Rozwód wszech czasów. Rosyjski miliarder ma oddać żonie superjacht

Najdroższe jachty świata. Poznaj wspaniałą trójkę
Najdroższe jachty świata. Poznaj wspaniałą trójkę
Najdroższe jachty świata [materiał TVN24 BiS z 4.08.2017]

Londyński sąd nakazał rosyjskiemu miliarderowi oddanie luksusowego superjachtu, wartego blisko 350 milionów funtów. To kolejna odsłona jednej z największych batalii rozwodowych w Wielkiej Brytanii.

Brytyjski sąd orzekł w czwartek, że 62-letni miliarder Farchad Achmedow starał się ukryć superjacht przed brytyjskim wymiarem sprawiedliwości.

115-metrowy superjacht Luna to druga największa na świecie jednostka ekspedycyjna. Obecnie znajduje się w Dubaju.

Luna wyposażona jest w system antyrakietowy i małą łódź podwodną. Na pokładzie znajduje się 10 kabin VIP, z których każda ma ponad 100 metrów kwadratowych powierzchni, 20-metrowy basen i ogromn przestrzeń do relaksu. Załoga liczy co najmniej 50 osób.

Superjacht LunaGaritzko | Wikipedia-domena publicza

Pół miliarda funtów po rozwodzie dla żony

Superjacht został kupiony w 2014 roku przez Achmedowa od innego rosyjskiego miliardera, Romana Abramowicza. W grudniu sprzedał go spółce z siedzibą w Panamie.

Sąd w czwartek orzekł, że panamska spółka jest jednak zależna od Achmedowa, a sprzedaż była wyłącznie wybiegiem mającym na celu usunięcie luksusowej jednostki z zasięgu żony przy rozprawie rozwodowej.

Achmedow i jego żona, 41-letnia Tatiana, wzięli ślub w 1989 roku. Cztery lata później przenieśli się do Londynu. Mają dwoje dzieci.

W 2016 roku sąd przyznał kobiecie 453 miliony funtów, bo uznał, że małżonkowie wnieśli równy wkład w swoje bogactwo. Była to najwyższa kwota w Wielkiej Brytanii przyznana w rozprawie rozwodowej. Stanowiła - jak pisze Reuters - około 41,5 procent fortuny Achmedowa szacowanej na około 1,3 miliarda funtów.

Tatiana Achmedowa twierdzi, że były mąż nie zapłacił jej po rozwodzie. Kobieta walczy w sądzie o nakaz ujawnienia majątku.

Autor: pk//kg / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia-domena publicza | Garitzko