brytania planuje przekazanie Ukrainie czołgów

Informacje o możliwości przekazania czołgów i o toczonych w tej sprawie negocjacjach po raz pierwszy podała w poniedziałek, powołując się na anonimowe źródła, stacja Sky News. Według niej chodzi o około dziesięć czołgów Challenger 2.

Dziesięć czołgów ewentualnie przekazanych przez Wielką Brytanię samo w sobie nie zmieni układu sił. Oczekuje się jednak, że ten precedens skłoniłby także innych zachodnich sojuszników Ukrainy do zrobienia tego samego. Bardziej realne byłoby też przekazanie czołgów w ramach szerszego międzynarodowego porozumienia, o co zabiega m.in. Polska.

Autorka/Autor:asty/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Cpl Ben Beckett RLC / British Army